Grzałka do akwarium (grzałki akwariowe)

W poniższym artykule postaram się przybliżyć początkującym akwarystom zagadnienie związane z grzałkami akwariowymi. Grzałka odgrywa zasadnicza rolę w funkcjonowaniu akwarium. Szczególną rolę spełnia w przypadku hodowli ryb pochodzących z obszarów tropikalnych. Grzałka akwariowa ogrzewa bezpośrednio wodę w zbiorniku. Najczęściej jest pod postacią rurki ze szkła lub metali nierdzewnych, które są wypełnione piaskiem o małej granulacji ziaren. Piasek otacza zamontowaną w środku spiralę grzewczą. Grzałkę przyczepiamy do ścian zbiornika za pomocą dołączonych przez producenta przyssawek. Zaczepy wykonane są z nietoksycznego plastiku. W dzisiejszej akwarystyce występują grzałki akwarystyczne bez termostatu, jak również z termostatem połączonym w zestaw. Grzałka i termostat zamknięte są w jednej szklanej rurce. Urządzenie to nabywamy gotowe do pracy. Na rynku dostępne są również termostaty zewnętrzne. Grzałki z termostatem należy wymieniać co kilka lat, ponieważ ich dokładność może z upływem czasu zmniejszyć się. W akwarium warto zamontować również jakiś system alarmowy, który poinformuje nas o drastycznym wzroście temperatury. W sprzedaży dostępne są specjalne kontrolery i czujniki temperatury. Współczesne grzałki mogą być całkowicie znużone. W dużych zbiornikach lepiej zastosować dwie słabsze grzałki po obu stornach akwarium, niż jedną w większej. Dzięki takiemu zabiegowi akwarium będzie równomierniej ogrzewane. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłączenie grzałki lub kilku do termostatu. Grzałka do niego podłączona nie może być zbyt mocna, ponieważ w czasie awarii (ciągła praca) może przegrzać wodę w akwarium. Pamiętajmy, że grzałki do akwarium w czasie pracy muszą być całkowicie zanurzone. Odsłonięta i włączoną grzałka bez wody z pewnością pęknie. Temperaturę w akwarium kontrolujemy za pomocą termometru.

Obliczenie mocy grzałki do konkretnego akwarium nie jest łatwe. Moc grzałki zależy od wielkości zbiornika, temperatury panującej w danym pomieszczeniu, gatunków hodowanych ryb i innych czynników. Bardzo ogólnie możemy przyjąć, że akwarium ok. 60 l w chłodnym pomieszczeniu będzie potrzebować mocy 1W na 1 L wody. Do zbiorników większych wystarczy 0,5W na 1L wody. W cieplejszych pomieszczeniach akwarium należy zdecydowanie słabiej ogrzewać. Dno akwarium możemy dogrzewać przy pomocy specjalnych przewodów grzejnych. Temperaturę kontrolujemy za pomocą termometru umieszczonego wewnątrz akwarium. Jeśli posiadamy kilka zbiorników w pomieszczeniu specjalnie dla nich przeznaczonym to optymalnym rozwiązaniem ogrzewanie całego pomieszczenia. Montując grzałki powinniśmy bezwzględnie stosować się zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi. Ponadto nie należy zanurzać grzałek głębiej niż do poziomu zaznaczonego na obudowie. Akwarium najładniej się prezentuje w przypadku, gdy grzałka jest ładnie zamaskowana.

Dziękuję za uwagę Łukasz Gontarski – użytkownik serwisu.

39 komentarzy

  1. Adam:

    Witam. Osobiście wolę grzałki plastikowe, niż szklane. Już 2 razy zbiłem szklaną.

  2. abcdefg:

    @L V J Y S czy ty hodujesz żółwia w 1 litrowym akwarium ?

  3. KUBAAA:

    do ktośś... CZY TY UMIESZ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM "będzie potrzebować mocy 1W na 1 L wody."

  4. Michał3333:

    Aby dobrze nagrzać wodę należy przymocować grzałkę obok wylotu wody z filtra.

  5. Ktośśśśś:

    Czy na akwa 25l wystarczy grzałka z 25 WAT???

  6. L V J Y S:

    mam pytanie no bo mam żółwia wodno lądowego i chce mu kupić grzałkę ale nie wiem czy mogę gdzieś kupić ją z termostatem na 1 l wody ?

  7. JLoveFish:

    czy grzałka w akwarium 30l jest potrzebna ??? Temp. utrzymuje się od 22 - 25 stopni

  8. ziomek156:

    na ile stopni nastawić grzałke w zimie

  9. DaNiX:

    Do fojt : Tak może być w całości zanurzona nie ważne ile ma Watt , albo z jakiej firmy. Grzałka to grzałka , wracając do pytania MOŻE być w CAŁOŚCI zanurzona.

  10. fojt:

    witam, czy grzałka elite 50w z wbudowanym termostatem moze byc w calosci zanurzona w wodzie??

  11. adisz:

    Moje akwarium to 60l. Grzałki używałem może tylko rok. Była bezczynna wiec ją wyjąłem. Po co ma psuć wystrój wnętrz. Temperatura jaka się utrzymuje w akwarium to 28 stopni.

  12. Nati:

    Mam pytanko czy grzalka musi być włączona non stop skoro temperatura sie utrzymuje?

  13. dkny:

    Witam. Jestem użytkownikiem akwarium o pojemności 240l. Posiadam w nim grzałki 1x150W i 1x100w. Obydwie grzałki są podłączone do termostatu. grzałka nr 1 to grzałka z termostatem, grzałka nr 2, to grzałka zwykła. Grzałka z termostatem jest ustawiona na 29 s/c, termostat zaś na 27 s/c, w związku z tym obydwie grzałki są zależne od termostatu. Temperatura 27 cały czas. Po włączeniu świetlówek, grzałki praktycznie się nie włączają. *s/c - stopnie Celsjusza.

  14. Hubert:

    Witam. Posiadam grzałkę z termostatem Weipro i mam taki problem. Mianowicie ustawiam na termostacie temperaturę 21 st, zostawiam włączoną grzałkę na noc.Rano na termometrze temperatura wody wynosi 25-26 st. a grzałka się dalej co jakiś czas włącza. Czy powinienem ja wyskalować?. (Grzałka jest w miejscu dobrego przepływu wody)

  15. Zuzu ;):

    *300 litrow

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter