Pseudomugil signifer

Opis

Jest bardzo ciekawym gatunkiem, dość popularnym wśród hobbystów. Wyglądają pięknie pływając w grupie na tle gęstej roślinności. Możemy w akwarium trzymać w jednym akwarium dorosłe osobniki z narybkiem, ponieważ nie maja one skłonności kanibalistycznych. Występuje wiele form barwnych, które ze względu na różne pochodzenie mają różne zachowania.

Rodzina

Tęczowate.

Pochodzenie

Pochodzi z północy i wschodu Queensland w Autralii.

Długość

Dorasta do około 4,5-5 cm.

Odżywianie

Zjada pokarm żywy, mrożony lub liofilizowany.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 20-28 C, do tarła dochodzi w górnej granicy tego zakresu.

Warunki hodowlane

Znakomicie nadaje się do akwarium towarzyskiego zamieszkałego przez inne małe i spokojne gatunki. Zbiornik powinien być na tyle i bokach akwarium obsadzony roślinami, a z przodu powinna się znaleźć wolna przestrzeń do pływania. Najlepiej wybrać dla akwarium miejsce, na które pada ranne światło. Woda powinna być lekko twarda, o pH neutralnym, z dodatkiem soli kuchennej (0,5 g na litr)

Rozmnażanie

Przez kilka dni samica rozrzuca ikrę pośród pierzastych roślin. Młode, w zależności od temperatury, wylęgają się po 14-21 dniach.

8 komentarzy

 1. Grzegorz:

  Małe zapytanie ;) mianowicie co powiecie na taką obsadę kiryski, Prętniki karłowate,Pseudomugil signifer, Pielęgniczki Kakadu,chciłbym jeszcze neonki ale to już za użo szczęścia na raz bo zapomniałem o glonojadach ;) akwarium 63l.

 2. Kama:

  Ja mam pseudomugil gertrudae i żyją z akwarium z gupikami i krewetkami nie są agresywne. Ostatnio wykociła mi się nawet samiczka gupika i nawet nie ruszają malutkich:) polecam

 3. Klosek1981:

  Ja mam te rybki od kilku tygodni, kupiłem ich 9, jako Modrook Słoneczny. Bardzo spoko rybki, czasami pływają pod prąd z filtra, moim zdaniem prezentują się cudnie.

 4. Gosia:

  Powiem tak nie ma reguły - spróbuj i się przekonasz ja mam ich 5 razem z kiryskami puki co tylko...One są jeszcze nie za duże ale samce bardzo zaczepiają...Lubią podgryzać z tego co słyszałam więc ostrożnie...ale nie słuchaj rad - obserwuj a sama wyciągniesz wnioski :) Nie ma reguły każda ryba jak człowiek ma inny charakter :)

 5. tala:

  są to na tyle spokojne ryby żeby przebywać z gupikami??

 6. mirosława@057:

  Do rybio0oka....polska nazwa furcatusa to modrook słoneczny, a gertrudae to modrook punktowany

 7. rybio0oka:

  tak, modrooki to ich polska nazwa, jednak dla poszczególnych odmian takich jak furcatus czy gertrudae nie mają polskich odpowiedników, dlatego zwykle podaje się nazwy łacińskie;]

 8. Adamus:

  Ja te ryby spotkałem pod polską nazwą Modrook. Może ktoś mi powie, czy to dobra nazwa, czy inna ryba?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter