Neon Innesa

Opis

 Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) może występować również po nazwą Bystrzyk Neonowy. Jest pierwszym poznanym gatunkiem neona. Do Europy został sprowadzony przez  Augusta Rabaut, któremu wskazali go tubylcy zamieszkujący Amazonię. Już w 1936 gatunek ten wzbudził sporo sensacji. Również w 1936 roku został on przywieziony do Niemiec, a stamtąd na pokładzie sterowca ,,Hindenburg” do Stanów Zjednoczonych. Tam został po raz pierwszy naukowo opisany. Początkowo osiągał dosyć wysokie ceny, ponieważ nie posiadano wiedzy na temat rozmnażania, wiec wszystkie osobniki były przywożone z Ameryki Południowej. Z czasem akwarystyka rozwinęła się i rozmnażanie tego gatunku neonów nie sprawiało już problemu. Obecnie prawie wszystkie sprzedawane neony pochodzą z hodowli, a w większości sklepów dostępne są osobniki zarówno młode, jaki i dorosłe. Jest gatunkiem popularnym wśród akwarystów. Popularność swą zawdzięcza niezwykłemu ubarwieniu ciała.  Neon Innesa jest gatunkiem bardzo podobnym do neona czerwonego. Oba gatunki ryb rozróżnić można po czerwonym pasku, który u neona innesy przechodzi tylko do połowy ciała, a u neona czerwonego ciągnie się od ogona, aż do głowy. Innesa jest gatunkiem wytrzymalszym i łatwiejszym w hodowli, niż neon czerwony. W trwającej od wielu lat hodowli neony nabrały znacznej odporności w stosunku do właściwości wody i warunków panujących w akwariach. Samice rozpoznajemy po bardziej zaokrąglonym brzuchu. Jest gatunkiem długowiecznym, często dożywa nawet 10 lat. Przebywa głównie w środkowych partiach akwarium.

Rodzina

kąsaczowate

Pochodzenie

Zachodnie Peru, szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Amazonki.

Długość

W akwariach do 4 cm, w naturze największy znaleziony osobnik miał tylko 22,2 mm.

Odżywianie

Drobny pokarm płatkowy, drobne preparaty, a ponadto mrożone lub żywe malutkie wodne bezkręgowce takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek, pokarmy płatkowane.

Temperatura

Od 22 do 25 C. Toleruje również nieznacznie niższe temperatury.

Warunki hodowlane

Toleruje prawie każdą wodę, jednakże najlepiej jak jest to woda miękka do średnio twardej. Neon Innesa lepiej adoptuje się do różnych odczynów pH, niż neon czerwony. Pamiętajmy jednak, że nie zniosą zaniedbywania podmiany wody, czego często wynikiem jest słabe natlenienie i duża zawartość azotanów. Światło niezbyt jaskrawe. Gatunek ten nadaje się do akwarium towarzyskiego, jeśli nie zamieszkują w nim duże ryby, ponieważ neony mogłyby stać się ich pożywieniem. Neon Innesa nie wymaga zbyt dużej uwagi akwarysty, ale powinien być hodowany w większym stadzie. Gatunek ten źle znosi zbyt jasne podłoże i oświetlenie. Bardzo dobrze czuje się w akwarium z bujną roślinnością i wolna przestrzenią do pływania. Jest rybą dosyć spokojną, ale wrażliwą na zmiany parametrów wody.

Rozmnażanie

Profesjonaliści bez problemu rozmnażają te ryby, natomiast trudniej jest je rozmnożyć w warunkach domowych. Potrzebuje bardzo miękkiej i kwaśnej wody z dodatkiem garbnika. Na czas tarła akwarium zaciemniamy. Jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem w płynie lub w formie pyłu.

520 komentarzy

  1. opli:

    Mam pytanie czy neonki mogą przebywać z paletkami?

  2. Black Wolf:

    Ja mam 6 neonek, 6 gupików 4 molinezje czarne, 2 złoto-czarne, 2 glony, 4 kardynałki 1 danio pręgowany(drugiego kupie) i 10 małych gupików, po 1 miesiąc. Aha, benia radziłbym Ci dokupić jeszcze 2 kardynałki bo to rybka stadna.

  3. benia:

    ja mam 2 molinezje 3 sumy 5 glonów 2 mieczyki 6 neonek ok.20 głupików 2 kardynałki 2 ostronosy 4 kiryski z 50 malych głupików i właśnie dziś znalazłam na sciance akwarium jajka więc jeszcze nie wiem co to.Kiedyś miałam ok 100 rybek i 2 żabki były ekstra ale padły;(

  4. bolek:

    do Arbasali brzanki rekinie w 50l??? one dorastaja do 20 cm...lub wieksze... mozesz sobie wlozyc neonki do tego aqwa jak ODDASZ brzanki komus kto ma aqwarium minimum 120l!!!

  5. bolek:

    do 'neonki i danio' jezeli mmasz karemnik w akwarium to w jednym miejscu jest jedzenie i jedne ryby go zjadają. wyjm karmnik i sypnij jedzenie . pokarm rozplynie sie po calej powierzchni wody i wszystkie ryby beda mialy swobodny dostęp do jedzenia....

  6. neonki i danio!!!:

    Mam 8 danio i 5 neonek. Noenki są mniejszcze niż danio i zauważyłam, że się ich boją. Podczas karmienia większośc pokarmu zjadają danio. A neonki z ukrycia czasem coś uszczknął. Sypałam więcej pokarmu ze względu właśnie na neonki ale zaczął on pleśniec na dnie... Poradźcie co robic?

  7. Kamil:

    ja mam 20 neonków... boska to wygląda, taka mała ławica :)

  8. Arbasali:

    Czy neonki mogą żyć w 50l akwarium z 2 brzankami rekinimi?

  9. lukas22:

    niewiem czemu ale kupiłem sobie neonki , a poczterech dniach wsystkie mi zdechły :-(

  10. Szymon:

    "Czy neonki mogą być w jednym akwarium razem z dwoma sumami rekinimi (sumy:20cm akwarium:100l) " Ja posiadam jednego suma i 12 neonów żyją zgodnie

  11. Asia:

    Do Ewelka, Nie wprowadzaj człowieka w błąd. W tak małym akwarium nie można trzymać tak dużej ilości rybek..... a temp faktycznie jest trochę za wysoka

  12. Karo:

    Czy neonki mogą być w jednym akwarium razem z dwoma sumami rekinimi (sumy:20cm akwarium:100l)

  13. bolek:

    co sie tak zuciliscie na "ryck" ze jest im ciasno. Ja mam 45l aqwa a w nim:-15 neonków -5 dorosłych platek -8 małych platek,- 2 tetry- 2 glonojady(zbrojnik i złoty)-3 molinezje czarne. I wcale nie jest im ciasno. Gdzieś czytalem ze jezeli sa nie za duze ryby to mniejwiecej powinno im przypadać 1 litr wody na 1 rybe.Macie jakieś uwagi??!!!

  14. śmieszna:

    ja mam 2 rekinki 3 żółwiei 10 neonek...i mi została 1 neonka;( hahahaha!!!!!!!

  15. ewelka:

    a według mnie ryck masz odpowiednią temperaturę no może tyci za dużą i nie jest im za ciasno!Kasia3105 powiedziały Ci że jest im zaciasno?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter