Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Nikola:

    Mi też zdechł glonojad bo dolałam wody z kranu.One chyba nie są odporne na takie coś.

  2. tysiuniaka:

    miałam 4 neonki 2 glonojady i inne rybki pewnego dnia zmieniłam całą wode w akwarium po paru godzinach patrze a wszystkie neonki i glonojady padły niewiem dlaczego woda odstała ale niewiem czy wystarczająco długo ale nawet jeśli nie to czemu skalary molinezje i mieczyki przeżyły a neony i glonojady NIE? prosze o szybką odpowiedź z góry dziekuje

  3. zmartwiona:

    Mam akwarium 45l i glonojadke 15cm, czy powinnam ja oddac do wiekszego akwarium? No i od 2 dni rwa jej sie pletwy, wygladaja tak jak by jej sie te blony przerywaly miedzy laczeniami, tak jakby je zamocno naprezyla i popekaly. Czy to cos powaznego?

  4. Mein akwarium:

    A ja planuję taką obsadę: piskorek x4, brzanki sumatrzańskie x 5 lub 6, prętnik karłowaty 1+3 gupiki 6/8 No i jakiegoś ,,glonojada" zastanawiam się czy może to by kirysek czy jednak lepiej jakiegoś zbrojnika? Akwarium to 72 L

  5. Cris:

    Chyba te brzanki sumatrzańskie nie pasują do tego składu. Może wybierzesz łagodniejszą rybkę

  6. glonek:

    ja mam z 15 cm glonojada, i nigdy od 3-4 lat nie kupowałem mu żadnych pokarmów i dodatków a kupiłem jak miał z 2 cm,teraz aż strach złapać tego potowrka bo wyskakuje z sitka.dlaniego mam schowki w postaci włsnych kokosów z sklepu za 3 zł.akwarium mam 54L

  7. Noxirius:

    Brzanek bym z nimi nie wpuszczal zamecza inne ryby raczej bym je trzymal z innymi rybkami bardziej zwawymi i napewno nie z neonkami bo brzanki za takimi najchetniej poluja a co do bojownikow to tak samo bym ich raczej nie trzymal z innymi kolorowymi rybkami chyba ze sa mlode to moze sie przyzwyczaja ale zrobisz jak uwazasz :)

  8. MW:

    Kupilam do akwarium chyba glonojada - piszę chyba, bo mieszkam za granicą i nie znam tut. nazw - wygląda jak glonojad, ale ma przyssawki prawie na calej dlogosci. Ktos wiec jaka to ryba?

  9. robert:

    ja mam 112l , 6 neonków inesa, 8 brzanek pieciopregich, 7 kirysów stearby, parkę glonojadow i 2 gupiki X , generalnie nikt sobie w droge nie wchodzi , ale samiec glonojada przegania kirysy od jedzenia, dopiero jak on sie nażre to da innym. obsade polecam, choc uwazaj zeby nie przerybic zbiornika. a jak glonojady sa glodne to potrafia w noc zjesc dwa spore liscie echinorodus wiridis , tylko siatka zostaje.

  10. MW:

    Kupilam do akwarium chyba glonojada - piszę chyba, bo mieszkam za granicą i nie znam tut. nazw - wygląda jak glonojad, ale ma przyssawki prawie na calej dlogosci. Ktos wiec jaka to ryba?

  11. zalamany:

    padają mi glonki już 8wybieram w sklepie żwawe w domowym akwarium po paru godzinach padają inne ryby czują sie dobrze

  12. hougo:

    Mam małego glonojada od roku czy jak wpuszczę do niego większego nie będą się gryzły?

  13. majsterplajster:

    Hej!:) Planuje do 112 l wpuścić: -stadko gupików -stadko neonków -stadko brzanek sumatrzańskich -bojownika syjamskiego (samca+ dwie samice) -tak ze dwa glonojady, żeby czyściły dno. Jakie macie doświadczenia/uwagi z tymi obsadami? Pozdrawiam

  14. Przemek:

    do jakiej wielkości rosną glonojady???? i ile żyją???

  15. ania3339:

    do paula1999999. Teraz umarła. Być może to jakaś choroba

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter