Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

  1. chłopczyca:

    Mam akva 60l,a w nim:6x rasbora klinowa,10x neon inessa 4x glonojad 8x brzanka sumatrzańska 8x brzanka cejlońska 3x danio 3x kirysek. Dzisiaj neony złorzyły ikrę.Wyjęłam roślinki z ikrą i włorzyłam do małego akva około 3,4 lub5l.Włączyłam napowietrzanie i niewiem co dalej.

  2. mawito:

    Jak długo trzeba trzymać w akwarium włókno kokosowe w celu zwalczenia choroby neonowej? I czy w tym czasie trzeba odizolować kiryski?

  3. lilaa1:

    Niedawno kupiłam 54-litrowe akwarium, chciałabym mieć w nim rybki, które rozmnażają się od czasu do czasu. Pomyślałam o neonkach, bardzo mi się podobają. Tylko obawiam się, że będą zbyt trudne w rozmnożeniu. Czy to prawda??

  4. Wojtek:

    mam 9 neonków Innesa, 5 Radostomusów, kiryska i bojownika w 45l akwarium czy tak może być

  5. lila:

    Czy neonki łatwo jest rozmnożyć? proszę o szybką odpowiedź... ;)

  6. ja:

    do:Ulubieniec neonków subject:Martwe neonki dobra rada:Wyłów je jak najszybciej(te martwe oczywiście)

  7. Juśś:

    Czy neonki można trzymać razem ze skalarami? ;]

  8. kangur:

    Dla wszystkich zainteresowanych: na innych stronach Superakwarium wywiazala sie dyskusja na temat tzw. "choroby neonowej"(ang.:neon tetra disease). Dotarlem do polskich stron internetowych na ten temat. Na polskich stronach nosi ona lacinska nazwe :Pleistophora albo polska Wrzodzienica (choroba wrzodowa). Niestety sa to glownie informacje o ksiazkach na ten temat. Choroba taw pierwszych stadjach objawia sie jak ospa i jest z nia czesto mylona. Przetlumaczylem troche informacji na ten temat ze stron angielskich, moze komus sie przyda. Choroba ta spowodowana jest przez mikroorganizmy pasozytnicze Pleistophora hyphessobryconis. Jest ona powszechnie znana ale nieuleczalna i przewaznie smiertelna dla ryb. Choroba najczesciej jest wprowadzana do akwarium przez wprowadzenie nowych (zakazonych) ryb oraz zywego pokarmu (przede wszystkim tubifex- a wiec nie polecam). Zarodniki pasozyta rozwijaja sie w ciele ryby. Symptomy choroby to 1: niespokojne zachowanie ryby, rowniez w nocy, 2: ryba traci kolorystyke, 3: rozwija sie cysta lub cysty (najpierw wyglada jak kropka zwyklej ospy, potem jak grudka), 4: ryba ma trudnosci z plywaniem, 5: w zaawansowanum stadium kregoslup ryby moze ulec znieksztalceniu, 6: ryba dostaje dodatkowych infekcji objawiajacych sie gniciem pletw albo opuchlizna. Zadna skuteczna metoda leczenia nie jest znana. Jedyne co mozna zrobic to usunac natychmiast chore ryby z akwarium i dokonac duzej podmiany wody (najlepiej powtarzac to przez pare dni). Mozna tez stosowac specjalne filtry zwane diatom filter (o ktorych ja nie mam zielonego pojecia). To jest ogolne tlumaczenie z angielskojezycznej Wikipedji. Inne strony podaja, ze choroba moze tez byc zarazliwa dla innych tetr, z wyjatkiem neonow czerwonych, i, sporadycznie, dla skalarow i razbor. Ja pamietam, ze kiedy moje akwa to mialo kilka lat temu to wukonczyly sie tylko Innesy a czarne i czerwone neony a takze inne tetry byly zdrowe. Skalarow i razbor wtedy nie mialem. Pozdrawiam i nie zycze tego dziadostwa.

  9. Matisek:

    Ehhh... ja bym was (prawie) wszystkich najchętniej... no... nie wiem co zrobił!!!! Ledwo piszę jednemu że do 25l nie wpuszczamy neonków, to kolejny z tym samym litrażem wyskakuje... NA JAKIM WY LUDZIE ŚWIECIE ŻYJECIE?!?!?!

  10. neonek:

    ile ten neonek chodzi w ciąży tak mniej więcej?

  11. koniówa:

    neonki muszą żyć w grupie nie możesz trzymac jednej neonki

  12. Patryk:

    czy moge do neonow dokupic pyszczaki?

  13. Pch:

    Witam: czy można łączyć neony z gupikami? Jeśli tak to w jakim stosunku do akwarium 25l?

  14. kasia akwarium:

    czy jeden neon moze zyc sam? czy potrzebuje towarzystwa, zeby pare neonow mieszkalo z nim?

  15. Matisek:

    NIE!!!! NIE!!!! NIE!!!!!! RYBY ZDECHŁE SIĘ WYŁAWIA JAK NAJSZYBCIEJ!!!! A GLONOJADY MIN.100 LITRÓW!!!! DO 25L TYLKO BOJOWNIK EW. KREWETKI!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter