Dormitator maculatus

Opis

Dormitator maculatus. Jest bardzo atrakcyjna rybą o ciekawym wzorze na ciele. Pochodzi z wód z słonawych, ale w przeciwieństwie do innych podobnych gatunków, nie przystosował się całkowicie do życia w wodach słodkowodnych. Pozostały mu jeszcze w usposobieniu drapieżne nawyki, dlatego też należy go trzymać z rybami podobnych do niego rozmiarów, które nie stałyby się jego pożywieniem. Do jego zalet należy długowieczność i łatwość w przyswajaniu się do warunków akwariowych.

Rodzina

Eleotrowate.

Pochodzenie

Pochodzi z wybrzeży Atlantyku w tropikalnych regionach południowej Ameryki.

Długość

Dorasta do 20-25 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Jest gatunkiem mięsożernym pożerający ryby, spożywa wyłącznie pokarm żywy lub mrożony.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-25 C.

Warunki hodowlane

W jego naturze nie leży ściganie ofiary, ale oczekiwanie na nią. Dlatego też należy jej zapewnić liczne skałki i jaskinie oraz obszernego zbiornika. Jest rybą terytorialną, więc skałki powinny być rozmieszczone od siebie w większych odległościach by mógł sobie wyznaczyć terytorium. Dno akwarium powinno być z drobnego żwirku, ponieważ ryba ta ma w zwyczaju przekopywać je. Rośliny posadzone w akwarium powinny tolerować wodę słoną, np. mikrozorium oskrzydlone lub sztuczne, ale konieczne zabezpieczone przed wykopaniem. Woda powinna być zasadowa i lekko twarda, z dodatkiem jednej lub dwóch łyżeczek soli na każde 4,5 litra.

Rozmnażanie

Po złożeniu ikry na oczyszczonym kamieniu, młode wylęgają się po około jednej dobie.

1 komentarzy

  1. smok:

    mam w 112l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter