Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody. Zamontowanie napowietrzania jest szczególnie konieczne kiedy hodujemy w akwarium dużą liczbę rybek lub mamy w nim mało roślin produkujących tlen. Przy dużych akwariach oraz ruchach wody wytwarzanych przez filtr posiadanie napowietrzacza nie jest konieczne.

Rodzaje pompek akwariowych

Pompka membranowa – brzęczyk.

Jest to najtańszy w utrzymaniu i jednocześnie prosty w obsłudze typ pompki, dzięki czemu jest najbardziej popularny w akwarystyce. Jednak jej wadą jest dość głośna praca. Można temu zapobiec zawieszając pompkę w powietrzu lub wkładając ją do pudełeczka wypełnionego pianką izolacyjną. Trzeba jedna przy tym pamiętać aby zapewnić jej dobre chłodzenie. Brzęczyk składa się z bębenka z gumową membraną oraz zaworu. Po włączeniu do prądu ramię poruszane elektromagnesem, drgając uciska i popuszcza na przemian membranę. Dzięki temu powietrze zostaje wypychane z bębenka do zaworu, który podłączony jest z gumową rurką doprowadzającą powietrze do akwarium.

Pompka tłokowa

Jest to dużo droższy typ pompki niż pompka membranowa. Jest za to dużo bardziej cichsza. Używana jest przede wszystkim przez bardziej zaawansowanych akwarystów. Składa się z koła zamachowego, tłoków i cylindrów. Podłączając do prądu koło zostaje wprawione w ruch. Obracając się powoduje pracę tłoków, które naciskając w cylinder wypychają powietrze do gumowych rurek doprowadzonych do akwarium.

Instalacja napowietrzenia

Instalując pompkę należy zabezpieczyć ją przed cofnięciem się wody i zalaniem jej. Można to zrobić na dwa sposoby: stawiając pompkę powyżej poziomu wody lub mocując na przewodzie doprowadzającym powietrze zawór zabezpieczający. Powietrze tłoczone przez pompkę musi być przed wprowadzeniem do wody rozbite na drobne pęcherzyki, co potęguje efekt napowietrzania. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnymi rozpylaczami dostępnymi na rynku. Obecnie produkowane są kostki napowietrzające o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Aby nie było jej widać w akwarium można przysypać ją żwirem lub schować za korzenie albo kamienie. Montując kostkę podłużna łatwo jest uzyskać efektowną kurtynę powietrza, która jednocześnie bardzo dobrze napowietrza wodę.

Autor: SikorP

104 komentarzy

  1. Magda.Em:

    Witam. Mam pytanie co do napowietrzania. Mam 40l akwarium (tymczasowo tylko takie małe) w nim 2 molinezje, 3 qupiki i zbrojnika niebieskiego. Filtr z deszczownicą i napowietrzacz,który nie wim czy powinien być włączony cały czas czy mogę go włłączać jedynie na kilka godzin dziennie... Może ktoś mógłby mi coś doradzić?

  2. O2:

    Jak złożyć pompkę napowietrzającą HP - 100 ????

  3. Max:

    Witam mam pytanie czy jeśli zakupię filtr kubełkowy tetra to potrzebuję jeszcze do akwarium pompki napowietrzającej membranowej ???

  4. Stec:

    hej misek, masz przerybienie,24h powinien chodzić i filtr i napowietrzanie a to i tak nie zapewni dobrych warunków , nie masz roślin , więc i podłoża ,i żadnej biologii, poczytaj i zrób coś ze swoim akwa,gdyby ryby mialy głos , to by wyły!!!

  5. misek:

    witam posiadam akwarium 55 litrów mam 21 rybek głupiki danio molinezje neony dwa pyszczaki yelow mieczyki i sumiki szkliste moje pytanie , nie posiadam roslin czy napowietrzacz powinien chodzic 24 na dobe?

  6. bart:

    mam pytanie co montuje się pierwsze zawór przeciw zwrotny czy regulator mocy [mam pompkę ELITE 799]

  7. qaz123:

    Czy są napowietrzacze wewnętrzne do akwarium? tzn. czy jest i jaki to model takiej wewnętrznej turbiny tłoczącej powietrze

  8. Kinga:

    Witam. Mam pytanie jaką kurtynę napowietrzającą kupić i jaką do niej pompkę aby super działało? Mam akwarium 450L - 150cm długości. Mam filtr z gąbki który też napowietrza wodę. Czy taką kurtynę można podłączyć do takiego filtra? Bardzo proszę o pomoc.

  9. Cristof:

    Witam. Moja kurtyna powietrzna działa dobrze tylko gdy jest sucha, czyli za pierwszym razem. Gdy uruchomię drugi raz jest pełna wody i powietrze z ledwością malutkimi bąbelkami wydostaje się na zewnątrz. Jest jakaś rada ?

  10. sphary:

    Napowietrzanie powoduje straty CO2 i powinno być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach np.: napowietrzanie wody z narybkiem. W większości wypadków wystarczy, jeśli to konieczne, skierować wylot filtra na powierzchnię wody.

  11. Rudy:

    Kamila moze być w wodzie jesli o to ci chodzilo ale najlepiej go posłac tak zeby byl zaslaniety roslinami kamieniami lub czym kolwiek lepszy widok ;d

  12. mały:

    Maciek. do nowego akwarium przez pierwszy miesiąc można nie wpuszczać ryb najpierw zastanów się jakie ryby chcesz hodować czy wymagają dużej obsady roślin czy nie jeśli chcesz mieć dużo roślin to zapewnij im dobre światło i gdy się zakorzenią to dopiero wpuszczaj ryby takie co je nie zjedzą lub wyrwą z korzeniami takie ryby to na przykład kosiarki lub kiriśniki tak samo ryby jak rośliny potrzebują tlenu i trzeba go dostarczać 24 godziny na dobę bo winnym przypadku rośliny zgniją i zarośnie glon światło świecimy około 10 godzin chyba że w dzień jest dobrze nasłonecznione .

  13. Kamila:

    Mam pytanie : Czy taka rurka przezroczysta od napowietrzania musi wyć w wodzie czy na zewnątrz?

  14. marixs:

    ja miałem filtr ale przestał pracować i mi 2 rybki zdechły nie wiem co się stało prosze o odpowiedz tutaj

  15. maciek:

    witam kupilem akwarium, narazie jeszcze nie mam rybek bo slyszalem ze najpierw 3 dni woda musi sie filtrowac. Chodzi mi juz 1 dzien i jest cale w malutkich bombelkach, osiadly na wszystkim,czy to jest ok?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter