Akwarium holenderskie, czyli akwarium roślinne

Akwarium holenderskie jest jednym z najczęściej spotykanych i jednocześnie jednym z najładniejszych typów akwariów. Jego główną cechą charakterystyczną jest ogromna ilość roślin. Z racji, iż jest to głównie akwarium roślinne, rybki oraz inne stworzenia odchodzą na drugi plan, a z akwarysty robi się niejako „wodny ogrodnik”.

Co to takiego jest dokładniej akwarium holenderskie? Jest to zbiornik, obficie zarośnięty roślinami, jednak nie są one przypadkowymi okazami powsadzanymi tam, gdzie było tylko trochę miejsca. Wszystkie roślinki akwariowe mają tam swoje specjalnie zaplanowane miejsce i razem tworzą swego rodzaju kompozycję, która jest niezwykłą dekoracją wnętrza naszego domu, czy mieszkania. Historia pierwszych zbiorników holenderskich sięga już lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to po raz pierwszy stworzone zostały podstawowe zasady ich urządzania, czyli różnorodność oraz oryginalność kompozycji roślinnych.

 

 

Wybierając gatunki roślin do naszego zbiornika, musimy pamiętać, by były to nie tylko pospolite i często spotykane gatunki, ale także rzadkie i często trudne w uprawie roślinki. Przed zakupem, dobrze jest sobie rozrysować plan naszego akwarium. W części tylnej, a w szczególności w rogach, posadzimy rośliny wysokie, sięgające nawet tafli wody, bliżej posadzimy rośliny niższe, a z przodu takie, które będą tworzyły „trawniczek”. Pamiętajmy przy tym, by roślin o podobnym pokroju liści lub barwie nie rosły obok siebie. Nie możemy stworzyć monotonii, dlatego też oprócz zwyczajnych roślin liściastych, powinny się tam znaleźć również np. odmiany o czerwonych liściach, trawy, okazy pływające po tafli wody (chociaż one mogą czasami zasłaniać światło), a także mech. Przy doborze gatunków musimy sugerować się ich wymaganiami życiowymi, by były bardzo zbliżone.

Jednym z najważniejszych elementów w akwarium holenderskim jest oświetlenie. Jak wiadomo rośliny bez dobrego oświetlenia nie będą mogły się rozwijać, a bardzo często będą traciły również swoją piękną barwę. Po pewnym czasie zmarnieją lub całkowicie uschną.

W celu lepszego efektu i szybszego wzrostu naszych roślinek, warto jest regularnie je nawozić. W tym celu można posługiwać się nawozami w płynie lub specjalnymi kulkami, które wkłada się bezpośrednio pod korzenie. Wspominając o nawożeniu, nie można zapomnieć o systemie CO2. Decydując się na akwarium holenderskie, powinna to być jedna z podstawowych inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami, o przepięknej, żywej, zielonej barwie.

 

 

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz parametrów wody. Większość używanych w akwarystyce gatunków roślin, pochodzi z dalekich, niekiedy egzotycznych krajów, dlatego też temperatura, w jakiej najlepiej się czują jest wyższa niż temperatura pokojowa w naszym klimacie. Dlatego też warto jest zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem i ustawić temperaturę o kilka stopni wyższą. Parametry wody są mniej ważne, ale również utrzymujemy je w stanie optymalnym dla roślin i ryb w naszym akwarium.

Decydując się na akwarium holenderskie, musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, jakie nas czekają. Przede wszystkim codziennie, musimy usuwać obumarłe resztki roślin oraz sprawdzać temperaturę i poprawność działania reszty sprzętu. Wyglądają one bardzo brzydko i gnijąc mogą zaszkodzić innym organizmom w zbiorniku. Co dwa, trzy tygodnie warto jest przerzedzić nadmiernie rozrastające się rośliny. Nie możemy dopuścić do tego, by wyrastały gdziekolwiek, gdyż nasz zbiornik jest starannie zaplanowaną ozdobą. Ponadto niektóre rośliny wymagają regularnego przycinania. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzajmy stan naszego oświetlenia, a w razie takiej potrzeby, wymieniamy świetlówki.

 

 

Bardzo szybko nasuwa się kolejne pytanie – jakie rybki można trzymać w akwarium holenderskim? Przy ich wyborze musimy się sugerować przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze nie powinny to być ryby, które nadmiernie zjadają rośliny, gdyż, będą niszczyły wygład naszego zbiornika. Po drugie nie mogą to być ryby bardzo ruchliwe i duże, gdyż mogą one wyrywać słabiej ukorzenione rośliny. Bardzo dobrze w takim zbiorniku sprawiają się krewetki.

Niestety koszty założenia i utrzymania takiego zbiornika nie są niskie. Z reguły są to akwaria duże. Ponadto nie wszystkie rośliny są tanie, a instalacja CO2 też ma swoją cenę. Do tego dochodzą inne akcesoria potrzebne przy uprawie, a także różne nawozy i częstsza niż w zwykłym akwarium wymiana świetlówek.

Akwarium holenderskie jest jednym z najbardziej ozdobnych zbiorników, jakie można spotkać w naszych domach. Jeżeli chcemy założyć u siebie jakieś akwarium, warto jest się zastanowić właśnie nad tym stylem.

26 komentarzy

 1. ChamskiZiomal:

  Holender 240l: - neon czerwony; - neon czarny; - zwinnik blehera; - pielęgniczka ramireza; - otosek przyujściowy; - bystrzyk czerwony. Pasuje?

 2. Aqua:

  Jak dla mnie zadużo roślin,ale ładnie to wygląda:)

 3. ELO2:

  hehe takie akwarium to ... dżungla z rybami

 4. pytający 3000:

  czy do akwa holendreskiego 30l mogę mieć następującą obsadę: razbora klinowa x10 lub neon innesa bądź czerwony x10, golonojady weloniaste x 2 i kiryski spiżowe x4?

 5. lubię rybki:

  bardzo polecam giełde w krakowie ul. Balicka we wtorki na dużej hali jest tam wszystko ryby rośliny i sprzet po bardo dobrej cenie . inne więrzęta też sprzedają takie jak kanarki papugi myszy homiki i inne

 6. Radexon:

  POMOCY POMOCY POMOCY ! Akwarium 126 litrow, mam zamiar zamontować jarzynówki 4x18W TYLKO NIE WIEM JAKIE;/Chcę aby ładnie rosły rośliny w akwarium:D Proszę o pomoc :P

 7. wedera:

  Witam nieprawdą jest aby posiadanie pieknego holendra wymagło pracy i wiedzy,można niewiedzię nawet przez jakie U się pisze akwarium i mnić piękengo holendra.Trzeba mnieć tylko jedną rzecz TRZEBA MNIEĆ PIENIĄDZE i jeśli dla przyszłego posidacza 20 tyś zł nie stanowi wiele to wtedy przyjeżdza pan przywozi wszystko od akwarium po dekoracje łacznie z filtrami oswietleniem wlewa gotową praywiezioną przez siebie wode idealnie dobrane ,oczywiscie akwarium jest takie jak chcemy wybrane z katalogu.A co dalej jak już mamy piekny zbiornik i nie wiemy co dalaej zrobić aby był taki dalej,nie ma problemu oczywisie jak się posiada PIENIĄDZE,wtedy nie ma problemu opłacamy serwis przyjezdza pan i o wszystko zadba.aby sie przekonać wejdzcie na allegro firma ARGUS maja baniaki po 20 do 50 tyś za holendry a morskie to inna liga od 10 do 147 tyś http://www.youtube.com/results?search_query=argus+akwarystyka&oq=argus&aq=1&aqi=g9&aql=&gs_sm=c&gs_upl=689l1904l0l4250l5l5l0l0l0l0l320l1304l0.1.3.1l5l0

 8. Shadow:

  Do: stik Kosiarki oraz glonojady syjamskie poradziły sobie u mnie z tym glonem, nie podjadając roślin zarazem:)

 9. banan007:

  takiego akwarium nie da się kupić ! W takie akwarium trzeba włożyć wiele ale to wiele pracy i chęci :) A także swojej własnej wyobraźni :)

 10. stik:

  panowie u mnie w baniaku na roślinach pojawił się czarny włochaty glon . Jak go wyeliminować ???

 11. AKWA:

  Jakie ryby mogą pasować do holenderskiego akwarium?

 12. metalmilitia6669:

  Rybki w akwarium holenderskim nie powinny zbytnio podjadać roślin, można jednak tego uniknąć zwiększając porcje pokarmu roślinnego

 13. ModyCHOW:

  Akwarium holenderskie może mieć dowolny litraż widywałem nawet 0,5L i 980L. Akwarium holenderskie jest gęsto zarośnięte roślinnością wodną, często elementami dekoracji są kamienie i korzenie. Oczywiście wszystkie ozdoby w akwarium są pochodzenia naturalnego. Najważniejsza przy takich akwariach jest kompozycja korzeni i roślin. Akwaria takie są zasilane w CO2 i specjalne nawozy makro i mikro elementów. Sam mam akwaria Holenderskie 5L, 25L, 30L, 45L, 112L i szykuje się 240L

 14. Rybka20:

  do Higis i mieczyk300; wcale nie akwarium holenderskie może być nawet od 10 litrów. Po prostu musi być w nim dużo roślin!

 15. Higis:

  Do mieczyk300 nie prawda ,akwarium roślinne mozna już mieć od 30l.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter