Grubowarg złotopręgi

Opis

Grubowarg złotopręgi (lisi) - Epalzeorhynchus kallopterus. Cechą charakterystyczną tej odmiany grubowarga jest zwinność i szybkość. Większość życia spędza przy dnie akwarium odpoczywając na korzeniu lub dużym liściu, opierając się na przednich płetwach. Grubowarg złotopręgi nie jest szczególnie barwną rybą, aczkolwiek swoją popularność zawdzięcza szczególnie swoim upodobaniom do jedzenia glonów. Cechą zasługującą na podkreślenie, ze względu na nieliczną grupę ryb która ją posiada jest żywienie się płazińcami, które są bolączką dla akwarystów. Gatunkiem spokrewnionym z grubowargiem jest kosiarka (Crossocheilus siamensis), która pożera większość glonów, w tym glony nitkowate. Jest podobna z wyglądu do grubowarga złotopręgiego, jednakże posiada bezbarwne płetwy, pojedynczy wąsik na pysku oraz różni się ułożeniem jamek nosowych.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Północne Indie, Tajlandia, Indonezja, Borneo.

Długość

Do 16 centymetrów, zwykle jednak są krótsze.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy, szczególnie te z dodatkiem roślin, między innymi glonów (oprócz nitkowych).

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno obfitować w rośliny szerokolistne. W zbiorniku powinny się znaleźć kryjówki utworzone z roślin, korzeni, kawałków drewna. Powinna być wymieniana często woda w akwarium i należy pamiętać, żeby używać do nowododanej wody preparatów neutralizujących chlor. Powinna to być miękka, lekko kwaśna woda, aczkolwiek gatunek ten toleruje również inne parametry wody.

Rozmnażanie

Nie znaleziono informacji o udanym domowym rozmnożeniu grubowarga złotopręgiego.

12 komentarzy

 1. Dusia:

  nie są agresywne wcale! tylko żywe! szybkie i zwinne:)poza tym to jest raczej rybka stadna.. mam 7 grubowarg i 250 innych rybek w 250 l i wszystko jest super!

 2. prawdziwy akwarysta:

  akwarysta co z ciebie za akwarysta tą rybę powinno się hodować w akwa 150l wzwyż. Z tych 11l zrób mini akwarium dając do niego trochę krewetek jakieś ślimaczki i ewentualnie gupiki pawie oczko lub endlera. A grubowarga oddaj kumuś, chyba że masz jak zkąbinować akwa 150l w najbliższym czasie

 3. Lilka:

  akwarysta/: dlaczego kupiles rybe ktora dorasta 15 cm do "akwarium" 10 czy 11 litrow? I jaka jaskinia tam sie miesci. Przeciez to jest kotnik, nie chce nawet myslec ile rybek tam masz. A przeciez, jesli juz masz taki malutki zbiornik, mogles sobie kupic malutkie rybki. Oj ludzie pomyslcie czasem.

 4. akwarysta/:

  ja mam grubowarga złotopręgiego w 10 czy 11 litrowym akwa i jeszcze inne rybki mój grubowarg przeważnie przesiaduje w jaskini ale nieraz wypłynie jest szybki jest dobrym glonojadem ale kosiarka chyba lepszym polecam jestem akwarystą już od ponad roku więc możecie zadawać pytania a odpowiem jak tylko będe mógł

 5. anty:

  mam 1 grubowarga od przeszło roku i tego mam 4 duże głupiki i kilka mały w 25l, i nie zauważyłem aby ta ryba była agresywna do innych rybek.

 6. MICHAŁ:

  są bardzo ładne ale agresywne !!!!

 7. nicke_95:

  Mariola!! ty trzymasz kosiarke, skalara, piskorka i bocje w 40L?? masakra! oddaj je jak najszbciej

 8. akwarystka:

  mam 3 kosiarki i nie są one agresywne są to ryby stadne ale co za dużo to nie zdrowo ;) jsqel one nie sa agresywne ;) chyba ze twoje to jakies specjalne okazy ;) nie bez urazy one nie potrzebuja 200 litrow michal bez przesady dla doroslej pary kosiarek to minimum 100 litrow ! nie mniej i bardzo was ludzie prosze nie piszcie glupot jestem akwarystka z zawodu i po niekad sie na rybkach znam ;) pozdrawiam

 9. KeFir:

  Od kilku dni mam 3 kosiarki w 110. Musze przyznac ze doskonale dogadaly sie z hokejowkami. Razem plywaja w zgranym stadku nie przejawiajac zadnej agresji.

 10. Michał:

  ONE POTRZEBUJĄ MINIMUM 200 LITRÓW! SĄ TO DUŻE RYBY STADNE!

 11. Mariola.:

  Mam dwie te rybki.I w odróżnieniu od wcześniejszej wypowiedzi są bardzo spokojne,nie zaczepiają innych ryb.Są w niedużym-40 l.-akwarium w towarzystwie gubików,glonka,małego skalara,bocji,piskorków.Jakoś nikt nikomu nie wchodzi w drogę.Mają swoje ulubione miejsca na szerokich liściach i kamieniach.

 12. JsqeL:

  są bardzo agresywne względem siebie ale i innych rybek...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter