Opis
Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.
Rodzina
Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie
Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.
Długość
ok. 15 cm.
Odżywianie
Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.
Polecane produkty | |||||||||||
|
|
||||||||||
Temperatura
Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.
Warunki hodowlane
Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.
Rozmnażanie
Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.
1099 komentarzy
maciek:
30.10.2009 15:41wie ktoś jak rozróżnić płeć welonek ??
Jasio:
25.10.2009 20:04Bardzo lubie welony bo mają tyle różnych kolorów. Nawet ja mam jednego welona.
martini89:
25.10.2009 18:08ja ma 2 welonki i 140 litrowym akwarium i są bardzo szczęśliwe, poza nimi mam 4 gupiki i 2 przeźroczki. podstawa to nie przerybione akwarium pozdrawiam
Krysia:
21.10.2009 08:46Karolino-dziękuję za miłe słowo. X: glonojady w 16l?! I to razem z welonem!! Glonojad musi mieć min.100l, im starszy,tym mniej chetnie je glony a czesciej pokarm dla ryb.Przeciez te ryby siedza we wlasnych fekaliach...Koniecznie oddaj glonojady, pewnie i tak juz zaczely karlowaciec,nie wspomne o welonie. Im starsza ryba, tym wiecej je i wiecej wydala, a u Ciebie to doslownie robi pod siebie...I tak dziwne,ze tyle czasu Ci wszystko żylo.Glonojady oddaj,nie masz na nie warunkow,poza tym nie oczyszcza glonow, mozesz je zamienic na otosy (maja do 4cm,cale zycie jedza glony),ale otosy potrzebuja bardzo czystej wody,wiec musisz zwiekszyc akwarium,polepszyc filtracje.Welon jest delikatna ryba,widac,nie wytrzymuje juz takich warunkow...Dla 1 welona min.60l. Marcin: Nie piszesz nic o akwarium, nie znajac szczegolow moge napisac ogolniki,z ktoryms trafie:kup akwarium 60l, daj nadfiltracje (filtr lepszy niz moglby byc do danego litrazu),podmiana wody 30% raz na tydzien (na wode odstala min.24h),urozmaicaj pokarm,dodaj zywych roslin.
marcin:
20.10.2009 19:59Welon siada na kamieniach nie wiem co się dzieje. Proszę co mam zrobić
x:
20.10.2009 19:37Witam Od 1,5 mam welonka w 16 l akwarium, z nim 2 glonojady. Przez ponad rok wszystko było dobrze, niestety od miesiąca moja rybka jest mało ruchliwa, prawie cały czas siedzi dnie. Czy ktoś spotkał się z takim problemem. Proszę o radę jak jej pomóc.
Karolina:
19.10.2009 18:21Krysia, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. To super, ze istnieje ta strona, wiadomości tu zamieszone normalnie mnie zainspirowały bardzo... i kto wie... może nawet się rozkręcę i zafunduję sobie i swojej rodzince jakieś duże akwarium i więcej rybek... :) ...i na pewno nie raz tu jeszcze zajrzę :) Serdecznie pozdrawiam wszystkich akwarystów znających się na hodolwli rybek :)
Krysia:
13.10.2009 18:35Karolina: Biała nrośl wzięła się moim zdaniem stąd, że nie masz filtra w "kuli", woda pewnie nie jest zbyt świeża i ryba jedząc lub łapiąc powietrze wystawiała pyszczek ponad taflę wody, różnia temperatur, zła jakość życia spowodowały pogorszenie się odporności i infekcję. To pewnie pleśniawka (podaj CMF w dawce podanej na buteleczce), polepsz zwierzakom warunki bytu bo je stracisz...Nie zarazisz się tym od ryb.
Taki co ma rybki:
13.10.2009 16:56do doMINIK to głupota 13 welonek w takim małym akwarium przeciez na jedną welonke przypada ok 10 litrów wody
Karolina:
13.10.2009 10:49...a ja nie wiedziałam, że to tyle roboty z tymi rybkami... myślała, że kula nie jest zła :-/ a tu proszę - porażka na całej linii... mi pan w sklepie zoologicznym powiedział, że welonki nie potrzebują napowietrzacza do wody... i też widzę źle... roslina sztuczna... - masakra... no i nie trafiłabym na to forum, gdyby nie fakt, że jeden z moich 2 welonek ma jakąś białą narośl między oczkami - jakby pęcherzyk, pojawił się 2 dni temu i nie wiem co to jest? czy to groźne? czy człowiek może "zarazić się" od rybki jakimiś bakteriami?
artek:
12.10.2009 11:03jak dla mnie to uwielbiam welony i bojowniki ale niestety bojownika z welonem nie można razem trzymać w akwarium
storm83:
09.10.2009 21:09Madziusia123 z idiota to troche przesadzilas! hodowalem te ryby od malego. od 5 lat trzymam pojedyncze welonki w kuli srednio po 2 lata kazda,az do momentu gdy jest zbyt duza i ja wymieniam na mniejsza! nie jestem jakims katem!
Creyzolka:
09.10.2009 15:14JA MIAŁAM 2 WELONKI W KULI 5L !!!!! ALE KAZAŁAN TACIE UMYĆ KULE SPECJALNIE SZCZOTKĄ TO TATA UMYŁ I PĘKŁA .NO I POJECHALISMY DO KRAKOWA PO NOWE AKWA KWADRAT I TATA KUPIŁ 23L I JESZCZE JEDNA WELONKE (W SUMIE MAM 3) SĄ JESZCZE MAŁE (2 SA OK 3CM. Z OGONEM, AJEDNA 5CM Z OGONEM) MYSLE ZE CZUJA SIE DOBRZE...... MOJEJ KOLEZANCE ZDECHLA 7CM WELONKA OCZYWISCIE DLATEGO ZE CZYMALA JA W KULI!!!(ALE CUD ZE PRZEZYLA ROK I 5 MIES) KUPILA SE DO 50L GURAMI I CHCE DOKUPIC PALETKI. NIE JESTEM PEWNA CZY MOZNA CZYMAC PALETKI Z GURAMI POWIEDZCIE
gusia30:
06.10.2009 00:51Ja mam 6 welony a jeden z nich jak pompkę włączę deszczownice to zaczyna podpływać do góry tak jak by brała masaż. co to oznacza ? i zawsze mam z niej ubaw bo to śmiesznie wygląda jest zwariowana.
jovikzu:
04.10.2009 23:56KULA- dziwne ale chyba w Polsce nie ma zakazu hodowania rybek w kuli. za granica to jest zakazane prawnie!!!! poniewaz w ogole przez sciany kuli nic nie widac, wszystko jest zamazane i ryba glupieje i ma problem z blednikiem i oczyma i moze plywac tylko w kolko. z reszta zobaczcie sami nalewajac wode do kuli i popatrzcie nic nie widac!!! tylko wytrzymajcie tak kilka minut. pewnie nikt nie da rady a co ma rybka zrobic? jak psa ktos trzyma na lancuchu to juz sie ludzie lituja a ze rybka niby mala to nikt nie zwraca na to uwagi... a niestety reklamy sa glupie i pokazuja rybke w kuli...