Tła strukturalne w akwarystyce znane są już od dawna. Bardzo często przy zakładaniu akwarium, nie wiemy, co zrobić z tylnią częścią. Niedoświadczeni lub niedoinformowani akwaryści pozostawiają tylną ściankę akwarium „przezroczystą”. W ten sposób, bardzo często, zamiast przepięknego widoku naszego zbiornika, widzimy rzucającą się od razu brzydką, gołą ścianę zza akwarium, lub inne, mało dekoracyjne elementy. Aby temu zapowiedz, firmy akwarystyczne zaczęły produkować specjalne tła strukturalne do akwarium, dzięki którym, możemy ukryć niepożądany tył zbiornika.
Tło strukturalne do akwarium to nic innego, jak „tapeta” dla naszego zbiornika. Nie jest to jednak płaskie zdjęcie lub fototapeta, lecz dzięki zastosowaniu wypukłości oraz nierówności powierzchni, uzyskano efekt trzech wymiarów. Musimy pamiętać, że akwarium powinno być fragmentem wodnej natury, który znajduje się w naszym domu, dlatego też widok tylniej szyby zbiornika, nie jest całkiem zgodny z naszymi założeniami. Co prawda, tła strukturalne przeważnie nie są robione z naturalnych elementów, ale tym przypadku chodzi o wygląd naszego akwarium, a na pewno dzięki tłu, będzie on lepszy i trochę bardziej naturalny.
Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje teł strukturalnych. Pierwsze wkładane do środka zbiornika, drugie natomiast ustawiane za zbiornikiem. Oba mają swoje wady i zalety. W przypadku tych ustawianych z tyłu, dalej widzimy tylnią szybę, która musi być nieskazitelnie czysta. W przypadku tła wkładanego do środka, ulega zmniejszeniu objętość zbiornika, po którym mogą swobodnie pływać ryby, jednak jest ono atrakcyjniejsze wizualnie.
Tło strukturalne do akwarium jest z pewnością dużo lepsze od fototapety lub innych „płaskich” tapet. Nie trzeba ich naklejać na tylną ściankę, dzięki czemu nie ryzykujemy jej trwałego zabrudzenia. Ponadto dwuwymiarowy obraz zawsze będzie mniej atrakcyjny od tego trójwymiarowego.
Przy wyborze odpowiedniego tła strukturalnego musimy kierować się przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze wielkość zbiornika, a właściwie wymiary tylniej ściany. Tło musi być odpowiednio dopasowane, by nie mogły wpływać za nie rybki. Oczywiście zabezpieczeniem przeciw wchodzeniu za tło różnych stworzeń z naszego zbiornika jest specjalna siatka, jednak może się okazać, że jest ona niewystarczająca, jeżeli mamy zbyt małe tło do zbyt dużego zbiornika. Drugim, równie ważnym kryterium przy doborze tła, jest rodzaj akwarium, jakie prowadzimy. Musi być ono dopasowane do wystroju zbiornika.
Istnieją różne sposoby zakładania tła strukturalnego, jednak my polecamy taki, by można było je w przyszłości bez problemu wyciągnąć. Po pierwsze dolną część tła wkopujemy w żwir, na głębokość kilku centymetrów, ale nie musi ono dotykać spodniej szyby zbiornika. Siatkę zabezpieczającą (przed zakupem upewnijmy się, czy dane tło taką posiada, gdyż jest bardzo przydatna) wywijamy do tyłu i układamy tak, by ryby nie mogły tam wpłynąć. Dodatkowo możemy je ustabilizować jednym w elementów wystroju naszego zbiornika (kamieniem, korzeniem) lub zwykłymi przyssawkami, przyczepionymi do tylniej ścianki.
Tła strukturalne można dostać w większości sklepów akwarystycznych. Ich koszt jest zależny od wielkości, jakości oraz firmy produkującej. Jest to element, który bardzo długo pozostaje w naszym zbiorniku, dlatego też nie zawsze warto jest na nim oszczędzać. Ceny wahają się od 30zł do nawet 600zł i więcej (głównie zależne jest to od wielkości).
Tło strukturalne do akwarium to atrakcyjny element w zbiorniku. Może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z osłonięciem tylnej ścianki. Dodatkowo może polepszać wystrój i uwidaczniać styl, dlatego właśnie warto jest się zastanowić nad jego zakupem.
34 komentarzy
Daro:
02.06.2014 13:51takie tlo to bajka, w zaleznosci od baniaka samym tlem mozna wypelnic caly zbiornik. Nie chodzi o tanie chinskie podrobki za kilkadziesiat zloty tylko profesjonalne wyroby najwyzszej jakosci. Znajomy zamawial tlo w niemczech. Zbiornik 280-320l nie pamietam dokladnie. Tlo mialo glebokosc 5-25cm z masa szczelin i jamek. Rybki je pokochaly, mieszkaja w jamkach i tam chowa sienarybek. A teraz najlepsze: koszt tla 260 Euro!! Chinska podrobke mozna bylo za 150-200 zl kupic. Akwarium nie jest tanie jak sie wielu wydaje. Ladny baniak 300l to calkowity koszt kilku tysiecy nie liczac baniaka.
Śmi:
12.02.2014 12:19A ja odsunąłem akwarium od ściany i za nie wstawiłem 2 lustra (pod kątem żeby nie odbijały widoku na wprost),potem między lustra a tylną szybę poukładałem kamienie, korzenie i sztuczne rośliny. Otrzymałem przez to bardzo fajną, realistyczną głębię a nie zabrałem przestrzeni rybą oraz nie muszę myśleć o glonach i czyszczeniu.Wszystko zamknąłem w ramce z płyty meblowej żeby się nie kurzyło. Polecam.
scandinavia:
22.05.2013 13:43SPRZEDAM 120/45 LUB 50 MOTYW AMAZONKI DUŻA GŁEBIA 3D MOTYW DRZEWA I SKAŁEK murek.bugatti@gmail.com
yeti100:
09.04.2013 19:05Do DUSBU jak ty chcesz to zrobić możesz mi to jaśniej wytłumaczyć?Twój plan jest napewno dobry, tylko tego nie widzę. Bo nie rozumiem jak mogę włożyć napowietrzacz długi i giętki skoro to jest zazwyczaj dość duży plastik a nie mała rurka.
Michał:
08.03.2013 19:37Witam mam zamiar założyć akwarium w stylu Malawi I czy w nim mogą być rośliny ?
MZDNR:
06.03.2013 13:12Odradzali mi lampę UV,odradzali mi tło strukturalne (wewnętrzne).Jestem z natury przekorny i jak na złość wszystkim zamontowałem w swoim akwa.jedno i drugie.Efekt od paru lat powala z nóg.Woda kryształ,tło robi wrażenie bardzo pozytywne,a brud który miał się zbierać za nim nie istnieje dzięki odpowiednio ustawionej filtracji.NAJWAŻNIEJSZE-rybki nie chorują i nie zdychają a według niektórych "doradców" miał być akwariowy Czernobyl.
DUSBU:
13.02.2013 14:46Oczyszczenie tylu akwarium? Wystarczy odkurzacz z pompka. I problen z glowy na boku szyby wkladamy napowietrzacz pionowo dlugi gietki zeby byl przeplyw wody i woda miala dostep do tlenu.z jedej strony nie robimy przestrzeni z drugiej robimy miejsce i zaslaniamy siatka wtedy zaden brud nam nie wlatuje ryby tez nie wplywaja. Tlo nie pogarsza jakosci wody!
PAULQ:
16.10.2012 01:03fajnie wygląda ale niestety syfff się zbiera i zajmuje dużo miejsca u mnie wyladowało za akwarium, jak coś to mogę sprzedać amazonka 100x50 - pauliq@WP.PL
Felix2201:
27.09.2012 14:03Moze jakies porady do dekoracjj akwa.przelotowego?
Petunia:
03.09.2012 13:20Ja zrobiłam tło sama , to było bardzo proste . ^^ Wystarczył dopasowany wymiarem karton ,który wcześniej pociełam ... bibuła którą przykleiłam i farby plakatowe . To wygląda jak prawdziwa skałaka 3D , efekt jest świetny a tańszy i bardziej orginalny od tych w zoologikach . ;)
Petunia:
28.08.2012 12:54Ja zrobiłam sama tło ... Wystarczyło wyciąć z kartonu wymiary akwa ..natępnie przykleić bibułę(obojętnie jaki kolor) i pomalować ... efekt jest świetny . :D
zibiiza:
23.04.2012 22:56mam tło strukturalne za akwarium a właściwie 2 tła metrowe połączone wysokie na 50cm podświetlone listwami ledowymi z możliwością zmiany koloru podświetlenia, naprawde wygląda to świetnie....kiedyś kombinowałem z tłem w środku ale to porażka... akwarium <400l neony, skalary, bocje
dzamall:
01.04.2012 19:32witam powiem tak mam akwarium od 23lat też napaliłem się tłem strukturalnym po paru latach zapomnicie że będzie inne niż czarne od glonów.dałem pare lat temu kupę kasy wywalając nawet nie żałowałem.wyjąłem zostawiłem czystą szybę i jest ok.pozdrawiam wszystkich wariatów akwarystyki
PP:
18.02.2012 14:02Witam.Po swoich doświadczeniach powiem tyle,że tło montowane wewnątrz powoduje pogorszenie warunków wodnych w akwa.Jednym słowem zbiera się za nim syf i jest to przyczyna wszelkich nieszczęść które potem się pojawiają.Po zamontowaniu tła na zewnątrz zbiornika wszystko się uspokoiło, natomiast efekt jest naprawdę niewiele mniejszy jak było zamontowane w środku.
Remik:
10.01.2012 13:00Jaki kolor tła polecacie do czarnego podłoża? Czy takie jak jest na samej górze by pasowało? (126l)