Mruk (Trąbonos)

Opis

Mruk (Trąbonos) – Gnathonemus petersii. Do niedawna te ryby były rzadkością wśród hobbystów. Ale w miarę występowania w sklepach dobrej jakości pokarmów i możliwości zapewnienia im odpowiednich warunków hodowli nie stanowi on już takiego problemu jak kiedyś. Jest szczególną rybą, która porozumiewa się z przedstawicielami swojego gatunku za pomocą słabych impulsów elektrycznych. Jednak ich utrzymanie w akwarium nie należy do najprostszych, bo wymaga on bardzo czystej wody, dlatego co 3 tygodnie należy im wymieniać wodę.

Rodzina

mrukowate

Pochodzenie

Pochodzi z środkowej i zachodniej Afryki, w tym z Kamerunu, demokratycznej Republiki Konga i Nigerii.

Długość

Dorasta do około 30 cm.

Odżywianie

Preferuje żywy pokarm, ale zjada również suchy, mrożony i liofilizowany.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-28 C.

Warunki hodowlane

Zaleca się podłoże drobnoziarniste, ze względu na poszukiwanie delikatnym wyrostkiem po dnie zbiornika pokarmu przez mruka. Należy im zapewnić wiele kryjówek i liczną gęstą roślinność. Jest aktywny nocą, więc warto zastosować świetlówki fluoroscencyjne dla lepszego obserwowania jego zachowań. Woda powinna być bardzo dobrej jakości, lekko kwaśna.

Rozmnażanie

Nie rozmnożono tego gatunku w warunkach akwariowych.

56 komentarzy

 1. jumek77:

  Siemka koledzy,mam pytanko dokupiłem se dziś drugiego MRUKA i mam problem:(. Starszy osobnik prześladuje mi tego nowego akwa ma 120l.POMOCY !!!

 2. Sebool:

  Niedawno kupiłem se mruka jest łagodną rybą żyje z mieczykami kiryskami pielęgniczkami kakadu tęczankami neonowymi i skalarami

 3. Mirek M:

  witam .podoba mi sie ta rybka tylko gzie ja kupic i jak hodowac ?jak duzego zbiornika wymaga i z jakimi rybkami mozna go trzymac ?

 4. rik:

  Dokupiłem sobie drugiego mruka

 5. adrian:

  wygląda + trąba+płetwy=ryba słoniowo dziwna

 6. rik:

  mruk jest łatwy w utrzymaniu ale potrzebne jest właściwe akwarium

 7. jumek77:

  witam mam pytanie czy mruk jest tak trudny w utrzymaniu jak w opisie,bo widziałem dzisiaj go w sklepie i mi się spodobał :)

 8. rik:

  Mam jednego mruka w akwarium 80l . Jest to bardzo łagodna ryba .Trzymie ją z pielęgnicami papuzimi , giętkoząbami wielkopłetwymi , duchem amazonii , długonosami paskowanymi i ciernistymi ,kiryskiem i z wąsaczem niebieskim. POLECAM!!!

 9. Iza:

  A jest on łagodna rybą? Nie atakuje mniejszych ryb?

 10. Łukasz Chwała:

  Mam jednego Mruka u siebie jest super karmie go mrozona ochotką

 11. Łukasz Chwała:

  Ja mam w swej chodowli jednego mruka , swietna rybka bardzo ja lubie. Zrobiłem mukryjówke miedzy szyba a korzeniem z obu stron obsadziłem to cubąbom i swietnie wyglada w swej kryjówce. Polecam tą rybke!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter