Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

 1. pwdanio:

  czy danio pręgowany można skrzyżować daniem lampaercim? W opisie tego nie ma

 2. Grumpy Me:

  Ja mam dwa danio i one zamęczyły mi wczoraj razborę klinową... Teraz są oddzielone, ale chcę się dowiedzieć, czy one mogą być takie agresywne?

 3. mimik:

  ja mam 8 danio, 1 gupik, 1 mieczyk ( mialam po parce ale padly ) pol roku zadnego potomstawa az do teraz :) nie wylapywalam - postawilam na selekcje naturalna :) mialam 11 malych (2 tyg temu) dzisiaj patrze kolejne malenstwa sobie plywaja :) a nawet nie przykladalam wagi do tych wsyztskich rzeczy ktore potrzeba do rozmnazania tych rybek :)

 4. Flajla:

  mają super nazwę!

 5. lisiczka:

  mam po dwie danio pregowane, czerwone i lamparcie, wszystkie weloniaste i kilka innych mniejszych rybek typu 2 gupiki, 1 rybke amandy, coś jescze i sumika zlotego. trzymam je razem ze samica bojownika, ktora grubo ponad rok. odkad mam danio bojownikowi ubywa ogona. masakra. nie stac mnie na nowe akwa z filtrem i grzalka zeby tylko odzielic bojownika i np do towarzystwa suma, amande i kilka innych. a nie chce skazywac jej na zycie w kuli.

 6. Wika11:

  Ja mam danio i nie narzekam ale chciałabym je rozmnożyć. Jak to mogę zrobić w prosty sposób? Wiem że jest w opisie ale taki trochę nie zrozumiały. Pomoże ktoś?

 7. początkująca:

  hej, jestem początkująca mam kiryski spiżowe (3) i 2 pielęgnice ramireza (45l) czy mogę trzymać z nimi dania pręgowane? bardzo proszę o odpowiedź. -początkująca

 8. Neonek ;3:

  Mam akwa 54l a w nim 4 danio pręgowane,2x czerwony 2x zwykły i jeszcze inne. Zauważyłam, że jeden czerwony danio gania inne. Jeden ze zwykłych danio ma prawie do połowy obgryziony ogon. Co z nim zrobić?

 9. ewelcia :

  niedawno kupilam 10 rybek danio wszystko bylo oki ale od 3 dni codziennie zdycha mi jedna, dwie rybki i nie mam pojecia jaka jest tego przyczyna

 10. szymon:

  do wikix: Gupiki to zgodne ryby ja trzymam je z wieloma gatunkami

 11. dziubek:

  ja mam samice dania lamparciego i ganiala mi wszystkie rybki wykonczyla mi dwa kardynalki chinskie a dokupilam sobie trzy brzeski rozowe i rano patrze ze moje danio ma otwarta buzie i jakies igielki w niej wyciaglam ja i przelozylam do innego akwa i chyba te brzeski ja tak zalatwily bo mam jednego hong kong trzy kardynalki dwie platki trzy danio i trzy trzy brzeski na 65 l

 12. Daniio :

  Ostatnio kupiłam cztery danio jedną pregowana trzy chyba lamparcie w tym momecie właśnie dwa lamparcie gonią mi danio pregowane smigaja po całym akwa he he zobaczymy co z togo bd

 13. smok:

  Do Danio 1507; mam brzankę brokatową i wysmukłą

 14. Taszka:

  Super ryby , moja żyje już jakieś 8 miesięcy ,albo więcej, nie sprawia problemów i w dodatku ma piękne płetwy.

 15. Danio1507:

  Do wikix:Ja nie widzę nic przeciwko danio i gupików w jednym akwarium. A co do ryb do gupików to przede wszystkim takie, które nie obgryzałyby samcom płetw i jeśli zamierzasz je rozmnażać w akwarium ogólnym to rybki z mniejszymi otworami gębowymi, np. kiryski,kardynałki, bystrzyki, młode zbrojniki niebieskie itp. Po za tym możesz też trzymać trochę większe, rybki, jak nie zależy ci na większej liczbie młodych. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter