Gałęzatka kulista

Opis

Gałęzatka kulista – Cladophora. Nazwa tego glonu wywodzi się od silnie rozgałęzionych nici. Osiąga wielkość około kilku centymetrów. Jest to jeden z rodzajów zielenic, który przyrasta do podłoża i tworzy zbite darnie, które mogą odrywać się od podłoża. Gałęzatka zazwyczaj przyjmuje kształt kulisty o barwie ciemnozielonej. Po pewnym czasie kula może się zrobić pusta w środku. W środowisku naturalnym występuje w czystych wodach stojących na obszarze Azji i Europy. Szczególnie okazale prezentują się egzemplarze z jeziora Bajkał, które znajduje się w Rosji. Gałęzatka nie jest trudna w utrzymaniu, jednakże nie lubi akwariów zamulonych. Ogólnie uznaje się, że kule przyjmują najbardziej trwałą i zbitą w formę w temperaturze ok. 19-20 C i jednoczesnym silnym oświetleniu. W wyższych temperaturach bardzo szybko rosną i mogą być bardziej podatne na rozpadanie na potomne części. W warunkach akwariowych przy intensywnym oświetleniu słonecznym może zacząć pływać. Gałęzatki nie należy zbyt intensywnie czyścić, ponieważ w trakcie tego zabiegu można zniszczyć kulistą formę, która stanowi jej główny urok. W zbiorniku w którym znajduje się gałęzatka po pewnym czasie można zauważyć na różnych częściach ciemnozielone kłaczki. Nie należy traktować tego zjawiska, jako szkodliwego. Rozmnażanie następuje poprzez podział. Preferuje wodę miękką do średnio twardej. Przy odpowiedniej aranżacji i fantazji stanowi wspaniałe upiększenie naszego domowego akwarium. Bardzo często stosowana jest w zbiornikach z krewetkami.

42 komentarzy

 1. Max II:

  fajna roślinka tylko trzeba ją co jakiś czas czyścić bo ona wchłania brudy i jak się nie wyczyści to zbrązowieje :(

 2. ewelka:

  ladna kulke o srednicy 6 cm kupilam za 5 zl w Gnieznie :)

 3. Dawid z torunia:

  kacper w grudziądzu napewno toruń na 200% ale w brodnicy nie wiem dawno nie byłem ale sprawdz

 4. Kacper:

  wie ktoś może gdzie można ją kupić ? Grudziądz lub Brodnica dostanę ja tam ?

 5. rybka0123:

  u mnie taka kula kosztuje 9,50 to trochę dużo xD

 6. natalia_s96:

  fajna :) muszę sobie taką z jedną kupić i ją rozerwać xD u mojej koleżanki ostatnio widziałam ją :D

 7. Maniek:

  5zł

 8. gabi:

  ile kosztuje taka roślinka ??:)

 9. KILER:

  normalnie złapać i pociągnąć nie ma się co bać że się uszkodzi

 10. Welonka:

  Moje welonki tak szarpią tą roślinie że jest już w niej dziura a filter cały zapchany jej włoskami ale generalnie prezentuje się fantastycznie

 11. Wojtas1994:

  Ej jak ja rozerwałeś bo mam 2 takie duże kule i nie wiem jak je rozerwać???

 12. szymon979:

  Sam mam gałęzatkę i jestem z niej bardzo zadowolony. Raz, jak urosła w dużą kulkę rozerwałem ją na 5-6 mniejszych, z czego zadowolony nie jestem bo nie mają takiego pięknego, kulistego kształtu jak ta duża.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter