Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony – Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

Długość

Dorosłe osobniki osiągają długość 16 cm.

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-27 C.

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

102 komentarzy

 1. Marcin:

  witam mam kolcobrzucha w 45l bardzo dziwnie się zachowuje najpierw pływał u góry i udawał zdechłego a teraz leży na korzeniu w jamie. Proszę o pomoc

 2. Karolina:

  Kolcobrzuchy zielone na sprzedaż w Gryfinie przy ulicy Słowiańskiej 4. W cenie 12 zł. Zapraszam!!

 3. arek d.:

  gzie w okolicach bydgoszczy i po ile można ją kupić.

 4. Paua:

  Oddam / zamienie na inna KOLCOBRZUCHA ZIELONEGO. Jawor i okolice. Odbiór osobisty. 663919952

 5. wisnia:

  W warszawie można kupić tą rybkę na Gocławiu w King Kros Praga (real) jest nowy zoologiczny mieli około 50 sztuk po 3 cm

 6. Julia :D:

  Na moje ludzie kojarzą go z bajki "Nemo" tak mi się zdaje :D Myślą że troche je powkurzają i bd fajna kuleczka :/ osobiście naczytałam się o nich i wole nie ryzykować bo mam paletki i duszka :D Jeżeli jakiś hodowca co ma akwarium 1000l i wie wszystko na jego temat to powiem że pierwszy raz spotkałam się z tak nieprzewidywalną rybką xD miałam 3-4 na osobnym akwarium ponieważ po przyjeździe z zoologicznego zauważyłam czerwone skrzela wolałam nie ryzykować i dać je na "chwilowy" odwyk :D Dałam potem do tego 2 paletki najmłodsze jakie miałam i jedna sb pływałą i było ok a następna zdechła w mękach ;(

 7. szaraczek:

  Kupie/przyjme kolcobrzucha karlowatego. Warszawa. 601912028

 8. Karol S.:

  Przyjmę kupię kolcobrzucha Radom ;D 791570240

 9. Marcin:

  Kupię kolcobrzucha zielonego Warszawa 504 071 785

 10. Klara xD:

  Ile litrów potrzebuje aby trzymać młodego kolcobrzucha?

 11. Misia:

  Kupię kolcobrzucha zielonego Warszawa 504071785

 12. LRTZX:

  Ja mam na sprzedaż dwa KOLCOBRZUCH w Łodzi za 10 zł nr gg 1911754

 13. Fifi:

  Witam,ja mam 3 kolcobrzuchy zielone, 1 glonojada czerwonego i 1 glonojada złotego. Wszystkie żyją w zgodzie i ofiar w rybach nie było :)

 14. Mati:

  Przyjmę kolcobrzucha do duzego akwarium :-) gg:2632253, mail: m-ras@wp.pl

 15. karol4999:

  Witam, posiadam dwa kolcobrzuchy zielone, jednak byl to kompletnie nieprzemyslany zakup :( rybki byly wpuszczone do akwarium ogolnego, gdzie mieszka m.in. bojownik, ktory swoja droga ledwo przezyl spotkanie z nimi. Kolcobrzuchy zostaly odlowione do osobnego akwarium, jednak jest ono o wiele za male dla nich. Teraz chcialabym oddac te dwa malce komus bardziej odpowiedniemu, kto zajmie sie nimi jak nalezy. Kontakt mailem: karol4999@tlen.pl lub GG: 9811338 Konstantynów Łódzki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter