Pyszczak złocisty

Opis

Pyszczak złocisty – Melanochromis auratus. Jest jedną z pierwszych pielęgnic afrykańskich, która zyskała popularność wśród hobbystów. Jego cechą charakterystyczną jest równe ubarwienie na całym obszarze występowania. Nie są polecane początkującym akwarystom, ponieważ powszechnie uważane są agresywne. Czasami samice wybarwiają się do podobnie do samców. Nie wpływa to jednak w jakikolwiek sposób na ich płodność.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Południowo-zachodnia część jeziora Malawi w Afryce.

Długość

Samce zazwyczaj osiągają około 9-10 cm długości, a samice nieco mniej.

Odżywianie

Żywy się wszelkimi pokarmami, ale wskazane jest podawanie pokarmów na bazie roślinnej. Szczególnie polecane są pokarmy takie jak np.: larwy oczlika, dafnii, solowca oraz pokarmy suche pod postacią płatków lub granulatów z dużą zawartością spiruliny.

Temperatura

Temperatura z zakresu 23-27 C

Warunki hodowlane

Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki skalne, klify, jaskinie. Taka dekoracja umożliwi samicy skryć się przed zbyt natarczywymi zalotami samca oraz pozwoli na naturalniejsze zachowywanie się tych ryb. Nie należy hodować tego gatunku w zbiornikach mniejszych niż 220 litrów. Woda powinna być alkaliczna lub obojętna, średnio twarda. Powinna przypominać taką jaka jest w jeziorze Malawi. Należy zapewnić dobrą filtrację. W celach rozrodczych w zbiornikach utrzymuje się grupę składającą się z kilku samic i jednego samca, ponieważ są one agresywne wobec siebie. Nie powinniśmy wprowadzać do zbiornika 2 samców, ponieważ będą walczyły o dominację. Lepszym wyjściem jest hodowla jednego lub trzech samców.

Rozmnażanie

Samiec przygotowując się do godów zmienia swoje ubarwienie, a jego ciemny pas i brzuch stają się czarne jak smoła. Jego zaloty bardzo często przybierają agresywną formę. Do tarła dojdzie jeśli jego miejsce i samiec spełnią wymagania samicy. Samiec odbywa tarło z kilkoma samicami na raz w jaskiniach. Samice inkubują 20-30 ziaren ikry. Odławiamy ją na parę dni przed końcem inkubacji. Trwa ona zazwyczaj około 3 tygodnie. Nie może ona przebywać poza zbiornikiem ogólnym zbyt długo, ponieważ po powrocie mogą nastąpić różne komplikacje. Instynkt macierzyński u tego gatunku pyszczaków szybko zanika. Po krótkim czasie samica może stać się względem młodych niebezpieczna.

46 komentarzy

 1. karamba:

  ja mam 7l. akwarium i mam 2 male pyszczaki + duzego glonojada i daje rade. tylko wciaz sie ukrywaja pod filtrem albo w skalkach bo taki ich free-style

 2. początkujący akwarysta:

  pyszczaki są ładne ale wymagają dużych akwariów no i ogólnie mają n ie najmniejsze wymagania

 3. inter:

  Trzymam je z płaskobokami ich wiekości i pięlęgnicą Papuzią (18cm) i nie widzę by były agresywne.

 4. ewelinka:

  ja mam pare w akwa 112l i teraz mam około 30 maluchów.

 5. Michał S.:

  czy pyszczaki złociste mogą żyć z pyszczakami zebrami?

 6. Maciek:

  Ludzie jesteście troche mało inteligentni. WSZĘDZIE PISZE że pyszczaki są agresywne i nadają się tylko do trzymania z innymi pyszczakami. I niektórymi!!!!! gatunkami z jeziora Malawi. Że ci podgryza inne ryby to dobrze ci tak. Najpierw się czyta a potem kupuje. co do wielkości akwarium to można trzymać w 75 l ale jeśli są małe i jeśli nie jest ich spora ilość. Do 10 sztuk maluchów da rade. Potem przełożyć do większego.

 7. rybio0oka:

  mam tkie rybki w 500l. jedna samica własnie inkubuje młode. co do poprzednich komentarzy, po co zadajecie pytania typu czy mzoe byc w 75l, albo 112l?? przeciez wyraznie pisze ze wymaga 220l!

 8. tomek:

  mam pytanie ile moge trzymac pyszczaków w akwarium 200litr?

 9. pielęgnica:

  ja mam pyszczaki niebieskie i atakują mi barwniaki czerwonobrzuche i długonosa

 10. szwarcu:

  czy nadadzą się do akwa 112l

 11. s**s**s**s**s:

  ja mam takiego fajny jest i musze sobie dokupić

 12. PIOTREX12:

  nie

 13. des:

  Można je trzymać w 75L??

 14. rafi:

  ryba jest piękna,ale strasznie agresywna;(

 15. krzysztofwerner:

  piekna rybka

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter