Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. kokorh1:

    Witam. Najczęściej spotyka się opinie, że glonojady potrzebują odpowiedniego miejsca do składania jaj. Z wielką przyjemnością chciałbym obalić ten bardzo przyjęty przez społeczność hodowców mit. już piszę o co mi chodzi. akwa. 120l, parka glonojadów. samica 3 lata ok 10cm samiec 2 lata ok 5-6 cm. pewnego wieczoru zauważyłem nadzwyczajną aktywność obu rybek choć zazwyczaj trzymały od siebie ustalony dystans, najdziwniejsze w tym wszystkim było to że następnego dnia zauważyłem sporą ilość jajeczek, nie w rurce PCV nie w kokosie czy innym typowym schronieniu dla glonojadów a na przedniej szybie, co gorsza na samym jej środku. Dodam, że akwarium jest dość gęsto zaludnione oczywiście bez przesadyzmu. 10 krewetek, 5 gupików, dwie bocje wspaniałe, 4 rzałobniczki, oczywiście glonojady i sporo roślinek i kilka innych gatunków. Nie wiem czy winika to po prostu z bardzo pokojowego nastawienia do innych rybek i wzajemnie czy poprostu poczucie bezpieczeństwa i panowania w tym zbiorniku. Glonojady stają się aktywne wieczorem i w nocy a w dzień szukają sobie schronienia w jaskiniach czy grotach- to kolejny fakt który nie sprawdza się w fenomenie moich glonojadów. c do pierwszej części to owszem, są aktywne wieczorami bo to jest ich instynkt samozachowawczy (polują), natomiast w dzień wylegują się na otwartej przestrzeni akwarium wcale nie bacząc na kryjówki i schronienie. (na akwarium w godz 13-14 zachodzi słońce naturalne z okna) co również nie jest żadnym problemem dla moich rybek, one to uwielbiają. serdecznie pozdrawiam i życzę również zaskakujących i inspirujących, fenomenalnych odkryć w swoim zbiorniku

  2. kiniadg:

    nie wiem co zrobić... mój glonojad, wcześniej bardzo żywy i pogodny, teraz siedzi w zamku i prakycznie w ogóle z niego nie wychodzi... zastanawiam się dlaczego :/ czy to jakaś choroba?? bardzo proszę o pomoc..

  3. POMOC:

    myślę, że chodzi po prostu o terytorium. Czy przypadkiem nie masz za małego AQUA i zbyt wiele rybek dennych? Glonojady są z reguły bardzo łagodne, coś musi być nie tak. Jeśli nie akwarium, może udało Ci się trafić na osobnika wyjątkowo agresywnego.

  4. Ja,Ja i tylko ja!:

    mam takiego straszny z niego leniuch tylko siedzi pod filtrem i kłapie buzią!Jak był mały miał 1cm a teraz ,ma 10cm po 2 latach

  5. kama:

    cześć, mam problem , ponieważ mój glonojad jest agresywny w stosunku do rybek dennych. gdy są na dnie i szukają jedzenia on się skrada i je gryzie. POMÓŻCIE!!!!!!!!!!

  6. Jacek:

    Mam pytanie Samica zbrojnika 30cm co wsadzić do akwarium aby złożyła ikre wszystie kokosy czy inne tubki ze sklepów są za małe

  7. marlis:

    Kiedy samcom zaczynają rosnąć wyrostk na głowie prosze o odp.

  8. Robert:

    ja ma glonojada który ma 30 cm i inne które maja więcej niż 12 cm

  9. rtsjecek:

    mam pytanie ma taki statek w ktory powstaly takie bronzowe kuleczki... skad to sie wzielo? czy to jest ikra?

  10. pat:

    ja nie wymieniam całej wody tylko do pół rybom są potrzebne bakterie

  11. anakonda:

    mam glonojada mającego około 25 cm (większe po podchowaniu oddaję synowi - mam za małe akwarium); nie są to wcale takie spokojne ryby; potrafi poganiać po akwarium młode (ponad 10 cm) pielęgnice cytrynowe

  12. Gucio:

    Mam pytanie. jezeli mam starsza samice od samca np to oni juz moge kopulowac czy on tez musi miec jakis tam wiek i wielkosc?? bo chce zrobic tarlisko dla glonojadow?? pomocy! dzieki:)

  13. paula1999999:

    Witam.Pilnie potrzebuję odpowiedzi.Dziś wymieniałam o 10:00 wodę rybkom.Woda przy wymienianiu była czysta i dodawałam preparaty.Po 5 godz zdechły mi 2/3 glonojady.S Z K O D A !!!!Pomocy dlaczego?

  14. Adam:

    Jak rozróżnić płeć?

  15. marcelek;p:

    kupilem z 2 lata temu 2 zbrojniki dzisiaj jest ich z 20 sztuk w tym 4 biale dlaczego biale? patrze dzisiaj a tu znow mlode patrzac na samice a troche ich jest to na kolejnych sztukach sie nie skonczy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter