Podstawy filtracji w akwarium morskim

Jakość wody odgrywa zasadniczą rolę w pielęgnacji akwarium morskiego. Wszelkie produkty przemiany materii powinny być bezwzględnie usuwane. Obejście się bez systemu filtracyjnego jest z pewnością niemożliwe. Filtrowanie wody słonej znacząco obiega od sposobów filtracji wody słodkiej, a środki i urządzenia filtracyjne całkowicie różnią się od tych stosowanych w akwarystyce słodkowodnej. Ze względu na specyfikę wody słonej potrzebne są specjalne urządzenia zaprojektowane do akwarium morskiego. Nie poleca się wysokowydajnych filtrów stosowanych w akwariach słodkowodnych, ponieważ tego typu urządzenia wyłapują dużo drobnych organizmów którymi żywią się bezkręgowce i ryby.

Filtry zewnętrzne (pojemnikowe)

W tego rodzaju filtrach pompa jest montowana w dużym pojemniku z tworzywa sztucznego. Pojemnik musi stać poniżej poziomu lustra wody. W środku filtra najczęściej znajduje się wata filtracyjna lub wkłada piankowa. Z uwagi na dosyć spore rozmiary jego czyszczenie bywa uciążliwe. Zanieczyszczenia zebrane w filtrze mogą w każdym momencie ponownie zanieczyścić wodę. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów wymienianych wkładów co w znaczący sposób ułatwia czyszczenie filtra. W filtrach pojemnikowych można umieścić kilka warstw węgla filtracyjnego. Powinny być stosowane w mniejszych zbiornikach, ponieważ zazwyczaj są mniej wydaje od filtrów wewnętrznych. Wydajność pompy i ich ilość powinna być ściśle dostosowana do wielkości zbiornika. Przykładowo zbiornik 100 litrowy wymaga pompy o wydajności 600 litrów na godzinę. Dużą zaleta tego rodzaju filtra jest fakt, że w akwarium nie znajduje się żaden element filtracyjny, który zakłóca obserwację zwierząt wodnych. Ponadto nie płoszy ryb, tak jak jest to w przypadku filtra wewnętrznego.

Filtry wewnętrzne

Na szczycie takiego urządzenia umieszczony jest silnik elektryczny oraz turbina osadzona na jego osi napędowej. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystuje się specjalne maty lub wkładki filtracyjne. Można je w prosty sposób czyścić i wymieniać. W niektórych urządzeniach pompa jest zamknięta w wodoszczelnej osłonie. Tego typu filtry nie wymagają częstych zabiegów konserwacyjnych.

Odpieniacz białek

Bardzo istotnym urządzeniem w akwarystyce morskiej jest odpieniacz białek. Dzięki niemu z wody możemy usuwać bardzo dużą ilość toksyn pochodzenia organicznego. Ponadto skutecznie usuwa niektóre związki i pierwiastki chemiczne. Składa się on z centralnej kolumny głównej oraz pojemnika na zanieczyszczenia. Tym wyższy odpieniacz tym większa jego wydajność. Filtracja jest przeprowadzana na zasadzie flotacji z wykorzystaniem dwóch ważnych czynników: naturalnej gęstości wody oraz powietrza atmosferycznego. Do kolumny odpieniacza wprowadzane jest powietrze, które jest rozbijane na miliony bąbelków i przez nie unoszone do góry do pojemnika na zanieczyszczenia. Stosując te urządzenie należy regularnie podmieniać wodę lub stosować preparaty zawierające pierwiastki śladowe, ponieważ odpieniacz powoduje ich wytrącanie. Urządzenie to powinno pracować w sposób ciągły. Bardzo wydajne są odpieniacze z grupy przeciwprądowych, ponieważ zastosowano w nich wydajne pompy cyrkulacyjno-napowietrzające. Ponadto możemy powiedzieć, że są bardzo proste w obsłudze. Możemy podłączyć również do niego ozonizator co powoduje lepsze efekty filtracyjne.

                                                    

Pompy przepływowe

Niektóre bezkręgowce potrzebują bardzo silnych ruchów wody. Możemy taki ruch wytworzyć za pomocą dodatkowej pompy o niewielkiej przepustowości. W każdym akwarium powinny znaleźć się również strefy ze zmniejszonymi ruchami wody.

Ozonizator

Ozon jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym, który powstaje, gdy przetłaczane przez pompę powietrze dostaje się do ozonizatora w którym z wykorzystaniem łuku elektrycznego dochodzi do rozładowań. Wszelkie przewody powinny być z plastiku, ponieważ ozon powoduje uszkodzenia gumowych rurek i membran w pompach. Ozon jest bardzo trujący, dlatego nie powinniśmy wprowadzać go do zbiornika. Zazwyczaj stosuje się 4 mg O3 na 50 litrów wody. Ozon najlepiej jest wykorzystywać w połączeniu z odpieniaczem białek. Ilość ozonu musi być proporcjonalna do ilości wody w akwarium. Akwarium wraz z tym urządzeniem powinno być zaopatrzone w miernik ORP. Mierzy on poziom oxydoredukcyjny, czyli zdolność do samooczyszczania się wody. Jest to urządzenie, które bardzo korzystnie wspomaga filtrację. Bardzo ważna jest instalacja ozonizatora w bezpieczny sposób.

Lampa UV

Emituje ona fale świetlne w zakresie pasma widzialnego i niewidzialnego o działaniu bakteriobójczym. Długość fal wyrażona jest w nanometrach.

                                                                  

Biodenitrator

Najczęściej jest stosowany, gdy poziom azotanów jest na stałym poziomie, a wszelkie próby ich pozbycia nie są skuteczne.

Podmiana wody

Regularna podmiana wody pozwala na utrzymanie w akwarium stabilnych warunków. Dzięki niej ze zbiornika usuwamy szkodliwe azotany i fosforany. Woda zastosowana do podmian powinna być przefiltrowana przez filtr odwrotnej osmozy. Każdy akwarysta powinien posiadać takie urządzenie. Filtry te są stosowane w czterech podstawowych wersjach. Wybór odpowiedniej wersji jest ściśle uzależniony od wielkości akwarium.

20 komentarzy

 1. Idolek:

  Czy te wszystkie rzeczy są potrzebne ???!!!

 2. kacper:

  troszke droższe od normalnego sprzętu

 3. piotr:

  a jaka moc lampy uv jest potrzebna do akwarium 240 l

 4. Błazenek105:

  FAjnie tylko czy to jest bardzo drogie???

 5. Błazenek 2356:

  Czyli który filtr ????? Sam już nie wiem różnie piszą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter