Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. Marek.o:

    ja mam okno obok kaloryfera w pokoju... mam postawić akwarium z dala od kaloryfera w miejscu gdzie tylko lampka coś daje, czy przy kaloryferze

  2. poczatkujacy:

    zakladam 60l akwa i tu pytanko jakie rybki chcialbym 4 kiryski 8 neonow i cos ladnego moze pielegniczke ramireza x2.czy moze byc taki zestaw i najlepiej jakie roslinki proponujecie bo o rybkach poczytalem troche a flora jest jeszcze uboga u mnie w teori

  3. na przeciw przemocy ! :

    nie ! nie! muszle zabijają ryby bo jest na nich wiele zarazków i soli morskiej nie dodawaj nic z morza !

  4. bufoviridis:

    Kulki mogą zbić akwa.Muszelki mogą być.

  5. ALINA:

    MAM AKWARIUM I OCZYWIŚCIE PROBLEM Z WODĄ BO BARDZO SZYBKO ROBI SIĘ MĘTNA PROSZĘ O RADĘ CO MAM ZROBIĆ

  6. słodziutkie rybeczki:

    Właśnie chciałem założyć akwarium ale dzięki twoim radą trochę się wstrzymałem i wszystko przemyślałem co napisałeś zacząłem od zakupu akwarium i żwirku... właśnie i tu mam pytanie co roku jadę nad morze i do domu przynoszę mnóstwo muszelek . Mam w domu też szklane nie za duże kuleczki czy można do akwarium dodać muszelki i szklane kuleczki ? Pozdrawiam :)

  7. max:

    nie opłaca się ,kup najlepiej zwykłe mam 500l i miałem holenderski nie doradzam a ta 500 to zwykłe profilowane.

  8. początkująca ;):

    A czy opłaca się robić i utrzymywać akwarium holenderskie czekam na odpowiedzi i oby jak najszybciej !!!

  9. Kasik:

    Ja nie przestrzegam tak restrykcyjnie tych reguł (160 i 35). Dla ładnego akwa, czystej wody, filtry myję raz na jakieś 2 tygodnie, jedną część filtrów wymieniam raz na dwa miesiące a glonami zajmuję się jak już mam dość pokaźną warstwę na tylnej ściance bo na przedniej glonojady mi wszystko zjadają. za każdym razem mam ok 30 glonojadów z miotu i ponad 100 kirysków. ryby nie chorują a sklep akwarystyczny, gdzie oddaję małe jest bardzo zadowolony bo im żadna z moich ryb nie choruje.

  10. Kinia:

    Ja w akwarystyke bawiłem sie w podstawówce(lata 80's). Mialem akwarium 25l., troche roslin, gupiki, mieczyki, glonojady. Wpuszczałem tam też raz traszkę(gupiki ja zjadły :)) i ciernika(po 2h cała woda była mętna). Napuszczałem wode z kranu, odrazu wpuszczałem ryby i nic im nie było. Niektóre miały problemy z plywaniem, bo pecherzyki jakiegoś gazu przyczepiały im sie do ciała i plywały tuż przy powierzchni. Akwarium czysciłem raz na 1-2 miesiace. Czyściłem, bo ryby robiły sie białe, jakiś glon na nich osiadał. Mimo teo rodziło ich sie wiecej niz umierało(nadmiar wypuszczałem do strumyka). Pisze o tym, bo tu czytam, że np. trzeba badać twardość wody, ryby wpuszczać po 2tygodniach, czyścić żwirek(ja swój znalazlem na budowie) itp. A moje akwarium funkcjonowało pomimo tego, że nie stosowałem takich restrykcyjnych procedur. dodał: Adam (2011-04-30 15:55:39) I z tym ja się zgodzę. Ja od 1,5 roku nie robię żadnych testów i ryby mi żyją. Żwirku może nie zabrałam z budowy. Nie wpuszczałam też traszki i ciernika, ale nie stosowałam bardzo rygorystycznych procedur

  11. pawel1978:

    Witam wszystkich.Mam akwa 54litrow.Mam grzalke,filtr z napowietrzaczem,rosliny sztuczne.W tej chwili plywaja dwie zlote rybki ale rosna bardzo szybko i wkrotce bede je musial oddac znajomemu.Mysle o nowej obsadzie i chcialbym miec neonki i kirysy.Jestem poczatkujacy i bede wdzieczny za porady dot.nowych rybek.Pozdrawiam wszystkich forumowiczow.

  12. akwa:

    Do BUBAS powiem ci coś o filtrach zewnetrnych tetry zawsze sie rozlewaja jak masz akwarium to kup sobie ponton :p a teraz na serio dla spokoju ducha zmien filtr niechodzi tylko o rybki ale także powódź w domu ja tego doświadczyłem niepolecam i to wcale niejest tak ze woda w filtrze zrobi zwarcie i wywali korki mimo tego ze filtr niejest z zewnątrz wodoszczelny to znosi sciekanie wody po kilku minutach akwarium puste a dom zalany pozdro

  13. Wojas:

    Witam. Potrzebujemy zakupić filtr i pompkę do akwarium o pojemności 100L, lecz nie wiemy jakiej firmy.

  14. ♥Miśka♥:

    właśnie kupuję akwarium 72l wcześniej miałam kule z bojownikiem. Te rady bardzo mi się przydały. Jak myślicie czy rybkom będzie dobrze w 72l akwa? to takie rybki : 10 neonków innesa, 2 pielęgnice remireza, 4 kiryski. Z przeliczeń 1 cm = 1l. wyszło mi 82 l. czy może być to akwa 72 l.?

  15. lubię rybki:

    Ja wpuszczam po 30 min. i nie używam testów i rybki żyją. Sprzedawcy ryb często muwią \"Czyść akwarium 1 na 2 tygodnie. filtr co tydzień ,wpuszczaj ryby po myciu po dniu ale te rady intak są potrzebne

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter