Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

  1. annia:

    hej mam pilną sprawe! czy moge dać neony do mojego nowego akwa, zbiornik ma już 11 dni. co sądzicie???

  2. Ola:

    hej! mam 4 neonki w 70 l zbiorniku z kilkoma innymi gatunkami ładgodnych ryb. Dwie neonki kupilam we Wrocku a dwie w Oławie i przez kilka dni było super a dzis sie wszystkie tłuką. Jak to sie ma do ich łagodności? Nie moge ich rozdzielic bo mam jeden kotnik w dodatku z młodymi. Proszę o info co jest przyczyna tych walk? Moje gg: 869131

  3. Atak choroby!:

    Bo ja kupiłam ryby na giełdzie wtedy były już dość spore (te neonki) Niestety tam często sprzedają chore ryby. Wpuściłam je do akwa, razem z gupikami i były wtedy jeszcze 3 małe neonki. Jeden mały zdechł :( Potem zdychały duże jeden po drugim. Aktualnie mam dwa małe neonki. Wszystkie duże padły :O Brat mojej koleżanki (5 lat to studiował) Mówi, że to choroba z akwarium w którym przybywały wcześniej. No niestety...

  4. trener:

    jesli zaobserwowales/as, ze neonki plywaja w gornych partiach wody, ciezko i szeroko otwieraja "buzki" to najprawdopodobniej reszta ryb rowniez zachowuje sie podobnie. znaczy to, ze poprostu sie DUSZA! musisz jak najszybciej zaopatrzyc wode w tlen. zamontowac dobry napowietrzacz i zwiekszyc ilosc i jakosc roslin. daj znac czy jest jakas poprawa

  5. Atak choroby!:

    Mam a raczej miałam 10 sztuk w 54 litry. Trzymam je w 22 stopniach (Mam do tego jeszcze 4 gupiki) One się strasznie zachowują, tak jak u chorego neonka, ale o jedzenie głównie nie chodzi. Są tak słabe, że aż filtr je do siebie zaciąga, ratunku! Zdychają jeden po drugim. aktualnie mam 5 neonków, jeden jest w stanie tych które po przednio zdychały. :( Neonki są na prawdę trudne w hodowli, przesiądę się na bojowniki. O rozmnażaniu już nie mówię,gupiki rozmnażają się łatwo. Nie ruszają płetwami, chociaż bardzo się starają. Przeważnie pływają po powierzchni. RATUNKU! Proszę o pilną odpowiedź.

  6. Aga:

    Do CHORY NEONEK - miałam ostatnio właśnie te same objawy i neonków i danio - Trypaflawina pomogła.Jednak z łącznie 50 szt - tylko 19 przeżyło. Do ANKA - neonki lubią napowietrzanie. Mam zewn Tetratec, ale jeszcze przez kilka godzin po zgaszeniu światła i przed zapaleniem włączam napowietrzacz. Te rybki lubią dobrze napowietrzoną wodę. Mam dużo roślin, a mimo wszystko bez napowietrzacza widać różnicę w ich zachowaniu.

  7. wojtek96:

    do anka moje rybki po zgaszeniu światła robią się blade a po kilku minutach jak to światło włocze to zaraz nabierają kolorów może poprostu one spały i dla tego były na dnie moje rybki od zawsze tak robią

  8. kaka:

    po czym rozpoznać ich płeć

  9. chory neonek:

    Od kilku dni jeden neonek pływa bardzo dziwnie, jakby nie panował nad ciałem. Odbraca się bezwładnie wokół własnej osi, ale jeszcze płynie sam. Ma też trudnośc z jedzeniem pokarmu. Widac e płynie w kierunku pokarmu, a potem opada bezwiednie i znowu podpływa itd. Trwa to już 4 dzień. Proszę o radę co to za choroba? Dodam, ze neonek nie ma żadnych zmian na ciele.

  10. anka:

    Pomózcie!Po mojej 5-cio godzinnej nieobecności zauważyłam że moje wszystkie rybki pływają na dole,neonki i skalary straciły kolor i ledwo żyją(były wręcz sine)Doszły do siebie po puszczeniu większej ilości bąbelek.Co może być nie tak?nigdy się z takim czymś nie spotkałam,może to być objaw jakiejś choroby?

  11. adrianszy:

    mialem 4 neonki pierszego dnia zmarlo 2 a na naastepny dzien kolejne 2 co sie dzieje

  12. Dexik2:

    Welońcia :] nie przejmuj sie tym neonem nie oplaca sie go ratowac gdyz taki neonek kosztuje 2,50zl a lekarstwa okolo 30zl ;)

  13. max:

    danio i neon, to jedno z najlepszych zestawień:) rybki czuja sie swietnie w swoim towarzystwie (bynajmniej moje)

  14. Welońcia :]:

    mam akwa od niedawna i mam spory problem! mój neonek (z tego co wyczytałam) choruje na MYKSOSPORIDIOZE (choroba neonów innesa i podobnych wrażliwych gatunków ryb ) bardzo się o niego martwie, pływa ledwo przy filtrze i ma wykrzywiony kręgosłup :( może jakiś z waszych neonków też przeżywał tę choroe? najbardziej intersuje mnie leczenie!! prosze o szybką odpowiedz , bo mój neonek już ledwo pływa HELP!!

  15. Porter:

    Trzymałem jednego z 3Gurami, Skalarem i Brzanką Purpurową.. I nieźle się trzymał przez rok. Później miałem wypadek i połowa ryb 'odeszła'. Dzisiaj trzymam Neonki z Gupikami i nie ma problemów.. Mam do tego 2 Mieczyki i jedną Brzankę (tą najbrutalniejszą) Sumatrzańską.. Ale jest ok. Karmię suchym i mrożoną ochotką..

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter