Długonos ciernisty ( Węgorek ciernisty )

Opis

Długonos ciernisty - Macrognathus aculeatus. Ryba ta, jeśli jest hodowana pojedynczo lub dwoma przedstawicielami gatunku, to staje się bardzo agresywna. Jednak im grupa większa tym staje się łagodniejsza. Często widać wtedy zwinięte ze sobą ryby w jakiejś kryjówce, np. taki widok jest częsty w sklepach akwarystycznych. Jednak rzadko kto ma takie warunki by hodować liczną grupę tych ryb, więc najlepiej zdecydować się na jednego osobnika.

Rodzina

Długonosowate.

Pochodzenie

Żyje w słodkich i słonawych wodach południowo-wschodniej Azji.

Długość

Dorasta nawet do 30-35 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Żywi się głownie pokarmem żywym przydennym.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-28 C.

Warunki hodowlane

Zwyczajem tych ryb jest zakopywanie się w podłożu, dlatego też dno akwarium powinno być z drobnego żwiru o odpowiednio dużej głębokości. Oświetleni powinno być niezbyt jaskrawe. W akwarium powinno być sporo kryjówek. Najlepsza woda – średnio twarda o pH zbliżonym do neutralnego. Do wody dodajemy soli, około 1 łyżeczki na 10 litrów.

Rozmnażanie

Bardzo rzadko udaje się go rozmnożyć w warunkach akwariowych. Po intensywnych zalotach, samica rozrzuca ikrę, z której po 3 dniach wylęgają się młode.

215 komentarzy

  1. bartek w:

    Mam pytanie, kupiłem dwa długonoski i mam problem cały czas siedza zakopane w żwirku i obawiam sie o karmienie w sumie przez tydzien znalazłem je tylko raz i dałem ochotkę pod sam pyszczek to zjadły. jak je karmicie boje się że padną jak nie beda dostawac pokarmu. Pomózcie!!!

  2. Tomek:

    Jednym udeżeniem zabija 3 centymetrowa rybke,a paszcze otwiera szeroko aż sam sie zdziwiłem, no calej nie zje do rana wyje oczy i wnetrznosci chyba że wyciągnę padline.Nie wiem co go inspiruje ale neonków nie rusza a maja po 1cm.Nauczyłem go karmic z rurki do spuszczania wody to go nie stresuje podczas czyszczenia i jak ją wsadze to pływa za nią po całym akwarium nawet z reki potrafi zjeść rosówke.W cale sie nie boi tak sie zadomowił ze caly czas pływa po całym akwarium. Kiedyś miałem innego to cały czas siedział w ukryciu.

  3. adrian;):

    mam jednego ;-) ale jak on moze zabić Kirysa??? pr\eciez ma taki mały pyszczek;) u mnie są duze tęczanki sumy kirysy, i nie widzę zeby wykazywał jakąkolwiek agresję...

  4. ss_langa:

    Moje maja po 12-13 cm i potrafią atakować pływające pod powierzchnią 2cm platki

  5. rysiusze:

    wyżarł mi wszystkie gupiki tylko głowy pływały

  6. adrian:

    mialem 2 teraz zostal mi tylko jeden'''najlepiej zywic je dzdzownicami cienkimi i pokroic je na male kawalki:))) polecam!! super rybka:))

  7. Tomek:

    Mój ma ok 18cm (napawa mnie dumą) i nie chce jeść suchej karmy, karmie go rosówkami i ochotką, do tej pory zabił mi 2 kiryski , i 4 brzanki różowe 3 centymetrowe, normalny kiler.

  8. ss_langa:

    fajna ryba tylko wyjada młody narybek...potrafi wedrzeć się do kotnika i nieźle w nim posprzątać,przez noc zeżarł mi około 100 młodych

  9. bartek:

    miałem ją i z czasem znikła

  10. Maciej:

    Raczej nie zacznie gdyż jest to ryba mięsożerna

  11. figo fago:

    mam od dzis takiego dlugonosa,daje mu sucha karme ale nie zauwazylem zeby cos zjadl,powiedzcie czy zacznie jesc karme w platkach?

  12. Maciej:

    Witam. Na początku chciałbym powiedzieć, że przenoszenie owych ostronosów może doprowadzić do śmierci owych ryb. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłowienie pozostałych osobników z akwarium. Ostronos jest rybą delikatną i podatną na choroby więc trzeba uważać na czynności jakie się wykonuje. Co do rozmnożenia owszem składają ikrę w kryjówkach, ale o wychowanie potomstwa jest bardzo trudno.

  13. Ania:

    hmmm... mam 3 sztuki węgorków ciernistych. Niby owinnam się cieszyć a jednak martwię się , bo zauważyłam ,że jeden z nich to samica i w dodatku ciężarna .... nie wiem co mam zrobić, odsadzić ją do kotnika??? Jej brzuch jest już naprawdę duży.... Poradźcie coś .... Ania

  14. sansia:

    jak rozroznic samca i samice???

  15. Maciej:

    Hoduje ostronosy od 12 lat. Są to piękne ryby, każda o innym charakterze i stylu bycia. Karmie je 2 razy dziennie żywą ochotką oraz wiosną, latem i jesienią rosówkami. Co do rozmnażania składały mi parę razy ikrę około 1000 jajeczek z, których wykluwały mi się młode z których udało mi się tylko wyhodować jednego osobnika. Ryba jest dość wymagająca więc polecam ją tylko zawansowanym akawrystą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter