Brzanka wysmukła

Opis

Brzanka wysmukła - Barbus titteya. W przeciwieństwie do innych brzanek ten gatunek nie lubi ławic. Jeśli utrzymywane są w większej ilości, to zachowują swoje odrębne strefy w akwarium. Nie oznacza to, że brzanka powinna być hodowana pojedynczo tylko musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pływania. Jest gatunkiem smukłym, brązowo-czerownawym, z niewielkim pyszczkiem oraz ciemną ząbkowaną linią przebiegającą wzdłuż ciała, od otworu gębowego zaczynając. Podczas tarła samiec nabiera intensywnych barw. Prezentuje swe wdzięki przed mniej kolorową i bardziej krągłą samiczką. Całość tworzy piękny widok w tle przytłumionego światła. Niestety jest gatunkiem zagrożonym w naturalnym środowisku. W akwariach możemy spotkać oprócz dzikiej formy również odmianę albinotyczną. Z chęcią przebywa w pobliżu roślin, a zamieszkuje prawie wszystkie strefy zbiornika.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Zacienione rzeki i strumienie w Sri Lanki.

Długość

około 7 centymetrów.

Odżywianie

Zaleca się urozmaicanie jej diety składnikami roślinnymi, natomiast jest gatunkiem mało wybrednym i zjada wszystkie pokarmy. Przy podawaniu pokarmów żywych i mrożonych rosną dosyć szybko.

Temperatura

22-26°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

W jej otoczeniu powinno się znajdować sporo roślin, by zapewnić jej miejsce do kryjówek, ponieważ jest gatunkiem dość płochliwym. Toleruje miękką wodę i odczynie lekko kwaśnym. Brzanki wysmukłe są gatunkiem właściwym do akwarium wielogatunkowego, ponieważ nie stwarzają zagrożenia nawet stosunkowo małym rybom.

Rozmnażanie

Do tarła odpowiednia jest woda lekko kwaśna, o twardości do 12 dGH. W zbiorniku tarliskowym powinny się znaleźć drobnolistne rośliny oraz wskazany jest kłębek mchu jawajskiego. Tarło odbywa się pomiędzy roślinami, za każdym przejściem pozostawiając od 1 do 3 jaj. Może wyprodukować do 300 jaj. Jak pozostałe gatunki brzanka ta przejawia skłonność do pożerania uprzednio rozrzuconej w pierzastych liściach ikry. Wykluwanie małych rybek następuje po około jednym dniu. Karmimy go bardzo drobniutkim żywym pokarmem. Młode są mało intensywnie ubarwione.

29 komentarzy

 1. WONZYKpl:

  Czy mogę trzymać 5 brzanek w 1 akwarium ok. 20 litrów?

 2. TypowyWarit:

  Ile one żyją

 3. Lili:

  hmm...ja również mam brzanki wysmukłe w 2 zbiornikach, jeden samiec jest bardzo agresywny, goni wszystko co się da, a jak uda mu się dogonić swą ofiarę oczywiście podgryza płetwy. Natomiast w drugim akwa, samiec bardzo spokojny nie interesują go inne ryby. Dodam, że zbiorniki są duże, nie przerybione i mam dużo roślin. Polecam te piękne rybki:)

 4. speedway:

  moja brzanka wczoraj rozrzucia kilka i czekam na wyklucie napowietrzam caly czas i czy dobrze robie? prosze o pomoc??

 5. pepe:

  Brzanki wysmukłe to piękne i spokojne rybki. Jest tylko jeden wyjątek: samce dosyć często przeganiają inne niewielkie czerwone ryby, np. platynki i neony czerwone. Ryby w innych kolorach je nie interesują. Platynki żółte i niebieskie zostawiają w spokoju, a cięte są tylko na te o czerwonym ubarwieniu. Nie robią im jednak krzywdy, tak że w większym akwarium można hodować je razem.

 6. akwarium 72l.:

  Ile mogę ich trzymać w akwarium 72l ?

 7. Zloty:

  super rybki :P mam 2 samce i 2 samiczki , i ikre ktora jest przyczepiona do lisci rosliny mam nadzieje ze mama jej niezje !!;p Pozdro

 8. 50kopiejek:

  Witam, Ja mam stadko 20 sztuk mniej wiecej polowa samic. Posiadam je z 6 miesiecy. Bardzo fajne rybki. Co do plochliwosci rybek to ja nie zauwazylem. Moje sa nad wyraz odwazne i wszedzie jest ich pelno. Raczej w moim przypadku nie plywaja stanie. Rybki nie sprawiaja mi zadnych problemow.

 9. M.:

  Powyższy opis jest mocno nieprecyzyjny. Po pierwsze wielkość brzanki. Trzymając je długie lata i rozmnażając wiem, że nie rosną powyżej 5cm. Do tarła nie potrzebują wody kwaśnej. rozmnażałem je z powodzeniem w wodzie o pH=7.4-7.6 i twardości 16. Narybek można bez strat wykarmić pokarmem suchym. Ważne by zawierał wysoki poziom spiruliny. Podobnie wybarwienie samców poprawia się po dodaniu w karmie spiruliny. Najpiękniej wyglądają 1-1.5cm podrostki z tą neonową linią wzdłuż ciała. Wszystkie Titteyki do wymiaru ~2.5cm mają wygląd samic. Dopiero wtedy samce zaczynają nabierać wiśniowej barwy. Gatunek ten powinno się trzymać w parach ewentualnie z niewielką przewagą samic. Trzymając więcej jak jedną parę rozwiązujemy również problem płochliwości. Powinny mieć rośliny oraz przepływową grotę np. z orzecha kokosowego. Samce szczególnie wieczorem "walczą" ze sobą o terytoria nabierając ciemnowiśniowej barwy. Nie powinno się z tego powodu trzymać mniej jak dwie pary. Brzanki Titteya nie zjadają swojej ikry jeśli są dobrze karmione. Nie oznacza to, że nie należy ich przenosić z akwarium tarliskowego. Inną praktyczną ciekawostką jest fakt, że nie podgryzają płetw innym rybom. Można być spokojnym nawet o wąsy czuciowe Prętników. Nie niszczą roślin. Optymalna temperatura to ~24C. Akwarium powinno być przykryte bowiem te brzanki dobrze skaczą. Blaknące brzanki wysmukłe to oznaka, że coś jest nie tak. Najczęściej zbyt niska temperatura poniżej 20C oraz wysokie stężenie azotanów w wodzie - brak systematycznych częściowych podmian wody w akwarium. Normalnie zachowujące się brzanki wysmukłe powinny być intensywnie wybarwione a w porze karmienia przebywać, przepychając się przed przednią szybą akwarium.

 10. DERY69:

  A ja mam 3 rybki dorosle a wczoraj zauwazylem jedna mala ze 4 mm. :-)) Rybki bardzo towarzyskie.

 11. megic:

  Ja mam 5 sztuk. Jest to bardzo spokojna ryba, może pływać z bardzo małymi rybkami nie robiąc im krzywdy.

 12. omc:

  Są po prostu super ,mam 8 sztuk (3 samce ,5 samic) bardzo pocieszne i łagodne rybki (mam również bojownika) ;)

 13. Konrad:

  Ja mam żałobniczki i 2/2 brzanki wysmukłe, samce cały czas latają za okrgłą samicą ale na potomstwo nie mam o czym liczyć jestem za mało doświadczony , jedyne młode które mi się wychowały z ikry to zbrojniki niebieskie w akwa tylko 60l ! Sam byłem zdziwiony że w małym zbiorniku się rozmnoża zbrojniki :) Pozdrawiam, Konrad

 14. Ollisia:

  dzisiaj robiłam niewielki remoncik w swoim akwarium z nowych kamieni ustawiłam jasninie kto do niej pierwszy wszedł? oczywiście brzanki ;) pozdrawiam

 15. Wojtek:

  Chciałbym się zapytać ile mogę dać samców przy 3 samicach w swoim akwa. Tą trojkę dostałem w spadku, a do tej pory nie było w okolicznych sklepach tych brzanek. Jutro idę kupić i nie wiem czy 1 czy lepiej 2 samce.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter