Pielęgnica Uaru

Opis

Pielęgnica Uaru - Uaru amphiacanthoides. Jest to duża i spokojna ryba ławicowa. Z wiekiem traci ona swoje młodzieńcze nakrapiane ubarwienie na rzecz charakterystycznego, wydłużonego trójkątnego kształtu wyrysowanego z boku ciała. Podstawa tego trójkąta mieści się tuż pod skrzelami, a wierzchołek tuż przed płetwą ogonową. Posiada ciało owalne i bocznie spłaszczone. Pielęgnica Uaru karmi swój narybek wydzieliną z ciała. Dymorfizm płciowy jest bardzo słabo zauważalny. Samiec różni się od samicy budową otworów moczowo-płciowych. Bardzo dobre towarzystwo stanowią dla nich ryby takie jak np.: pielęgnica skośnopręga i plamooka, duże giętkozęby i glonojady oraz kiryśnik czarnoplamy. Za towarzystwo nie nadają się gatunki szybko pływające, ponieważ mogłyby je niepokoić. Powinny być transportowane pojedynczo w dużych pojemnikach, ponieważ w sytuacjach stresowych wydzielają duże ilości śluzu, który może utrudniać oddychanie.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w północnym obszarze Amazonki i Gujany w wodach stojących, wolno płynących oraz rozlewiskach.

Długość

Osiągają wielkość do 30 cm, ale zwykłe mniejsze.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym, zjada pokarm żywy, mrożony, liofilizowany oraz pokarm mięsny, np. serca wołowe, a także niektóre pokarmy suche, jak na przykład granulat. Jednakże podstawę wyżywienia dorosłych ryb powinien stanowić pokarm roślinny. Dobrym uzupełnieniem jest szpinak, sałata i mrożone glony. Z chęcią zjadają wszelkie rośliny wodne. Dorosłe osobniki karmimy raz dziennie. Pamiętajmy, że pokarmy zwierzęce nie powinny być podawane częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 26-28ºC, ale nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Są rybami towarzyskimi, które można hodować w dobranych parach lub najlepiej w większej grupie. Para wymaga akwarium co najmniej 250 litrowego, natomiast większa grupa wymaga powyżej 400 litrów. Uaru wymaga dużego akwarium, ponieważ osiąga duże rozmiary i jest rybą ławicową. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bardzo dobrze skaczą. Raz w tygodniu powinniśmy dokonywać podmiany około 15-25% wody. Najlepiej się czuje w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników. Zbiornik powinien być ozdobiony kawałkami korzeni. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe, należy zbiornik obsadzić roślinami wytrzymałymi. Za podłoże może być zastosowany gruby żwir o ciemnej barwie. Nasz zbiornik zaopatrzamy w wydajny filtr oraz grzałkę z termostatem. Są czułe za spadki temperatury. Do komponowania wystroju mogą być użyte pochodzące z torfowisk korzenie, fragmenty gałęzi i pni oraz duże lignity. Ważny element wnętrza zbiornika powinny stanowić również płaskie skały i kamienie.

Rozmnażanie

Jest to trudny gatunek do rozmnożenia w akwarium, ponieważ duże kłopoty sprawia dobór odpowiedniej pary hodowlanej. Z tej przyczyny w zbiorniku najlepiej jest umieścić stadko młodych ryb, które po pewnym czasie same dobiorą się w pary. Parę przenosimy do akwarium tarliskowego. Należy podnieść temperaturę do 30 C oraz zakwasić nieco wodę (pH 5,0-5,5). Działanie takie stymuluje parę do rozmnażania. Kleista ikra jest składana na płaskim kamieniu lub szerokim liściu. Samica składa do kilkuset jaj. Rodzice opiekują się ikrą i narybkiem, podobnie do paletek, wytwarzając odżywczy śluz, którym karmią młode. Narybek wykluwa się po około 60 godzinach. Młode karmimy artemią i oczlikiem, a następnie larwami wodzenia oraz pokarmami roślinnymi. Młode karmimy nawet kilka razy dziennie.

15 komentarzy

 1. obbp:

  Witam posiadam akwarium 300l a w nim trzymam p. Sewerum 2 sztuki do tego brzanka rekinia i 2 ziemiojady brazylisjskie 2 bocje siatkowane jedno labeo kilka glonojadów 3 sumy kiryśniki i 2 piskorki mam dwa dość duże korzenie i piasek czy moge do całego zestawu dodać dwie uaru ? Filtr jest zewnętrzny 3 000 l/h. Temperatura 26-27.Pozdrawiam

 2. oscarfan:

  mam ją w 375l + 2 pawiookie+ 2 green terror + 2 meeki + glonojady. Woda twarda, oświetlenie jasne i trzyma się dobrze Zjadła mi całą trawę i żabienice.

 3. magda:

  kupilam dwie w rozmiarze S i L :) w akwarium 400 l są jeszcze paletki skalary glonojady i pyszczak ;) po około 1,5 miesiąca ok kupienia dzisiaj zauważyłam małe rybki około 50 sztuk:)

 4. Patryk:

  Sokolow5k1 : Możesz mieć dobraną pare pawiookich, uaru nie lubią takich ryb jak one, więc albo stado 6sztuk uaru ,albo dobrana para pielęgnic pawiookich + dobrana para pielęgnic niebieskołuskich electric lub zwykłych.

 5. Sokolow5k1:

  Czy mogę mieć w akwarium 450L ryby : -Pielęgnica Pawiooka 4szt -Pielęgnica Papuzia 5szt -Pielęgnica Uaru 4szt -Zbrojnik Lamparci 2-3szt ???? Czy się nie będą biły ???/

 6. Sokolow5k1:

  Czy mogę mieć w akwarium 450L ryby : -Pielęgnica Pawiooka 4szt -Pielęgnica Papuzia 5szt -Pielęgnica Uaru 4szt -Zbrojnik Lamparci 2-3szt ???? Czy się nie będą biły ???/

 7. AkwarystaR:

  Arti ta wypowiedź ukazuje Twoją niewiedzę. KAŻDA ryba ma jakieś wymagania. Na upartego to i Arowanę w 100L można trzymać.

 8. arti:

  a moim zdaniem ta ryba niema wymagan.Rozmnazalem je w 120l.akwa.

 9. gość:

  ona w jedną noc zabiła wszystkie ryby

 10. piotr:

  w mojej książce pisze że najlepiej powinno trzymać się co najmniej 6 ryb w dużym 700l akwa ciemno urządzonym z licznymi szczątkami drewna ,które uaru obgryzają .Podawać obficie pokarm zielony (cukinię ,sałatę) i suchy pokarm roślinny. ŁĄCZENIE: DOSKONAŁY TOWARZYSZ DLA SPOKOJNYCH DUŻYCH RB POŁUDNIOWOAMERYKAŃSKICH,NP. DUŻYCH ZBROJNIKOWATYCH, PIRANIOWATYCH,A W DUŻYCH ZBIORNIKACH TAKŻE DLA AROWANY.

 11. piotr:

  czemu ty piszesz tutaj że ma za duże wymagania mi też się podoba ta ryba i jakbym miał większe akwarium to bym się postarał o najlepsze warunki po prostu wam się nie chce (do dominika )

 12. fgw:

  Super ryby. Mam 5 szt. w 450l akwa. Od pół roku regularna ikra. Po dobraniu się w pary akwarium podzielone na terytoria. Wystrój: Dużo korzeni i piasek (rośliny jako pokarm). Towarzystwo kiryśnik (2), neon czarny (20), zbrojnik niebieski (3 +2 własnego chowu), glonojad syjamski (4).

 13. prosiaczek:

  Zrobiłem największą głupotę w życiu. Spodobały mi się w sklepie. Powiedzieli mi że mają wymagania bardzo podobne do Ramirezek. Mam je w 160l

 14. jethro:

  Ryby naprawdę fantastyczne: od roku są ozdobą moich 400 l, polecam do większych zbiornikow.

 15. Dominik:

  Nawet fajne te ryby tylko szkoda ze ma takie wymagania

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter