Nurzaniec

Opis

Nurzaniec - Vallisneria. Kwiatowa roślina wieloletnia, dwupienna, rozdzielnopłciowa. Jedna z najczęściej spotykanych i stosunkowo mało wymagających roślin. Są bardzo atrakcyjne i szybko rozrastają się poprzez długie rozłogi, najczęściej ukryte w podłożu. Dobrze znosi zarówno twardą, jak i miękką wodę, również odczyn wody nie odgrywa większej roli. Wymaga dość dużo światła. Rozmnaża się przez kłącza. Możliwe jest także rozmnażanie płciowe. W odpowiednich warunkach rozmnaża się bardzo szybko, tworząc kolonie. Jest pożądana w akwariach, gdyż wydziela dużo tlenu oraz tworzy dogodne miejsce do tarła i dobre kryjówki dla narybku. W Polsce hodowane są w akwariach:
• Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali) – najpospolitsza – rozpowszechniona na całym świecie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Występuje nawet w jeziorach Malawi i Tanganika, mimo alkaicznego odczynu tych wód. Nazwa wywodzi się od śrubowego kształtu, jaki przyjmuje szypułka w kwiecie osobnika żeńskiego, gdy po zapyleniu skraca się i wciąga kwiat pod wodę. Wymagana temperatura 18-28 C. Rozmnażanie przez oddzielanie rozłogów. Dorasta do 30-50 cm. Nadaje się do pierwszego obsadzenia po bokach i na tyle akwarium. Znane są formy uprawne tego gatunku, a spośród nich o liściach długich jak korkociąg, wielokrotnie skręconych.
• Nurzaniec olbrzymi (Vallisneria gigantea) – najrzadsza – ojczyzną jest Nowa Gwinea i Filipiny. Jest to roślina o grubych korzeniach i jasnozielonych, prawie równowąskich liściach. Ze względu na swe rozmiary (70-100 cm wysokości) nadaje się tylko do dużych akwariów. Wymagana temperatura 20-28 C. Dobrze rośnie przy standardowym oświetleniu, w średnio twardej lub twardej wodzie o pH 7-8. korzystne jest podłoże bogate w składniki pokarmowe. Rozmnażanie przez rozłogi. Nadaje się do pierwszego obsadzenia w tle akwarium.

52 komentarzy

 1. nurzaniec:

  czy nurzanca wklada sie w podloze ze zwirkiem__???

 2. beta:

  w Gdańsku po 12 zł

 3. Krysia:

  Ja właśnie ją kupiłam i na razie czekam co będzie ale z tego co piszecie to widzę,że jest super :) Ja ją kupiłam całkiem przypadkowo.

 4. pompka96:

  Polecam.Roślinka cacy tylko trzeba przycinać!Ja tnę nożyczkami jak fryzjer:)i rośnie jak oszalała w moim aqua od samego początku tj.ponad rok!!!

 5. Luckys2:

  Moje spostrzeżenia po kilku miesiącach hodowli nurzańca: Moje kilka kłączy po zasadzeniu zaczęły tracić długość liści do około 10cm, ale niesamowicie szybko przybyło nowych wyrastających z podłoża. Po 4 miesiącach liście zaczęły rosnąć mocno w górę i co niektóre mają już ponad 30cm. Fantastyczna roślina przy której wiele można się nauczyć. To wszystko przy standardowym oświetleniu - 60W z deflektorami na 200L akwarium.

 6. wzr:

  Jeżeli tylko często się wyrywa przygnite liście wszystko ok, no i oczywiście trzeba pilnować żeby się nie rozrosnęła (jeżeli się ma inne rośliny, bo włazi wszędzie i zabierane światło innym rośliną):D 1,5 zł za sadzonkę, a dostępna praktycznie w każdym akwarystycznym - przynajmniej u mnie w Tychach.

 7. jaron:

  Zauważyłem, że u mnie rośnie jakby sezonowo – wiosną i latem. Jesienią zatrzymuje przyrost i zimą marnieje, lecz znowu wiosną ożywa i się rozrasta.

 8. szymon-_:

  Mam pytanie - wiecie gdzie może jest w Trójmieście i okolicach nurzaniec ? Bo szukam, szukam i znaleźć nie mogę.

 9. Joker00:

  W poznaniu jest między innymi w w market zoo os.Przyjaźni 132a 8zł za sadzonkę która ma ok, 5 liści i dł. 60cm

 10. oskar .:

  A ja ostatnio weszłem do sklepu zoo patrze a tu nurzaniec pytam pani a ona nie wiedziała wogule co to za roslina .Ktos jej przyniusl i dała mi za darmo 2szt o lisciach 50cm jedna miała 3pędy druga 5 .miałem szczescie od 2lat szukałem tej rosliny.

 11. kikunia:

  mam olbrzymiego,jest liście pora,polecam posadzić w wartkim nurcie to stymuluje jej wzrost

 12. hirek48:

  moja trawka slabo rosnie,brazowieja liscie,dziurawieja, co robic?

 13. Sheken:

  Jeśli trawka to eleocharis acicularis. Ale musisz miec dobre podłoże. Ewentualnie żabienica delikatna- polecam... nie jest wymagająca. Generalnie potrzebuje tylko więcej światła i odrobinę żelaza.

 14. Dar@:

  cool roślinka. Mam zamiar taką kupić dla moich welonek. Tylko czy mozna w niej ukryć filtr??

 15. GREMLIN:

  Supcio roślinka, ale szukam czeogś jak trawka brazylijska (jeśli kogoś ciekawi to w encyklopedii na L znajdziecie ,,Liliopes brazylijski (trawka brazylijska)" czy jakoś tak) Prosze o doradzenie mi jakiejś tego typu trawki od ok. 0-10cm. Z góry dzięki! pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter