Nurzaniec

Opis

Nurzaniec - Vallisneria. Kwiatowa roślina wieloletnia, dwupienna, rozdzielnopłciowa. Jedna z najczęściej spotykanych i stosunkowo mało wymagających roślin. Są bardzo atrakcyjne i szybko rozrastają się poprzez długie rozłogi, najczęściej ukryte w podłożu. Dobrze znosi zarówno twardą, jak i miękką wodę, również odczyn wody nie odgrywa większej roli. Wymaga dość dużo światła. Rozmnaża się przez kłącza. Możliwe jest także rozmnażanie płciowe. W odpowiednich warunkach rozmnaża się bardzo szybko, tworząc kolonie. Jest pożądana w akwariach, gdyż wydziela dużo tlenu oraz tworzy dogodne miejsce do tarła i dobre kryjówki dla narybku. W Polsce hodowane są w akwariach:
• Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali) – najpospolitsza – rozpowszechniona na całym świecie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Występuje nawet w jeziorach Malawi i Tanganika, mimo alkaicznego odczynu tych wód. Nazwa wywodzi się od śrubowego kształtu, jaki przyjmuje szypułka w kwiecie osobnika żeńskiego, gdy po zapyleniu skraca się i wciąga kwiat pod wodę. Wymagana temperatura 18-28 C. Rozmnażanie przez oddzielanie rozłogów. Dorasta do 30-50 cm. Nadaje się do pierwszego obsadzenia po bokach i na tyle akwarium. Znane są formy uprawne tego gatunku, a spośród nich o liściach długich jak korkociąg, wielokrotnie skręconych.
• Nurzaniec olbrzymi (Vallisneria gigantea) – najrzadsza – ojczyzną jest Nowa Gwinea i Filipiny. Jest to roślina o grubych korzeniach i jasnozielonych, prawie równowąskich liściach. Ze względu na swe rozmiary (70-100 cm wysokości) nadaje się tylko do dużych akwariów. Wymagana temperatura 20-28 C. Dobrze rośnie przy standardowym oświetleniu, w średnio twardej lub twardej wodzie o pH 7-8. korzystne jest podłoże bogate w składniki pokarmowe. Rozmnażanie przez rozłogi. Nadaje się do pierwszego obsadzenia w tle akwarium.

52 komentarzy

 1. Mirek 35:

  Czesc . Czy ktos mi powie gdzie mozna kupic tą rosline ? szukam od 2lat i nie moge znalesc . jestem z woj opolskiego .

 2. Susie:

  Miałam podobny do ciebie problem. Odciełam dobre łodygi i włozyłam do żwiru. Odrosły!

 3. Nicolaaa xP:

  POMOCY!!! mi tez ładnie rosła dopóki nie miałam glonów. po ataku glonów wszystkie listki zrobiły się takie jakby dziurawe, pożółkły i rwą się. Wsadziłam je przy filtrze z deszczownią! czy ona jeszcze odżyje? czy lepiej ją usunąć i kupić nową? PS nie wiem czy to ważne ale mam jeszcze dwa anubiasy niskie i jedną gałęzatkę!

 4. Ola:

  fajna jest jutro wlasnie sobie ja kupie..:)

 5. geez:

  Roślina bardzo odporna i rośnie jak oszalała ;)

 6. kasia:

  u mnie rośnie przy filtrach w wartkim prądzie wody i ma gigantyczne rozmiary, mnóstwo odnóżek, rośnie w oczach, minus jedyny - taka wielka = zabiera światełko niższym roślionkom, ale polecam

 7. Firra:

  wie ktoś gdzie można kupić nurzaniec w Sosnowcu lub Katowicach? Pozdrawiam :*

 8. maco:

  Kup sobie Mech jawajski to dopiero bedziesz miał busz az się zdziwisz.

 9. dupas9:

  Jak niezadbam przez miesiąc o wyrwanie kilku pęków tej rośliny to w akwarium mam istny busz.

 10. pyszu@o2.pl - akwa od 2 lat:

  ja kupilem swojego nurzanca w BricoMarche w Malborku.napewno w innych sklepach BricoMarche tez bedzie. polecam sklep, ryby maja tam bardzo dobre warunki i ceny nie sa zbyt wygurowane :)

 11. Hary:

  wie ktoś czy można w grudziądzu tą roślinkę kupić???Jak tak to gdzie?

 12. wojcieszko:):

  hej ja dopiero zabieram się za akwarystykę .jaką roślinę mi polecicie moje wymaganie to tylko żeby wolno rosła i miała ładne drobne liście ja nie mogę się zdecydowaC:))) proszę o podpowiedż:))

 13. M@cieK:

  rosnie bardo szybko musze przycinac ją co 5 dni innaczer ryby nie miały by miejsca do poryszania sie :D:D:D:D:D

 14. krystian Z dobrego miasta:

  ja sądze że jest to fajna roślina tylko że nie mogę jej nigdzie nabyć

 15. Szumczyk:

  U mnie osiągała gigantyczne rozmiary nawet do 3metrów długości !!!Rosła zastraszającym tempie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter