Kapilarioza

Opis

Jest chorobą przewodu pokarmowego wywołaną przez jajorodne nicienie rodzaju Capillaria. W jelicie cienkim ryb dojrzałe płciowo składają jaja, które wydostają się do wody wraz z kałem ryb. Do dalszego rozwoju nicienia potrzebne jest połknięcie go przez skąposzczeta. W jego ciele z jaja nicienia wylęga się larwa, która po pewnym czasie nabiera właściwości inwazyjnych. Jeśli ryba połknie zarażonego skąposzczeta to do jej przewodu pokarmowego dostaje się larwa nicienia, która ,,wgryza się w śluzówkę jelita i stopniowo przekształca się w formę dojrzałą. Nicienie te powodują powstawanie wrzodów w jelicie.

Objawy

Jeśli występuje niewielka liczba nicieni może nie dojść do objawów zewnętrznych u ryb. Natomiast przy większej ich ilości ryby słabo pobierają pokarm i chudną, ich odchody przybierają postać cienkich o galaretowatej konsystencji.

Leczenie

Wylęg pochodzący od tarlaków chorych na kapilariozę należy jak najszybciej odłowić i umieścić w oddzielnym zbiorniku. Obecnie w leczeniu kapilariozy stosuje się lek (Capillex), który nie niszczy jaj pasożyta. Zwierzęta, takie jak oczliki lub rureczniki, które są przeznaczone na pokarm dla ryb namacza się w roztworze tego leku o stężeniu - 1 fiolka na 10 ml wody przez 4-5 godzin, po czym odsącza się je i podaje rybom. Do leczenia tej choroby stosuje się również karmienie ryb rozwielitkami lub rurecznikami umieszczonym wcześniej przez 30-45 minut w roztworze Masotenu lub Neguvonu. Po serii zabiegów ryby można uwolnić od nicieni. Leczenie należy przeprowadzać w osobnym zbiorniku, z zarażone akwarium należy poddać gruntownej dezynfekcji. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. smutny:

    Welon mi złapał to

  2. znik70:

    Ja to choróbsko wykończyłem sera-med. Dwie kuracje w odstępie tygodnia, aby pozostawione jaja pasożyta się wylęgły i zostały zniszczone. Niestety dla bardziej chorych ryb nie ma już ratunku bo mają zbyt zniszczone jelita i nie są w stanie jeść.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter