Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

  1. kill:

    Tak

  2. płotka002:

    czy neon potrzebuje filtr?

  3. Matisek:

    Neonki minimum 60l, z mieczykami mogą być tylko że nie mają warunków... akwa przerybione.

  4. karola:

    kocham ryby ale jak się odróżnia samiczki od samców

  5. ewelka:

    Witam. Dzis 2. dzien zauwazylam, ze neonki (2 z 10) ocieraja sie o kamyki. Przygladalam sie im blizej, czy nie maja ospy ale nie widze zadnych bialych kuleczek. Poza tym mam 2 gupiki ale one tak nie robia. Co to moze byc? Prosze o szybka podpowiedz.

  6. mikes11:

    do"Sylwia" w 20 l to tylko gupiki nie ,tak jak ty je nazwałaś"gubiki" natychmiast oddaj resztę ryb

  7. Klaudia:

    ja mam 3 neonki innesa mi się nigdy nie rozmnożyły bo mam je z innymi rybami a macie jakieś na sprzedaż po 2 zł albo o podobnej cenie tańsze niż w sklepie bo może bym z 8 sztuk za 2zł lub 1.80zł kupiła

  8. Sylwia:

    Witam, od 20 sieprnia mam 20 l akwarium a w nim: było 8 neonek, dwa mieczyki i dwa gubiki. Dzisiaj padł mi już 4 neonek ... zauważyłam, że jak dostają pokarm - neonki skupiają się na dnie akwarium, a mieczyki i gubiki jak szalone jedzą i jedzą. Chyba neonki nie dojadają i padają:( może neonki niepowinny być z mieczykami ?

  9. Nati :):

    Do Szczupak 02: spokojnie możesz dokupić co najmniej jeszcze 10 a nawet więcej.

  10. mikes11:

    Do Szczupak 02" możesz sobie dokupić jeszcze 50

  11. do: szczupak 02:

    w liczbie siła!w takim akwa możesz mieć 10 neonek i więcej.neonki to małe rybki NELEŻY JE HODOWAĆ W STADKU

  12. Szczupak 02:

    Ja mam 2 neony w bańce 250 l czy mogę ich dokupić więcej ??? PS. Poza nimi mam 1 zbroinika lamparciego ok 6cm .

  13. Nati :):

    Do [H'F] danger: są one zapewne zatrute w skutek pogorszenia jakości wody. Wymień 1/3 wody, dodaj Biocoryn H3, zwiększ zawartość tlenu w wodzie i usuń przyczyny, powinno pomóc.

  14. Pawcio:

    mam akwarium 53l i chcę w nim mieć razbory klinowe i neony innesa, jakie jeszcze inne rybki podobnych rozmiarów byście polecili do tych dwóch gatunków? pomijając kardynałki i danio pręgowane. prosze o pomoc, mogą też być rybki które przebywają w strefie przypowierzchniowej.

  15. [H'F] danger:

    Witajcie! Mam w akwarium 5 neonów Czerwonych i 6 neonów Inesa, od pewnego czasu zauważyłem że tracą kolor i pływają na powierzchni wody. Mają zmarszczona skórę. Bardzo proszę o pomoc albo poradę :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter