Babka złota

Opis

Babka złota – Brachygobius xanthozona. Rybkę te akwaryści nazywają „trzmielem” ze względu na jej ubarwienie. Do Europy została ona sprowadzona w 1905 roku, ale nigdy nie cieszyła się zbytnią popularnością. Dyformizm płciowy jest mało widoczny – samica ma jedynie pełniejszy brzuch. W akwarium trzyma się zwykle kilka osobników i stopniowo oddziela tworzące pary. Charakterystyczną cech rodziny babkowatych są zrośnięte płetwy piersiowe, które tworzą przyssawki, umożliwiające mocne przyczepienie się do podłoża.

Rodzina

Babkowate.

Pochodzenie

Zasiedla ona słodkie i słonawe wody ujść rzek Sumatry, Borneo i Jawy.

Długość

Osiąga długość 2,5 - 4,5 cm.

Odżywianie

Babki jadają głównie żywy pokarm: rureczniki, wioślarki, widłonogi, solowce i inne drobne zwierzątka.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-29 C.

Warunki hodowlane

Babka złota wymaga specyficznego środowiska, dlatego nie należy jej trzymać w akwarium wielogatunkowym. Powinna ona przebywać w akwarium osobnym ze skalistym dnem. Woda musi być kryształowo czysta, wolna od związków azotowych. Przy wymianie wody należy dodawać regularnie sól morską.

Rozmnażanie

Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm.

29 komentarzy

  1. Wasyl:

    Mam stadko babek w akwarium ogólnym 450 litrów. W akwarium mam kolekcję kąsaczowców (około setki). Oprócz tego kilkadziesiąt kirysków, otosków, są też glonojady. Ślimaki ampularie. Akwarium bardzo gęsto obrośnięte roślinami. Nawożone mikro i makro (poza fosforem i azotem bo tego mam sporo ze względu na dużą obsadę, CO2. Babki przebywają najczęściej niedaleko deszczowni filtra, w przestrzeni wolnej od roślin. Karmię je mrożoną ochotką, którą przed rozmrożeniem siekam i rozpuszczam w wodzie, a następnie podaję ją w bezpośrednie sąsiedztwo babek przy pomocy strzykawki z wężykiem, bo szybsze kąsaczowce im wyjadają pokarm. Nie zasalam wody. Reasumując niby wszystko jest nie tak dla babek a jednak u mnie mają się świetnie. Nie padła mi żadna z zakupionych sztuk, dorosły maksymalnych rozmiarów...Dlatego nie bał bym się jej chodowli bo niby ma jakieś niesamowite wymagania. Stanowi świetne uzupełnieni kolorystyczne mojej obsady.

  2. obbp:

    Witam czy 5 babek może być z P. Severum ? Akwa 300l

  3. akwa2.O.O.:

    Mam pytanie: Czy przeżyje bez soli?

  4. Beh:

    zasolenie: 2-3 łyżki stołowe soli morskiej na 10 litrów wody

  5. Ruda:

    Ja swoje kupiłam po 3 zł sztuka :) Sklep nie docenił ich wartości. Mam ich 13 sztuk, mają się dobrze żyjąc w skalniaku z barwniakami czerwonobrzuchymi. Polecam,jedzą i suche, i pokarm żywy ale ciężko je rozmnożyć

  6. Maciej:

    Mozna je miec w 20??

  7. mw:

    Dziś widziałam je w sklepie Aquael zoo w Centrum Handlowym Auchan w miejscowości Poczesna k.Częstochowy. Były po 10zł za sztukę.

  8. kaspian:

    mam pare i około 100 maych są ładne niestety jedzą tylko żwy pokarm(najlepiej rozwielitkę)

  9. powieks:

    no naprawde to te ryby są dziwne i próbowałem je rozmnożyć ale nic z tego..pomocy

  10. bsaluczenko@wp.pl:

    kupiłbym takie babki, czytałem że dają rady w dużym akwa z kolcobrzuchem i chce spróbować, jestem z Wrocka. Ale zapłacę za wysyłka (np. przesyłką kurierską)

  11. Wojciech :

    ja mam do sprzedania dwie babki - kuplem bo bardzo mi sie spodobały, ale niestety ich nocne polowania na krewetki mi nie pasują ;o( w razie czego GG 12239 ;o) Odbior osobisty w Warszawie.

  12. Zuza:

    ile potrzebują zasolenia? z góry dzięki ;-*

  13. Anna:

    Są dziwne.

  14. wiki:

    mi się bardzo podoba ta ryba ale nie pasuje do moich ryb

  15. szol:

    nieagresywne w stosunku do innych gatunków,ścigą się między sobą jednak na malutkie krewetki będą polować, średnio dużym red cherry nie zagrożą. Generalnie rosną małe i potrafią zjeć rybkę max o połowę mniejszą od siebie. Sól jako tako nie jest niezbędna jednak bez niej są podatne na infekcje drobnoustrojów znacznie bardziej niż inne ryby. Żerują również w nocy zjadają niemrawo po przyzwyczajeniu się lepsze tabletki dla ryb dennych, mrożonki,liofilizowany kryl itp a przede wszystkim żywy pokarm. Nie jadają pokarmów płatkowych.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter