Gupik pawie oczko

Opis

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata. Nazwa zwyczajowa Gupik pochodzi od Girardinus guppi nadanej w 1866 roku przez wielebnego Roberta Johna Lechmere Guppy, uważanego za odkrywcę tego gatunku w Trynidadzie. Samce zazwyczaj nie żyją dłużej niż dwa lat, samice mogą żyć nawet kilka lat. Starsze samice stają się zazwyczaj garbate. Gupik pawie oczko jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych żyworodnych ryb hodowanych w polskich akwariach. Dziką formę można spotkać niezwykle rzadko, ale hodowane przez wiele pokoleń bez selekcji wracają do postaci podobnej do pierwotnej. Nasze domowe zbiorniki zamieszkują głównie gupiki z form ozdobnych, o wiele bardziej barwne od pierwotnych odmian. Są uznawane za ryby spokojne, które powinny żyć w grupie. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic, a także ich płetwa odbytowa ogonowa została przekształcona w gonopodium. Samce posiadają również różnokolorowe ubarwienie. Gupik pawie oczko powszechnie jest uznawany za rybę bardzo wytrzymałą i łatwą w hodowli. Jest rybą bardzo różnorodną pod względem ubarwienia. Samce gupika pawie oczko posiadają płetwę ogonową w bardzo rozmaitych kształtach. Na podstawie kształtu płetw samca, wyróżnia się 12 standardów. Najczęściej spotykane posiadają ogon w kształcie wachlarza. Samce konkurują między sobą prezentując się przed samicami. Mają trzepoczący styl poruszania się, szczególnie samce podczas zalotów, kiedy podążają za samicą. Gupiki wykorzystywane były w celu niszczenia larw komarów roznoszących malarię. Za centrum hodowli gupika uznawana jest Floryda. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają się zachorowania tego gatunku. Dzieje się tak zapewne z powodu importu tych ryb z dalekowschodnich hodowli. Dużo pewniejsze są osobniki z rodzimych hodowli. Niektórzy wyróżniają także populację o nazwie gupik Endlera. Jest to ryba bardzo ruchliwa, która faktycznie sprawia wrażenie odmiennego gatunku. Samce tego gatunku posiadają brzuch zdobiony czarnym łódkowatym i krótkim pasem, natomiast płetwa ogonowa wygląda jakby miała górny i dolny miecz.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Trynidad, Antyle Holenderskie, Barbados, Grenada, Antiqua, Wyspy Leewarda, Gujana i Wenezuela

Długość

Samice gupika dorastają do około 5 cm, samce do 3 cm

Odżywianie

Większość wszystkich dostępnych w sprzedaży pokarmów. Należy podawać również pokarmy roślinne.

Temperatura

Znoszą szeroki zakres temperatur. Najlepiej gdy temperatura wynosi od 21-23C (pH około 7). Pomimo ich wytrzymałości, dłuższy czas w chłodzie może skutkować popadnięciem w groźne choroby. Unikajmy narażania je na skoki temperatury.

Warunki hodowlane

Gupik pawie oczko uznawany jest za bardzo wytrzymały gatunek. Nie należy hodować z gatunkami ryb wykazującymi tendencje do obgryzania płetw. Gupiki wymagają otwartej przestrzeni do pływania. Ogólnie jakość wody powinna być dobra. W celu zapewnienia optymalnych warunków można dodać niewielką ilość soli do wody (1 łyżeczka na 5 litrów wody) Nie wymaga dużego akwarium ( min 30 litrów).

Rozmnażanie

Gupiki bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami żyworodnymi. Brzuch samicy staje się coraz bardziej okrągły w miarę rozwijania się w jajowodach zarodków, a następnie młodych rybek. Na parę dni przed porodem brzuch dorosłej samicy staje się trochę kanciasty. Młode zazwyczaj rodzą się w nocy albo nad ranem. Zazwyczaj co 4-6 tygodni rodzą się mioty liczące około 30-40 sztuk młodych. Największy miot liczył 193 młode. Wykazują tendencje do zjadania nowo narodzonych młodych, dlatego warto przenieść samicę do specjalnie przygotowanego akwarium rozrodczego. Gdy narybek osiągnie około 1 cm długości może być z powodzeniem wpuszczony do akwarium ogólnego Nie należy rozmnażać między sobą blisko spokrewnionych osobników, ponieważ istnieje ryzyko zajścia różnego rodzaju mutacji. Młode rybki można karmić pokarmami pyłowymi lub ugotowanym i rozdrobnionym żółtkiem jaja kurzego. Należy uważać aby nasza populacja gupików nazbyt się nie rozrosła. Szybko rozmnażające się gupiki potrafią szybko przerybić nasz zbiornik.

1064 komentarzy

  1. Jacek:

    do czesio :znaczy endlera czy dzikiej to znaczy z amazonki, są lwy dzikie , domowe ,zoologiczne, myslę że jedne... ;)?

  2. Jarek:

    witam;) zakładam akwarium po raz trzeci w ciągu 10 lat musiałem mieć małe przerwy... lecz zawsze wracam do tych samych rybek tzn. gupików ponieważ są łatwe w utrzymaniu i bardzo pokażne. hoduję ,,gupiki pawie oczka" i nie zamienił bym ich na żadne inne... pozdrawiam:-]

  3. czarny:

    do JAREK:temperatura nie jest odpowiedzialna za rozmnażanie gupików. Wystarczy woda i rosliny. Ale jak już Ci tak śpieszno do temperatury to 22-26C.

  4. Michał:

    DO Jarek: U Każdej rybki żyworodnej w tym Gupik , gdzi masz możliwość odłowić ją do innego osobnego akwa. i gdy masz optymalną tepmeraturę 25-26 stopni podnieś ją do 28 stopni zobaczysz jak się wymnoży... DO Czesio: Co tydzień to raczej nie możliwe! Gupik co 3-4 tygodnie ma mioty. A ty może je za dużo nakarmiłeś i pływają takie otyłe... Wystarczy spradzić to prostym sposobem wsadż samice na noc do innego zbiornika z wodą i rano zabacz czy schudłA czy nie , jak schudła to nie jest kotna, jak nie schudła to znaczy że jest.

  5. JAREK:

    jaką temperature muszą mieć samice gupika jak mają urodzić młode prosze o rade

  6. czesio:

    Ja mam rocznego samca dzikiej odmiany.

  7. czesio:

    Młoda akwarystko, ja też kocham gupiki, mam 5 samców i 4 samice, a co tydzień wszystkie samice są w ciąży, nie wiem dlaczego

  8. RockB one:

    na początek kupiłem sobie 10 gupików a po miesiącu mam ich już 50.Zdaje mi sie że kupiłem odrazu dwie kotne

  9. Michał:

    nie mamy Marto!

  10. ten któremu wróciła pasja:

    Mnie się udało skrzyżować gupika pawie oczko z molinezją ostroustną niestety samica molinezji jest już stara i za nie długo zdechnie pozdrawiam wszystkich akwarystów

  11. luk:

    W pierwszej wersji stosowałem CMF jednak teraz walczę z ospą solą. Straciłem już glonojada i jednego gupika. Jesli nie będzie poprawy to za kilka dni podniosę tem do 32 stopni, gupiki powinny wytrzymać a kulorzesek zginie.

  12. marcoxD$$$$$$:

    a ja mam 3 samce i z 6 samic do tego urodziły mi się mlode hurra uwielbiam chodować gupiki hoduje je już od 2 lat

  13. turbodymomen:

    luk....kup se preparat CMF..to jest na ospe..to samo mialem z moimi brzankami sumatrzanskimi...wyzdrowialy po 10 dniach.......ale szybko rob cos bo zaczna ci umierac rybki !!!

  14. siwy87r:

    do luk polecam preparat Tropicala CMF

  15. czarny:

    do indyk08:filtr nie jest wskaazany :) pompka jak najbardziej.. oczywiscie zminiaj wodę kiedy zrobi sie metna

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter