Bystrzyk błękitny, Neon Błękitny, Tetra Kerra

Opis

Inpaichthys kerri – Neon Błękitny pozostaje wciąż mało znaną i popularną rybą. Podobnie jak inne gatunki Neonów ma wysoce rozwinięty instynkt stadny, jest bardzo spokojny i nieagresywny. Wiele źródeł mówi o średniej długości ryby wynoszącej 3cm, przy czym niektóre donoszą o maksymalnej wielkości dochodzącej nawet do 5cm. Ryba ta charakteryzuje się pięknym błękitnym ubarwieniem, które można podziwiać wyłącznie dzięki zapewnieniu jej idealnych warunków środowiskowych. Samice oraz samce dosyć znacznie różnią się od siebie ubarwieniem płetw oraz wielkością. Samce są nieco większe oraz intensywniej ubarwione z płetwą grzbietową bardziej wydłużoną. Płetwa tłuszczowa u samców ma kolor błękitny, natomiast u samic brązowy lub czarny. Pozostałe płetwy są przejrzyste, poza płetwami piersiowymi o lekko niebieskawym zabarwieniu. Grzbiet ryby jest jasnoniebieski. Charakterystyczny dla neonów pas wzdłuż tułowia ciągnie się od otworu gębowego po nasadę płetwy ogonowej. U samców pas ten jest ciemnoniebieski, u samic natomiast przybiera kolor czarny. Samce powyżej pasa są jasnoniebieskie a samice beżowe ze srebrnobłękitnym połyskiem, widocznym pod odpowiednim kątem padania światła. Poniżej pasa kolor samców zmienia się od jasnobłękitnego po beżowy na brzuchu, u samic przybiera kolor biały ze srebrnym połyskiem. Pełne wybarwienie uwidacznia się dopiero u dorosłych samców.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje wyłącznie dorzecza brazylijskich rzek Ariquana i Madera.

Długość

Średnio 3cm. Dochodzi nawet do 5cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić drobnym pokarmem żywym i mrożonym oraz suchą karmą w postaci płatków.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 24-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,5 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te wybarwiają się w pełni jedynie w optymalnych dla nich warunkach, w zbiorniku o przyćmionym oświetleniu oraz ciemnym podłożu. Akwarium powinno być odpowiednio przestronne z roślinami pływającymi, dającymi cień oraz sadzonymi w kępach. Pozwala to na zapewnienie rybom dostatecznej przestrzeni do pływania. Ryba ta wymaga zbiornika o wymiarach minimum 60x30x30 cm. Ma silnie rozwinięty instynkt stadny dlatego należy ją hodować w dużej grupie, w której liczba samic powinna przeważać nad liczbą samców. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim Neony Błękitne mogą być hodowane z innymi bardzo małymi kąsaczami, spokojnymi pielęgniczkami oraz sumikami. W akwarium towarzyskim natomiast najlepiej czują się z równie spokojnymi gatunkami.

Rozmnażanie

Ryby te rozmnaża się w akwarium tarliskowym, obsadzonym roślinami. Samica składa ikrę na roślinach. Po tarle rodziców należy odłowić. Narybek wykluwa się po około 24 godzinach. Po upływie około 5 dni zaczyna swobodnie pływać poszukując pokarmu. Na początku należy karmić go roztartymi na pył płatkami oraz larwami solowca (Artemia). Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

6 komentarzy

 1. Kerri :):

  ja trzymam jednego samca i dwie samice w 35l akwa z krewetkami. Temperatura to mniej więcej 26 stopni. Samic zaczął gonić samice, które ukrywają się przed nim w mchu jawajskim. Samic próbuje owinąć się wokół samic... Czy to możliwe aby przystąpiły do tarła? Proszę o pomoc!

 2. Korzeń:

  u mnie są po 1,80 ;)

 3. wiwi00:

  w moim mieście to po 3 zł

 4. max:

  ile ta rybka kosztuje?

 5. NirwAnia:

  Już jest kilka innych i będzie więcej :D

 6. adikom:

  O NirwAnia autor gratulacje świetny artykuł moderatorko

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter