Różdżyca rutewkowata

Opis

Różdżyca rutewkowata - Ceratopteris thalictroides. Pochodzi z tropikalnych obszarów kuli ziemskiej, gdzie żyje na terenach bagiennych, obrzeżach wód oraz terenach zalewowych. W normalnych warunkach posiada ubarwienie szmaragdowo-niebieskie do ciemnozielonego, jak również może być znacznie jaśniejsza w zależności od światła i ilości minerałów. Rozwijają się różne formy wegetacyjne w zależności od poziomu wody. Jest to paproć wodna, która może być wynurzona, zanurzona lub swobodnie pływać. Różdżyca rutewkowata posiada różnorodne zastosowanie w zbiorniku. Sadząc je należy pamiętać, że roślina ta posiada dużą wyporność i korzenie należy dobrze umocować na dnie. Parametry wody: pH 5-6,5; temperatura 21-25 C; twardość 5-6 dH. Oświetlenie jasne, a podłoże najlepiej z dodatkiem torfu. Rozmnażanie poprzez oderwanie bocznego pąku z liścia i zasadzenie w podłożu. Pozostając na roślinie macierzystej młode roślinki mogą rozmnożyć się również same.

8 komentarzy

 1. Nore.:

  Bardzo ładna roślinka. Kupiłam ją za 3 zł. Jest świetnym schronieniem dla rybek i narybku :)

 2. meloow:

  też miałem kiedyś ta roslinke potrafiła w 2 m-c zasłonić całe światło a gęste korzenie dawały schronienie narybkowi

 3. S**S**:

  Ja dostałem ją w zoologicznym za darmo, teraz sobie swobodnie pływa i daje schronienia narybkowi. PIĘKNA!!

 4. tas:

  Fajna roślinka, szybko rośnie i wyciąga z wody sporo azotu :). Mimo tego co jest w opisie zdecydowanie lepiej rośnie pływając po powierzchni, pod wodą często marnieje.

 5. ...:

  wie ktos moze ile taka roslinka kosztuje??

 6. waffen88:

  W moim baniaku 200l na powierzchni pływała i pieknie rosła a w podłożu zmarniała.

 7. gupik:

  bardzo fajna roślina polecam szczególnie dla obsady z rybami żywworodnymi

 8. biiiol:

  ładne zdjęcia i ciekawy tekst

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter