Prętnik karłowaty

Opis

Prętnik karłowaty - Colisa lalia. Jest przepięknie i spokojnie usposobioną rybą z rodziny labiryntowatych. Samica jest szarooliwkowa z mieniącą się niebieskawą łuską. Samiec zaś czerwonym z błyszczącymi skośnymi niebieskimi prążkami. Płetwy brzuszne prętników są przekształcone w długie nitki czuciowe. Osobniki młodociane posiadają barwy podobne do ubarwienia samic. Zamieszkuje głównie strefę powierzchniową do środkowej włącznie. Jest to ryba bardzo spokojna i łagodna, nadająca się do wspólnej hodowli z innymi rybami. Czasami w towarzystwie żwawych współmieszkańców ukrywa się w roślinności. Sensację w świecie akwarystycznym wywołała w 1979 roku niezwykle interesująca mutacja barwna samców, które w sklepach RFN pojawiły się pod nazwą handlową „czerwony lalis”. Nieco później prasa specjalistyczna opublikowała reportaż o pochodzeniu tego mutanta. Odmiana Colisa lalia zwana „zachodem słońca” wraz z innymi nowościami była przez dłuższy czas hodowana w tajemnicy w ściśle strzeżonej fermie rybiej w Singapurze i została skradziona. Prasa singapurska donosiła, że z fermy skradziono około 32 000 tych ryb.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Zamieszkuje płytkie, nagrzane wody Indii.

Długość

Osiąga 5-7 cm długości.

Odżywianie

Preferują pokarm żywy oraz zjadają dosyć chętnie mrożony i płatkowany.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dobrze obsadzonego roślinami, również pływającymi glonami, nie musi być ono bardzo duże. Nie należy wpuszczać do krótko funkcjonującego zbiornika. Woda powinna być dawno całkowicie nie zmieniana oraz regularnie i często w niewielkich ilościach podmieniana, o głębokości około 20 cm. Parametry wody nie są istotne, należy jednak unikać skrajnych odczynów pH i twardości. Nie należy hodować prętników z bardzo ruchliwymi rybami oraz wykazującymi tendencję do obgryzania płetw, ponieważ uszkadzają im nitkowate płetwy brzuszne.

Rozmnażanie

Samice gotowe do tarła mają rozdęty brzuch. Tarło może nastąpić w temperaturze 27ºC. Ryby umieszcza się parami w zbiornikach o pojemności około 6 litrów. Samiec buduje gniazdo z kawałków roślin wodnych (głównie glonów) i piany. Tarło odbywa się pod gniazdem. Samice są bardzo płodne. W czasie tarła małe jajeczka z dużą ilością tłuszczu wypływają do powierzchni. Są one zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Samce opiekują się złożoną ikrą wykazując agresywność i atakują niekiedy ryby nawet znacznie większe. Samice usuwa się natychmiast po tarle, a samca po tym jak młode zaczynają samodzielnie pływać. Młode są bardzo małe, więc jako pokarm należy im podawać orzęski z rodzaju Paramecium pochodzące z hodowli monokulturowej, wrotki i najmniejsze larwy widłonogów. Jeśli będziemy je obficie karmić to młode po 10 dniach będą chwytać już małe larwy solowca. Rosną nierównomiernie i raczej wolno. Generalnie wychów młodych jest dosyć łatwy.

264 komentarzy

 1. Justyna:

  ja miałam 6szt danio i parkę prętników. jeden prętnik mi padł, drugiego ku mojemu zdziwieniu chyba zjadły danio! przeszukałam kryjówki, roślinki i dno. nigdzie go nie była, zauważyłam tylko kawałeczek płetwy pływający na wierzchu...szok.

 2. iwokoro:

  Witam,mam zbiornik 530 l. Ile pretnikow karlowatych maksymalnie moge w nim trzymac?

 3. iwokoro:

  Witam,mam zbiornik 500 litrow,mieszka w nim 50 neonow czerwonych,chce dokupic pretniki karlowate.moje pytanie:ile maksymalnie na taki zbiornik i czy moga to byc same samce?

 4. :

  Czy ampularia może zjeść gniazdo prętnika karłowatego?

 5. pomocy ! :

  Mam 3 pretniki karlowate . 2 niebieskie i jednego pomaranczowego. One są z 9 innymi rybami w 40 l akwarium. Dziś zauważyłam ze mój pomarańczowy pretnik jest caly pogryziony i lekko szarawy, prawie nie plywa i siedzi w roślinach. Co mam robić żeby my pomoc ? Jest ledwo żywy.

 6. marton:

  Ja kupiłem wczoraj 2 sztuki: samca i samiczkę. Po ich wpuszczeniu chowały się w śród roślin i ogólnie się bały. Woda miała 25 stopni C. Przez noc powstało gniazdo, a dzisiaj już tarło. Nawet udało mi się telefonem nagrać i niedługo wrzucę na yt ;)

 7. Aqua:

  Jak stworzyć akwarium do tarła ? Czy może być to kula 6 litrowa ?

 8. morzestokrotek:

  samiec jest kolorowy.. samica raczej oliwkowa

 9. Luzik:

  Witam. Prętniki poznajemy przede wszystkim po ubarwieniu.Samce są zdecydowanie intensywniej ubarwione od samic,do tarła przystępują po ok.8m-cu życia,a najlepiej zachęcić je podmieniając część wody i podnosząc tęperatue o 2-3stopnie.

 10. Luzik:

  Witam.Prętniki odróżniany przede wszystkim po barwie.Samce są zdecydowanie ładniej ubarwione niż samiczki.Przed przystąpieniem do tarła samiec nabiera niesamowitych barw z charakterystyczną pręgą przebiegającą wzdłuż dolnej części brzucha w kolorze purpury.Samiczka w tym czasie nabiera krągłych kształtów i następuje tarło.Niesamowite zjawisko!.Są filmiki na YOU TUBE polecam.Rybki spokojne,towarzyskie bez szczególnych wymagań.Lubią dużo roślin. Przystępują do tarła po ok. 8 miesiącu życia,a zachęcić ję można poprzez częściową podnianę wody i podniesienie temperatury o 2-3 stopnie.Chętnie odpowiem na inne pytania.POlecam bardzo ciekawa rybka.

 11. danio662:

  Mam 2 takie prętniki karłowate w 60 L

 12. Danio1507:

  Doi kiśśś: To bardzo proste: samica jest cała kremowa{może być z małymi wzorami}, a samiec jest turkusowo-czerwony {prętniki na dwóch zdjęciach powyżej to samce}. Samica różni się tak bardzo od samca, że niektórzy mogą myśleć, że to inny gatunek. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 13. kiśśśś:

  nie wiem jak rozpoznać samicę prętnika,a samca.Proszę o pomoc!!!

 14. ss:

  witam,mam pytanie po czym rozpoznac ze samiec pretnika karlowatego jest gotowy do tarla?

 15. siwy:

  Witam,mam pytanie czy samiec pretnika moze zbudowac gniazdo w budowli?ciagle tam siedzi i gania samice swojego gatunku.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter