Nurzaniec

Opis

Nurzaniec - Vallisneria. Kwiatowa roślina wieloletnia, dwupienna, rozdzielnopłciowa. Jedna z najczęściej spotykanych i stosunkowo mało wymagających roślin. Są bardzo atrakcyjne i szybko rozrastają się poprzez długie rozłogi, najczęściej ukryte w podłożu. Dobrze znosi zarówno twardą, jak i miękką wodę, również odczyn wody nie odgrywa większej roli. Wymaga dość dużo światła. Rozmnaża się przez kłącza. Możliwe jest także rozmnażanie płciowe. W odpowiednich warunkach rozmnaża się bardzo szybko, tworząc kolonie. Jest pożądana w akwariach, gdyż wydziela dużo tlenu oraz tworzy dogodne miejsce do tarła i dobre kryjówki dla narybku. W Polsce hodowane są w akwariach:
• Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirali) – najpospolitsza – rozpowszechniona na całym świecie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Występuje nawet w jeziorach Malawi i Tanganika, mimo alkaicznego odczynu tych wód. Nazwa wywodzi się od śrubowego kształtu, jaki przyjmuje szypułka w kwiecie osobnika żeńskiego, gdy po zapyleniu skraca się i wciąga kwiat pod wodę. Wymagana temperatura 18-28 C. Rozmnażanie przez oddzielanie rozłogów. Dorasta do 30-50 cm. Nadaje się do pierwszego obsadzenia po bokach i na tyle akwarium. Znane są formy uprawne tego gatunku, a spośród nich o liściach długich jak korkociąg, wielokrotnie skręconych.
• Nurzaniec olbrzymi (Vallisneria gigantea) – najrzadsza – ojczyzną jest Nowa Gwinea i Filipiny. Jest to roślina o grubych korzeniach i jasnozielonych, prawie równowąskich liściach. Ze względu na swe rozmiary (70-100 cm wysokości) nadaje się tylko do dużych akwariów. Wymagana temperatura 20-28 C. Dobrze rośnie przy standardowym oświetleniu, w średnio twardej lub twardej wodzie o pH 7-8. korzystne jest podłoże bogate w składniki pokarmowe. Rozmnażanie przez rozłogi. Nadaje się do pierwszego obsadzenia w tle akwarium.

52 komentarzy

 1. chodowca ryb:

  ja mam je i jak zaniedbam je na jakś czas to liście mają długość ok. 30cm ale poza tym jest wspaniała

 2. Tomek25:

  jeśli chodzi o glony na Vallisneri to polecam zakup kosiarek

 3. pablo:

  mialem tyle ze co dziennie dorastała mi nowa sadzonka

 4. pablo:

  mialem tyle ze co dziennie dorastała mi nowa sadzonka

 5. konpod:

  Mnie natomiast rośnie jak wściekła, pisze tutaj o nurzańcu olbrzymim, zastanawia mnie tylko jak sie ja przycina?

 6. gorzki93:

  Mnie sie jakoś w akwarium nie utrzymał a mam dobre oświetlenie natlenienie itp...

 7. Potr:

  niestety łatwo zarasta glonami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter