Zbrojnik lamparci (gibbiceps)

Opis

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps. W literaturze akwarystycznej można spotkać opis tego gatunku można spotkać pod nazwą Pterygoplichthys gibbiceps. Należy zapewnić im duże, przestrzenne akwarium, ponieważ osiągają one spore rozmiary. Bardzo podobnym gatunkami do zbrojnika lamparciego są: bardzo ciemny Hypostomus plecostomus i nakrapiany H. punctatus. Cechą odróżniającą jest mniejsza liczba promieni płetwy grzbietowej (jeden promień twardy i siedem promieni miękkich u rodzaju Hypostomus i jeden promień twardy i ponad 10 promieni miękkich u zbrojnika lamparciego).

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Peru.

Długość

Osiąga wielkość około 50-55 cm.

Odżywianie

Jest to roślinożerny gatunek, który żywi się glonami, należy podawać pokarm roślinny w tabletkach lub w granulkach.

Polecane produkty
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
5,48zł brutto
Opis
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
11,49zł brutto
Opis

Temperatura

Zakres temperatur tolerowalny przez zbrojniki lamparcie to 22-26 C, ale temperatura najniższa z tego zakresu nie powinna być utrzymywana za długo w akwarium.

Warunki hodowlane

Należy zapewnić mu duży zbiornik z otwartą przestrzenią i kryjówkami. Zbrojniki lamparcie prowadzą nocny tryb życia, więc aktywizują się po zgaszeniu światła. Aby podziwiać ich zachowanie w nocy, należy zamontować nocne oświetlenie. Należy utrzymać ogólnie dobrą jakość wody.

Rozmnażanie

Nie udało się doprowadzić do rozmnożenia tego gatunku w akwarium, ponieważ w naturze odbywa on tarło w długich jamach wydrążonych poniżej poziomu wody w nadbrzeżach rzek.

145 komentarzy

 1. Xksinski:

  Hmmmm mam podobnego ale o ciemnym zabarwieniu już sam nie mogę go zaklasyfikować do jakiego gatunku należy ma już 8 lat siedział kiedyś w 36l urósł może do 10cm jak go włożylem do 100l to rośnie jak na drożdzach i rzuca się strasznie co zrobić z takim kolosem żeby nie urósł mi taki 50-60cm :D

 2. Patrykciekwaski:

  ja mam takiego podobnego samice czy to takie same bo muj ma dopiero 10.cm :p i mam duzoo rybek i 2 glonojady i niewiem czy ma sporo glonuw do jedzenia PS. i jednego ślimaka z guwy dziekuje i chcialbym zebyscie mi odpowiedzieli na pytanie :P

 3. filipa akwarsta:

  do adka; samica ma rurzki na czole a samiec niema ja mam 2

 4. grzesiek:

  ja tez takiego mam żyje już 3 lata i ma 30 cm

 5. mateusz akwarysta na 102:

  mój Zbrojnik Ramparci ma 39 cm jak go kupilem miał 6 cm,

 6. Adek:

  sliczna i nie agresywna ryba bardzo polecam do duzych i mocno zarośnietych akwari lubia konary na których sie "wylegują". Ja swjego musiałem sprzedać z powodu zbyt malego akwa.Mam pytanko czy można w jaki kolwiek sposób odróżnić samca od samicy ? dzięki z góry ;) pozdrawiam posiadaczy tych ślicznotek !

 7. Tomkinson:

  Gibiceps może żyć nawet 30 lat.Pozdrawiam wszystkich akwarystów.

 8. Kasia:

  Czy ktoś wie jak długożyje glonojad?

 9. Mateusz:

  Mój zbrojnik ma jakieś 28-30 cm, gdy kupiłem go półtora rok temu miał około 15 cm, poprostu rośnie jak szalony... ale polecam wszystkim, jest super

 10. Ola:

  Mój zbrojnik nazywa się Glonek:) I ma jakieś 40,może 50cm.Ładnie się prezentuje:))

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter