Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Jarząbek:

  U mnie w akwa mam 4 samców i 1 samicę jakoś nie chcą mi się samice rodzic tak mam już od kilku pokoleń teraz grupka ma 9 miesięcy ale na razie zero potomstwa. Kiedy mogę się spodziewać narodzin. Dodam że w akwa mam też Molinezję które mnożą mi się na potęgę bez żadnego odławiania i kombinowania w kotniki itd.

 2. Olcia29:

  Cześć! Miałam dwa mieczyki: samca i samicę, i amica zaszła mi w ciążę. Miała zaokrąglony brzych i ciemną plamę przy odbycie. Czekałam aż urodzi, lecz minęło kilka miesięcy i nic. Aż w końcu rybka zdechła :) Myślicie że to z rybką było coś nie tak czy ja o nią źle dbałam? Pływała normalnie w akwarium, akarmiłam ją suchym pokarmem.

 3. kristof:

  Moja mieczyczka właśnie wydała na świat 215 młodych :D

 4. olcia:

  Do:Karolcia Nie martw się tym u mieczyków miecz wyrasta pózniej, tesz mam mieczyka z mieczem a kupiłam go bez miecza po kilku dniach zaczął rosnąć:)

 5. początkująca:

  miałam 2 mieczyki samca i samice , samica dużo jadła i miało duży brzuch ale żadnej czarnej plamki potem zdechła . Czy to od jedzenia czy miała za dużo młodych ?

 6. Karolcia:

  moja siostra ma mieczyka hellera samice: Nini I mam samca, Mickey, z myszka mickey w ogonie ale nie wiem czy to samiec bo nie ma tego miecza. facet w sklepie mowil ze to samiec ale nie jestem pewna.

 7. nowy:

  Witam ponownie. Zauważyłem że moje mieczyki i molinezje ostatnim czasem ocierają się o filtry, grzełkę i inne akcesoria akwarystyczne. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, czy to jest objaw jakiejs choroby. Nadmieniam, iż ostatnio podało mi parę sztuk dorosłych rybek i całość młodego narybku. Nie wiem co robić.Proszę o szybką odpowiedź. dzięki.

 8. nowy:

  witam. Jestem człowiekiem który zaczyna przygode z akwarium. Mam jedno małe akwarium ale chciałbym założyć sobie akwa 250 litrów. Nie wiem czego użyć, jakie filtry grzałki itp. Może ktoś mi poleci jakąś strone na której dokładnie się wszyskiego dowiem, ewentualnie jakąś literaturę, ewentualnie może ktoś zrobi mi spis potrzebnych podzespołów do takiego akwa. Z góry dziękuję.

 9. Gosciu ;):

  mam rybki juz 4 lata.. i ciagle zastanawiam sie dlaczego woda jest metna..mam duzo mieczykow.. moze maja duzy metabolizm i szybka przemiane materii..co myslicie..... ?????

 10. Dawid z Torunia:

  fajne rubki mam 5 samic i dwa samce> Samce troche się gonią martwie się tym ze moze jeden z nich paść ale okaże sie w praktyce.Ogólnie polecam ale z jednym samcem i dużą ilością samic pozdrawiam

 11. Ktoś.~~:

  Mam 3 mieczyki. Tyle, że 1 samica jest w ciąży na 100% . Mam mieczyka samca. I Mieczyka ma brzuch jak w ciąży , tyle że ma czarną płetwe tylną , a druga samica ma taką tylko pomarańczową (taki kolor jaki mają miecyzki.) Czy ona jest samicą ?

 12. paulinaaa:

  mam dwa samce i dwie samiczki..jedenemu z samcow zacza sie skracac miecz i ma jakby wygryziony kawalek ogona..dzis zauwazylam ze miecza juz wogule niema. niewiem co robic czy on zdechnie??

 13. jacekbb:

  Nic nie robiłem i jest OK. Pozostały drobne ciemne plamki, Następne młode w drodze :)

 14. wojtek fan ŁKS:

  fajne ryby w lato 1 facet chciał za 10 złotych sprzedac weloniastego mieczyka berlinka który miał ok. 12-14 cm

 15. JACEKBB:

  Witam. Moja mieczykowa znalazła się poza kotnikiem w pudełku z zabawkami córki. Nie wiem jak długo tam przebywała ( poza akwarium ). Strasznie zbladła i pojawiły się na niej 3 białe plamy. Zachowuje się raczej "normalnie". Czy można jej jakoś pomóc ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter