Długonos ciernisty ( Węgorek ciernisty )

Opis

Długonos ciernisty - Macrognathus aculeatus. Ryba ta, jeśli jest hodowana pojedynczo lub dwoma przedstawicielami gatunku, to staje się bardzo agresywna. Jednak im grupa większa tym staje się łagodniejsza. Często widać wtedy zwinięte ze sobą ryby w jakiejś kryjówce, np. taki widok jest częsty w sklepach akwarystycznych. Jednak rzadko kto ma takie warunki by hodować liczną grupę tych ryb, więc najlepiej zdecydować się na jednego osobnika.

Rodzina

Długonosowate.

Pochodzenie

Żyje w słodkich i słonawych wodach południowo-wschodniej Azji.

Długość

Dorasta nawet do 30-35 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Żywi się głownie pokarmem żywym przydennym.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-28 C.

Warunki hodowlane

Zwyczajem tych ryb jest zakopywanie się w podłożu, dlatego też dno akwarium powinno być z drobnego żwiru o odpowiednio dużej głębokości. Oświetleni powinno być niezbyt jaskrawe. W akwarium powinno być sporo kryjówek. Najlepsza woda – średnio twarda o pH zbliżonym do neutralnego. Do wody dodajemy soli, około 1 łyżeczki na 10 litrów.

Rozmnażanie

Bardzo rzadko udaje się go rozmnożyć w warunkach akwariowych. Po intensywnych zalotach, samica rozrzuca ikrę, z której po 3 dniach wylęgają się młode.

215 komentarzy

 1. Launa:

  moge ją trzymać w 60 l akwa i podłożem ok 7 cm

 2. Dawcio:

  Chociaż możesz spróbować z super glue który dostaniesz w każdym sklepie.

 3. Dawcio:

  Do Max chyba nie ma takiego kleju,ponieważ szyby są mocne na wyporność i ciśnienie wody więc nawet super klej by puścił.

 4. Max:

  ej mam pytanie jaki jest dobry klej do klejenia rzeczy do akwa np. takiej groty tak jak na ostatnim zdjęciu ? ps. prosze o nazwy kleju i gdzie moge go dostać ?

 5. Olcia:

  do max mam długonosy i nie zjadły mi rybek a mam te ryby co ty. koszt to zależy. ja kupowałam za 7 zł

 6. Max:

  hej mam pytanie po pierwsze ile kosztuje taka rybka? aha mam 8 neonek innesa 4 molinezje 4 gupiki 1 kirysek 1 otoska czy moge z nimi hodować długonosa ciernistego czy zje mi te rybki ? mam żwirek i rózne roślinki :) lecz jeszcze postaram się zrobić kryjuwkę :) jeśli będę hodować oczywiście długonosa

 7. Młody akwarysta:

  dlugonosy cierniste zywia sie miesm czyli robakami odradzam kupowaniai zywego pokarmu poniewaz w zywym sa rozne bakterie i ryby moga byc chore na np ospe rybna itd. najlepiej kupowac im mrozone pokarmy np. ochotka .itd. mozna je kupic na gieldzie akwarstycznej np. po 2zl. ale ich jest min. 5, 10 lub wiecej naraz a w zoologii ok 5zl.do gora 20zl.szt. ale 20 zl. to zoologia musi byc jakas ******** POLECAM TE RYBY !!!

 8. Dawcio:

  Do Olcia.Ja mam 1 piskora,1 suma szklistego(i więcej mieć nie zamierzam),1 ostronosa,niestety 2 neonki,3 danio,16 gupików,2kirysy,2 bojowniki(oswojone pływają z innymi rybami),1 glonojada,5 kardynałków chinskich,1 skalara,1 mieczyka oraz 1 rybkę której nazwy nie znam.Ale muszę ci powiedzieć że żyją w zgodzie,a pływają jak poparzone.I to tyle. NARA!!!

 9. tomek_______:

  do "Olcia" ;] ja w moim akwarium ktore zalozylem stosunkowo niedawno posiadam 2 piskorki,3 neony czerwone(niestety 2 mi zdechły), 2 gupiki i oczywiście 2 wegorki...no i jeszcze pare innych fajnych rybek xD narazie wegorki zyja b. fajne z innymi rybami, szczegonie z piskorkami ;]...we czworke lubia chowac sie za kamien i i przelezec prawie caly dzien ;) nie wiem tylko jak bd z tym sumem, poniewaz nie posiadam tej rybki . i jak narazie

 10. Olcia:

  poprawka; samice mają większe brzuszki.

 11. Olcia:

  Do tomek; ponoć mają większe brzuszki

 12. tomek:

  Jak odróżnić samca od samicy ?

 13. Olcia:

  mam 2 młode węgorki i 5 sumików szklistych. Mam zamiar dokupić neony i gupiki. Czy to dobry pomysł. Chce jeszcze kupić piskorka. Czy sie nie pogryzą??:/

 14. zigi:

  Witam mam akwa 2 litry czy mogę w nim trzymać 3 wegorki i jedną Piranię . Proszę o szybką odpowiedż ! JASNE ze tak.a jako ekipe sprzatajaca proponuje dwa gibicepsy

 15. Akwarysta:

  Witam mam akwa 2 litry czy mogę w nim trzymać 3 wegorki i jedną Piranię . Proszę o szybką odpowiedż !

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter