Diplozoonoza

Opis

Jest to choroba skrzeli wywołana przez płazińce gromady Monogenea, rodzaju Diplozoon. Ten rodzaj płazińców żywi się tkanką skrzelową gospodarza oraz jego krwią. Jest chorobą, która rzadko występuje u ryb akwariowych. Atak tych pasożytów powoduje uszkodzenie tkanek skrzeli, a masowa inwazja upośledzenie procesu oddychania.

Objawy

Objawy są takie same jak przy ataku innych płazińców gromady Monogenea, czyli dochodzi do uszkodzenia delikatnej tkanki skrzeli (patrz opis tetraonchoza).

Leczenie

Do zwalczania diplozoony stosuje się takie same środki jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez płazińce gromady Monogenea (patrz opis tetraonchoza). Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

1 komentarzy

  1. adambra:

    Bardzo straszna chorba moje głupiki zaczeły się dusić :((( Chć to nie obiaw ale bedaki konały...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter