Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. enigma:

  Moja dzisiaj urodziła i cały czas jeszcze rodzi. Na razie mam 12 małych zmienniaków a co chwile pojawiają się nowe. samiczkę odłowiłam od reszty. ile może być małych w miocie? bo tu piszą 50 na innym 80 a na jeszcze innym że tylko 30.

 2. kajka:

  Robertson ja wczoraj wrzuciłam neonki do bojownika i dwie miały całkiem odgryzione ogony a w akwa mam jeszcze górami dwuplamiste 3 platki 5 razbor klinowych 2 kiryski glona

 3. tesa:

  A u mnie agresywna jest samiczka. kupiłam parkę tych rybek, to samiczka ganiała samca i biedak siedział w krzakach. Dokupiłam więc drugą samiczkę z nadzieją, ze będzie inna. Ta druga jest spokojna i dzięki niej samczyk zrobił się bardziej pewny siebie, ucieka przed złośnicą ale szybko wraca i nie chowa się już po katach. A złośnica gania i samca i tą nową samiczkę oraz gupiki. I wszystkie przed nią uciekają, samce też, tylko najstarsza gupiczka nie boi się i pogoni zołzę. Tak więc u mnie w akwarium rządzą te dwie samiczki, samce są łagodne. Ale nie robią krzywdy, tylko gonią.

 4. Nieznajoma:

  Mam problem z platkami. Są agresywne wobedz wszystkich innych rybek. Może to przez to że urodziły się młode...Proszę o odpowiedź.

 5. Robertson:

  KTOOOŚ nie gryzą się ani nic? bo właśnie zastanawiałem się nad platkami, bojownikami i neonkami.

 6. michalziom1:

  Urodziła mi się 1 a właściwie 1 odlowilem

 7. Gaucho:

  kaserro chyba coś ci się pomyliło. Prawidłowo powinno być 1cm rybki na 1 litr.

 8. BabciaGandzia:

  POMOCY!!!Moja platka stała się bardzo gruba mimo to że inne są normalne. Łuski aż jej odstają. Czy to choroba czy co? POMÓŻCIE PROSZĘ

 9. Kami32:

  Witam, Niedawno kupiłam parkę (samca i samiczkę). Czytając z różnych źródeł stwierdziłam, że konieczne jest dokupienie choć jednej samiczki. Niestety, nie wiem jak to się stało, w akwarystycznym zakupiłam samca (prosiłam o samiczkę). Moje pytanie - czy mogą wyniknąć z tego jakieś komplikacje tzn. 2 samce na jedną samiczkę? Nie chcę, bym nowo kupiona rybka mi padła.

 10. kaserro:

  do akwarysta/ : mieczyki bardzo dobrze pasują do każdych prawie ryb (w tym Twoich), a co do il. ryb w akwarium, to jest zasada przynajmniej 1l wody na jedną rybkę, a do Twoich 25l 10-15 rybek byłoby dobrze

 11. Lola:

  Mi przedwczoraj urodziły się platki. Samica była w osobnym akwariumie ale i tak przeżyły tylko trzy małe bo resztę zjadła.

 12. rybki206:

  podmień wode w stosunku 1/3 akwarium.

 13. kora:

  witam mam platka caly czas plywa mi przy grzalce a mam 26 c w akwarium i zauwazylam ze przypalila se ogonek i teraz plywa mi przy dnie co mam robic ?

 14. Akwarysta:

  Mam 2 platki prawdopodobnie samca żółtego i samiczkę czerwoną,tak myślę bo czerwona jest gruba i ma okrągłą płetwę odbytową żółty jest wąski i ma szpiczastą płetwę. Akwa 57l 1 gałęzatka sztuczna roślinka, grzałka na 24 stopnie , filtr i oświetlenie. Chcę wiedzieć czy mi się rozmnożą. Niewiem czy samiczka przekarmiona czy w ciąży ;-). Karmie rozwielitkami ,nie mówcie że nie daje pokarmów roślinnych i mało jest roślin,bo akwarium dostałem tydzień temu ,a ryby wpuściłem przedwczoraj byłem w zoologicznym i mówią mi że dopiero po nowym roku będą roślinki.

 15. ciejczyk:

  ja planuje sobie kupic parke platek

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter