Gałęzatka kulista

Opis

Gałęzatka kulista – Cladophora. Nazwa tego glonu wywodzi się od silnie rozgałęzionych nici. Osiąga wielkość około kilku centymetrów. Jest to jeden z rodzajów zielenic, który przyrasta do podłoża i tworzy zbite darnie, które mogą odrywać się od podłoża. Gałęzatka zazwyczaj przyjmuje kształt kulisty o barwie ciemnozielonej. Po pewnym czasie kula może się zrobić pusta w środku. W środowisku naturalnym występuje w czystych wodach stojących na obszarze Azji i Europy. Szczególnie okazale prezentują się egzemplarze z jeziora Bajkał, które znajduje się w Rosji. Gałęzatka nie jest trudna w utrzymaniu, jednakże nie lubi akwariów zamulonych. Ogólnie uznaje się, że kule przyjmują najbardziej trwałą i zbitą w formę w temperaturze ok. 19-20 C i jednoczesnym silnym oświetleniu. W wyższych temperaturach bardzo szybko rosną i mogą być bardziej podatne na rozpadanie na potomne części. W warunkach akwariowych przy intensywnym oświetleniu słonecznym może zacząć pływać. Gałęzatki nie należy zbyt intensywnie czyścić, ponieważ w trakcie tego zabiegu można zniszczyć kulistą formę, która stanowi jej główny urok. W zbiorniku w którym znajduje się gałęzatka po pewnym czasie można zauważyć na różnych częściach ciemnozielone kłaczki. Nie należy traktować tego zjawiska, jako szkodliwego. Rozmnażanie następuje poprzez podział. Preferuje wodę miękką do średnio twardej. Przy odpowiedniej aranżacji i fantazji stanowi wspaniałe upiększenie naszego domowego akwarium. Bardzo często stosowana jest w zbiornikach z krewetkami.

42 komentarzy

 1. Kamil Gówno:

  Ja mam taką roślinkę, ale jeszcze nigdy nie widziałem żeby pływała, ani się rozmnożyła. Baaaaardzo dziwne. Roślinka jest super polecam!!!

 2. Aśka:

  Gdzie można ją kupić? :-)

 3. Morfius:

  Ponoc pochlania silnie Nitraty ...?

 4. yarrr:

  Pytnie do posiadaczy - z kulistej formy gałęzatki, utworzyłem coś na kształt dywaniku o grubości 1-1,5cm i średnicy ok 6cm. Teraz ten swoisty dywanik spoczywa sobie na dnie zbiornika (piach + Filtus Flora) w obecnosci innych roślin i dzwona od bimbrowni. Czy będzie rozwijał się i romznażał bezproblemu i bez wplywu na reszte roślin w takim otoczeniu? Bedzie miał tendencje do rozrastania się na bok czy raczej bedzie się dzielił? Z góry dziękuje za odpowiedzi :]

 5. duduś:

  tylko nie za mocno ,bo ją rozwalisz(delikatnie i nie wbijaj paznokci)

 6. Adi:

  Sandra zgnieć ją pod wodą tak jak gąbke żeby "napiła" się wody. Ja tak zrobiłem ze swoją bo też pływała:P

 7. Michał:

  Należy ją ścisnąć pod wodą by pozbyć się powietrza.

 8. login:

  Moją dostałem wczoraj i jest Super. Na początku dgy ją dostałem to myślałem że to kulka do tenisa obrośnięta mchem ale to roślina adokładnie glon

 9. login:

  14.01.2011 ja dzisiaj dostalem Gałęzatkę i jest kozacka !

 10. robert:

  U mnie jak ja wsadzilem do akwarium to sama na dno poleciala szybko rosnie

 11. Sandra:):

  Moja gałęzatka ciągle pływie po górze akwarium co zrobić żeby poszła na dno?

 12. KUmaty:

  tak będzie rosła w 24c

 13. Anorak98:

  Czy taka roślina będzie rosła równie pięknie przy 24 stopniach Celsjusza? ;)

 14. Jasio:

  na allegro po 1zł można to kupić ;);) ja zamawiałem

 15. nati1138:

  jaka fajna :) i nie wymaga duzego oswietlenia :) kupie do akwarium za 3 tyg jak postoi to je zasadze i kupie rybki :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter