Gyrodaktyloza

Opis

Jest to kolejna choroba wywołana przez płazińce z gromady Monogenea, rodzaju Gyrodactylus. Ta choroba najczęściej dotyka pielęgnice, ale również stwierdzono ja u dyskowców, karpieńcowatych i piekniczkowatych. W przypadku inwazji pasożytów dochodzi do zniszczenia naskórka i nabłonka. Szczególnie częstym miejscem ataku pasożytów jest zniszczenie tkanki pomiędzy promieniami płetw.

Objawy

Płazińce z rodzaju Gyrodactylus atakują skórę i dochodzi do jej podrażnienia, co objawia się zwiększonym wydzielaniem śluzu w tym miejscu. Zarażone ryby ocierają się o rośliny i przedmioty w akwarium. Ryby tracą apetyt i stopniowo chudną. Podczas choroby obserwuje się postrzępienie płetw, zahamowanie wzrostu, a niekiedy śnięcia.

Leczenie

Do leczenia gyrodaktylozy stosuje się takie same środki lecznicze jak w przypadku tetraonchozy (patrz opis). Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter