Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

 1. gupik:

  Czy to normalne, że samiec gupika kładzie się na żwirze i szybko oddycha? (to się powtarza co od kilka godzin do klikadziesiąt minut i trwa bardzo różnie 2min. - 30min.)Co robić?? coraz więcej gupików wykazuje to zachowanie.

 2. Maciek:

  to jak mam gupika pawie oczko to siedział za pompką bo gurami dwuplamiste gryzło go ale gurami są bardzo ładne w akwariach dużych i małych bo ja mam samice i samca i bardzo mi pasuje samiec do mojego 120l akwarium bo gupiki są i mają piękne kolory wyłacznie u samców

 3. Lili:

  Jak ugotować takie jedzenie dla małych ? :-}

 4. Janusz:

  Raz zapłodniona samica koci się nieustannie mimo,że wszystkie samce dawno padły /ok.8 miesięcy temu/,mioty są niewielkie i rodzą się same samice i mam tego serdecznie dosyć.Pozdrawiam

 5. DOBRARADA:

  Nieprawda że jak są spokrewnione to cie dziwolągi rodzą, jest tylko jedna różnica jak są spokrewnione to mają mniej efektowne kolory, a jeżeli są niespokrewnione to są po prostu ładniejsze a nie jakieś ''mutanty'' POZDRO

 6. goliano:

  Czy jak mam duże molinezje ok 9cm to młode gupiki muszę odłowić czy nie???;)

 7. Ona:

  do Oli, ja mam gupiki i trzymam je ze skalarami i gurami i zyja w zgodzie nic sie nie dzieje, ale to czy Tobie sie to uda to juz zalezy od charakteru rybek. Pozdrawiam

 8. gość*:

  ja mam dwie parki gupików i żyją zgodzie ze skalarami.

 9. olcia:

  uwielbiam te ryby! Mam samca i kilka samiczek. Jednak szukam gupików w innych kolorach niż rudawy... Jakie inne kolory są dostępne?

 10. Wata:

  Do Damian: Gupiki u mnie kosztują 3,50 ale tak na ogół to około 4zł max to chyba 5zł Co Innego Endlerki te są Droższe

 11. Artur:

  Olu na pewno nie

 12. rybka32:

  gupiki to bardzo ładne rybki ale niesamowicie uparte i głodne mój gupik cały czas spęndza przy filtrze jak go wyganiam żeby sobie popływał to znowu wraca a gupiczka cały czas chciała by jeść jest bardzo gruba musze im zrobić dietę

 13. Artur:

  A ja mam gupiki Endlera.Są to bardzo ładne gupiki.

 14. Ola:

  Czy gupikowi nie będą obgryzały płetw skalary albo gurami mozaikowe??? Proszę o szybką odpowiedź

 15. kinga9633:

  mam gupiki :) 2 samce i 4 samice i moje samice sa kotne :))) polecam chodowle tych rybek osobom majacym duże akwarium i chca miec tych rybek duzo naprawdę duużoooo :P one strasznie szybko się rozmnarzają moja koleżanka miała 3 samice i 1 samca a teraz ma ich ok. 60 :) ma 200 l akwa bo musiała się pozbyć welonow bo pragnela mieć chodowle gupikow :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter