Neon czarny (bystrzyk czarny, axelroda)

Opis

Neon czarny (bystrzyk czarny)- Hyphessobrycon herbertaxelrodi. Nazwa neon czarny jest nieco myląca, ponieważ różni się bardzo od neona Inessa. Posiada charakterystyczny dwubarwny pas, który przebiega od pokryw skrzelowych aż do nasady płetwy ogonowej. Jego grzbiet jest brunatno oliwkowy z ciemniejszym zarysem łusek, brzuch srebrzysty. Górna część tęczówki błyszczy czerwono. Jest efektownym gatunkiem, szczególnie, gdy jest utrzymywany w większym stadku. Dorosłe samce są smuklejsze od samic. Zamieszkuje głównie środkową strefę akwarium.
Ryby wyłowione w warunkach naturalnych są zdecydowanie bardziej wymagające odnośnie parametrów wody, od większości dostępnych w handlu. Ze względu na łatwość rozmnożenia i piękny wygląd cieszy się ogromnym zainteresowaniem kupujących. Jest jedną z najczęściej hodowanych ryb. Do zalet tego gatunku należą spokojny charakter, oraz łatwe utrzymanie w zbiorniku, jeśli ogólna jakość wody jest dobra. Neon czarny jest idealnym gatunkiem dla początkujących akwarystów. Należy jednak pamiętać, że nie można go trzymać w akwarium z osobnikami agresywnymi. Choć w hodowli otrzymuje się dużą liczbę narybku to nie udało się jeszcze otrzymać odmian o innych płetwach lub barwach.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Rio Taquari, region Mato Grosso w Brazylii.

Długość

Do 5 centymetrów, zwykle mniejsze.

Odżywianie

Zjada różne pokarmy suche i żywe. Aby mogły osiągnąć kondycję rozrodczą powinny dostawać możliwie urozmaicony pokarm.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Jest to gatunek ławicowy, który musi mieć zapewnioną wolną przestrzeń do pływania otoczoną kępkami roślinności. Najlepiej wygląda w miękkiej wodzie z dodatkiem garbników. Źle czuje się w świeżo założonym zbiorniku, akwarium powinno funkcjonować przynajmniej na miesiąc prze wpuszczeniem. Ciemne podłoże i niezbyt jaskrawe światło to elementy uwydatniające piękne barwy neona czarnego.

Rozmnażanie

Akwarium tarliskowe powinno być ustawione w spokojnym miejscu, ponadto mocno zacieniamy ten zbiornik. Dorosłych w tym zbiorniku nie karmimy. W akwarium tarliskowym temperatura powinna wynosić 26 C. Dla tego rozrzucającego ikrę neona najlepsza jest miękka i kwaśna woda. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy zdezynfekowaną siatką, a zbiornik zaciemniamy całkowicie. Młode wylęgają się po około półtorej dnia. Narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem żywym takim jak np.: larwy solowca. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną. W optymalnych warunkach młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5-6 miesięcy.

47 komentarzy

 1. Ania:

  zGadzam sie z Tomaszem, min. 1 LITR= JEDEN CENTYMETR CIAŁA RYBY (DOROSŁEJ)!

 2. Tomasz:

  gohan chcesz powiedziec ze w 40 litrach masz 39 ryb? 1 litr na 1 centymetr doroslej ryby to maksimum na jakie mozna sobie pozwolic przy planowaniu obsadya nie jedna ryba na jeden litr!!! Masz kilkukrotnie przerybione akwarium!!! Tylko czekac na glony, choroby, karłowacenie i padanie ryb, wzrost azotanów, paskudny wygląd itd... Akwarystyka nie polega na ładowaniu wielu ryb do kałuży...

 3. Gohan:

  czytałem wersje co do trzymania małych rybek w akwarium, ze kazda ma miec okolo 1 litra wody. mam akwarium 54litry (wymiary zewnetrzne). policzylem wiec wymiary wewnetrzne, odjalem okolo 6 centymetrow wysokosci akwarium na podloze i gorna czesc bez wody. wyszlo nieco ponad 40 litrow. Podzielilem rybki na tzw. obszary żerowania... przy dnie pływaju sobie 2 kiryśniki i 4 kiryski spiżowe, na śnianach jadą ostro 2 glonojady, w dolnej częsci 10 neonek inessia, w środkowej czesci akwarium 8 neonek czarnych, a na samej gorze 5 gupików i 4 danio. mam jeszcze 2 platki i 2 molinezje i jest OK. rybki są spokojne, cale akwarium jest wizualnie zapelnione dzieki temu ze gatunki wybieraja poszczegolne partycje akwarium. nie jest zapełnione i mają luz:)

 4. :D DD:

  ja mam w 30 i jest xd.

 5. PlayboyKrk z forum:

  "możesz trzymać w nim jakieś 5-10 osobników! " .. Yyyy jestes chory??? 10 ? .. żadnej .. to ruchliwa ryba wymagajaca min 60L

 6. kasia:

  znalazlam ikrę w akwarium... z tylu pompki, mysle ze to od neonow bo poza nimi mam gupiki, jednego glonojada i jedna zabe, nie wiedzialam co zrobic a pompke czyscilam wiec ta ikre odlozylam do osobnego pomieszczenia, nie wiedzialam odrazu ze trzeba ja przykryc wiec czy cos z niej bedzie jak byla na swietle ??

 7. Rybka:

  A według mnie ta odpowiedź jest zła. Masz akwarium trochę mniejsze od mojego, w takim bądź razie możesz trzymać w nim jakieś 5-10 osobników!

 8. PlayboyKrk z forum:

  kamil303 .. odpowiedz jest prosta.... 0!!! ... neony min 60L

 9. kamil303:

  ile neonków do 20l akwa

 10. Ania:

  "Mam małe pytanko: mam akwarium na 55 litrów i 6 neonek (między innymi). Czy mógłbym sobie kupić parkę skalarów? " Skalarów nie powinno się trzymać razem z neonkami bo zostaną od razu zjedzone ;P

 11. marlenka:

  a czy mogę trzymać te rybki z czarnym teleskopem?

 12. Black Wolf:

  Mam małe pytanko: mam akwarium na 55 litrów i 6 neonek (między innymi). Czy mógłbym sobie kupić parkę skalarów?

 13. miodek:

  Fajna ładna ryba.Mam je u siebie w akwarium.ładnie chodzi stadem

 14. Młody Akwarysta ©:

  to pewnie Drobnoustki Beckforda

 15. Suszi12:

  mam pytanie:w moim akwarium mam 2ryby podobne do neona czarnego jednak nie mają nad oczami czerwonych plam i nie moge znalezć co to mogą być jeszcze za ryby bardzo prosze o pomoc i z góry dziękuje

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter