Babka złota

Opis

Babka złota – Brachygobius xanthozona. Rybkę te akwaryści nazywają „trzmielem” ze względu na jej ubarwienie. Do Europy została ona sprowadzona w 1905 roku, ale nigdy nie cieszyła się zbytnią popularnością. Dyformizm płciowy jest mało widoczny – samica ma jedynie pełniejszy brzuch. W akwarium trzyma się zwykle kilka osobników i stopniowo oddziela tworzące pary. Charakterystyczną cech rodziny babkowatych są zrośnięte płetwy piersiowe, które tworzą przyssawki, umożliwiające mocne przyczepienie się do podłoża.

Rodzina

Babkowate.

Pochodzenie

Zasiedla ona słodkie i słonawe wody ujść rzek Sumatry, Borneo i Jawy.

Długość

Osiąga długość 2,5 - 4,5 cm.

Odżywianie

Babki jadają głównie żywy pokarm: rureczniki, wioślarki, widłonogi, solowce i inne drobne zwierzątka.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-29 C.

Warunki hodowlane

Babka złota wymaga specyficznego środowiska, dlatego nie należy jej trzymać w akwarium wielogatunkowym. Powinna ona przebywać w akwarium osobnym ze skalistym dnem. Woda musi być kryształowo czysta, wolna od związków azotowych. Przy wymianie wody należy dodawać regularnie sól morską.

Rozmnażanie

Tarło powinno się odbywać w akwarium ok. 20 litrowym z wodą z dodatkiem soli ok. jednej łyżeczki na 10 l. na dnie umieszczamy doniczkę z wybitym dnem lub ułożone kamienie w kształcie groty. Samica składa na suficie groty 100-150 jaj. Jaj są kształtu kropli wody, umocowane cieńszym końcem do podłoża. Samiec siada na jajach i porusza je. Samice można wtedy już usunąć z akwarium. Larwy wylęgają się po 5-6 dniach i maja średnicę 2 mm i są przezroczyste. Nie maja woreczka żółtkowego i natychmiast zaczynają pobierać pokarm. Jak wyklują się młode można usunąć także samca. Młodym należy podawać najświeższe i najmniejsze larwy solowca lub widłonogów, a także „pył” wrotkowy. Rosną bardzo wolno, po trzech tygodniach osiągają wielkość 5 mm.

29 komentarzy

 1. GabaZoo:

  krewewtki mogą mieć szanse, babki jedzą tylko tubifeksa i mrożoną ochotkę (tą drugą niechętnie)

 2. m.:

  są w forcie wola w warszawie ;)

 3. WM:

  czy ktoś wie jak się ma ta rybka do krewetek? Czy nie będzie mi czasem podjadać małych red cherry?

 4. janko:

  widział ktoś może te rybki w okolicach Chorzów, Katowice...a moze ktos chce odsprzedać jak cos to prosze o kontakt mail : piowczyk_j@o2.pl

 5. Początkujący Lecz Praktykujący:

  Śmieszna Nazwa Lecz Fajniutka Rybcia

 6. michu:

  A czy ktoś wie gdzie można kupić inne gatunki babek??? Jeśli tak to prosił bym o kontakt na: masterfrog1989@o2.pl

 7. Paludarium:

  Widziałem taką przedwczoraj w sklepie. Czy sól jest jednak konieczna ?

 8. Kochaś:

  Świetna rybka nie jest trudna w hodowli:)

 9. Xivo:

  nataka! Twoja babka nie chce jeść, ponieważ nie ma dziadka !!

 10. MeRcIa:

  Zależy gdzie mieszkacie, bo ja to szukałam 2 miesiące te rybki i znalazłam je dopiero w carfurze w katowicach ;) mam akwa 120l. i czują się tam świetnie!!! Kiedy zakładałam to akwa to nawet jedna zaprzyjaźniła się z moją pielęgniczką_ zawsze pływały blisko siebie XD

 11. Zbigniew:

  kupisz je np. w słupcy w reksiu, w kakadu w warszawie itp.

 12. natka:

  moje babki nie chcą nic jeść :( martwi mnie to. Boję się, że to przez to że są w akwarium wielogatunkowym. Ale według mnie czują się w nim świetnie ciągle pływają na widoku i nie są przeganiane przez inne rybki.

 13. groszek:

  Adrian ł - napisz proszę do mnie skąd wytrzasnąłeś te rybki - nie mogę nigdzie ich znaleźć - jeśli jeszcze je masz jestem zainteresowany kupnem... moj mail: gr69@wp.pl

 14. adrian ł:

  ja małem w tam tym roku 8 par tych ryb ze samicza zaczeła całowac samca aż złożyła ikrę ,i samiec pilnował na zmianę zy samicą.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter