Akwarium tarliskowe, tarło, ikra i narybek ryb akwariowych

Akwarium tarliskowe

Prawdopodobieństwo, że narybek przeżyje w akwarium ogólnym jest bardzo małe. Najczęściej w bardzo wczesnej fazie rozwoju ikra bądź narybek pada ofiarą innych ryb w akwarium lub nawet własnych rodziców. Z tego powodu powinniśmy założyć oddzielne akwarium tarliskowe. Odpowiedni zbiornik tarliskowy musi być założony na kilka dni wcześniej. Projektując go bierzemy pod uwagę zwyczaje tarłowe poszczególnych gatunków ryb akwariowych.

- Gatunki zagrzebujące ikrę powinny mieć w czym ją zagrzebać (np.: Zagrzebki Afrykańskie). W tego typu akwarium tarliskowym za podłoże może posłużyć kilku centymetrowa warstwa torfu.

- Zjadające własną ikrę powinny mieć to zadanie uniemożliwione (np.: Brzanki sumatrzańskie, zwinniki ogonopręgie). Na dnie układamy kulki, które uniemożliwią dostęp osobników dorosłych do ikry. Po zakończeniu tarła usuwamy kulki, aby nie rozkładały się pomiędzy nimi resztki pożywienia.

- Budujące gniazda powinny mieć zapewnione rośliny do ich budowy (np.: Prętniki)

- Przedstawiciele ryb labiryntowatych budują gniazda ze śliny. Odpowiednie akwarium tarliskowe wymaga roślin pływających, zaś prąd wody w zbiorniku nie może być zbyt mocny.

- Gatunki ukrywające ikrę potrzebują akwarium zaopatrzonego w odpowiednią ilość kryjówek. Za kryjówki mogą posłużyć kawałki drewna, doniczki i rośliny.

Zbiornik tarliskowy powinniśmy zaopatrzyć w filtr gąbkowy nasiąknięty wodą z akwarium głównego. Będzie on pełnił jednocześnie funkcję filtra mechanicznego, jak również biologicznego. Zbiornik powinien być napowietrzany niezbyt mocno. Zbyt silne zawirowania wody mogą zaszkodzić wylęgowi. Duże ryby jajorodne wymagają akwarium tarliskowego o długości ok. 70-80 cm. Dla gatunków żyworodnych wystarczy zbiornik o długości ok. 40-50 cm. Akwarium tarłowe możemy umieścić w miejscu, gdzie rano padają promienie słoneczne. Prawdopodobnie wpływają one stymulująco na tarło.

Czynniki stymulujące tarło ryb akwariowych

W środowisku naturalnym ryby akwariowe posiadają określony sezon tarłowy, który może trwać do około 90 dni. Zazwyczaj występuje on, gdy jest dostępne dużo pożywienia po porze suchej. Cykle tarłowe różnią się w przypadku poszczególnych gatunków. Ryby akwariowe najchętniej rozmnażają się w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych panujących w środowisku naturalnym. Co zrozumiałe, aby rozmnożyć dany gatunek musimy posiadać samicę i samca. Płeć poszczególnych gatunków możemy rozpoznać bardzo łatwo, zaś u innych jest to prawie niemożliwe. Ryby akwariowe zazwyczaj pobudzają się do tarła na skutek zmian w środowisku naturalnym. Przykładowo dla ryb z dorzecza Amazonki dużą rolę odgrywa ilość wody. W okresie deszczowym woda zalewa obszary, które przez większość roku są suche. Zalane obszary w znaczący sposób powiększają zasięg poruszania się ryb akwariowych. Ponadto na nowych obszarach dostępne są duże ilości pokarmu w postaci różnych bezkręgowców.

Regulując poziom wody, ilość pokarmu i inne czynniki możemy stymulować tarło niektórych ryb pochodzących z tego obszaru. Również naświetlanie ma duży wpływ na stymulowanie do tarła niektórych gatunków. Światło ma szczególny wpływ na gatunki, które nie pochodzą z tropików. Nieznaczne ocieplenie wody również może być czynnikiem stymulującym tarło. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na chęć do tarła ryb akwariowych jest woda. Rzeka Amazonka zmienia twardość wody pod wpływem przybierania od wody deszczowej. Z tej przyczyny zmiękczenie wody może przyczynić się do wywołania tarła u ryb pochodzących z dorzecza Amazonki. Zmiękczyć wodę możemy za pomocą układu odwróconej osmozy. Zmiękczając wodę możemy jednocześnie obniżyć temperaturę o 1°C. Kolejnym czynnikiem, który może pobudzić ryby akwariowe do tarła jest zwiększenie ilości podawanego żywego pokarmu. Do tego celu bardzo dobrze nadają się wazonkowce. Pokarm żywy zaczynamy podawać zanim przeniesiemy ryby do akwarium tarliskowego. Sezonowe gatunki ryb inicjują tarło na skutek wysychania zbiornika. Zagrzebują jaja na dnie mulistych zbiorników, które następnie wysychają, a same ryby zdychają. Z jaj wykluwają się młode wraz z nadejściem deszczy. Obniżając poziom wody w akwarium możemy sztucznie pobudzić ryby do tarła. Kolejnym krokiem jest usunięcie dorosłych osobników z akwarium przeznaczonego do tarła i osuszenie go. Po pewnym czasie ponownie zalewamy akwarium wodą i młode zaczynają się wylęgać.

Tarło

W zbiornikach podzielonych wyjmujemy przegrodę dzielącą samicę od samca. W przypadku, gdy przebywały w oddzielnych zbiornikach najlepiej jest wpuścić do akwarium tarliskowego najpierw samicę, zaś po około 24 godzinach samca. Taki sposób postępowania przyczyni się do zmniejszenia agresji samca. Parę należy bacznie obserwować, ponieważ niektóre samce bywają bardzo agresywne. W przypadku zbyt agresywnego samca usuwamy samicę i wpuszczamy następną przygotowaną do tarła. Dobrym rozwiązaniem rozpraszającym uwagę samca jest wpuszczenie do zbiornika tarłowego 2-3 samic na raz.

Ikra

Ikra ryb akwariowych jest zdecydowanie łatwiejszym celem dla innych ryb, niż narybek ryb żyworodnych. Z tego powodu czas wylęgania się młodych jest krótki. Okres ten zależy od danego gatunku ryb akwariowych. Zazwyczaj przy zwykłej temperaturze wody wynosi od 20 do 72 godzin. Ikra ryb akwariowych z tzw. „czarnych wód” jest wrażliwa na światło. Zapewnienie tzw. „czarnej wody” pozwala zapobiegnąć uszkodzeniu ikry.

Narybek ryb akwariowych

Młode zaraz po wykluciu nie potrafią jeszcze pływać. Leżą na dnie akwarium, zaś żywią się pokarmem z pęcherzyków żółtkowych, które umieszczone są na spodniej części ciała. Zazwyczaj młode nie pływają przez kilka dni. Pęcherzyki żółtkowe znikają, kiedy młode zaczynają pływać i poszukiwać pożywienia. Wylęg gatunków składających ikrę w kryjówkach możemy zobaczyć dopiero, gdy zacznie pływać. Wszelkie ryby zdeformowane należy usunąć ze zbiornika. W tym okresie młode odżywiają się mikroskopijnymi cząstkami pokarmu. Kilka pierwszych dni po wykluciu jest najważniejsze dla narybku. Rozpoczęcie podawania pokarmu w odpowiednim czasie zwiększa szansę na jego przeżycie. Część akwarystów podaje narybkowi eugleny oraz inne mikroskopijne cząstki pożywienia. Ich hodowla polega na włożeniu trochę siana do słoika z wodą. Wybór odpowiedniego pożywienia dla konkretnego gatunku ryb jest bardzo ważny. Niektóre gatunki (np.: młode labiryntowate) posiadają bardzo małe otwory gębowe. Dla narybku możemy również podawać gotowe pokarmy przeznaczone dla narybku. Gdy młode odrobinę podrosną możemy rozpocząć podawanie im larw solowca. Larwy solowca możemy wyhodować samemu.

Jak hodować larwy solowca?

Sól morską (dostępna w sklepach akwarystycznych) dodajemy do wody i mieszamy. Następnie dodajemy pewną ilość jaj i włączamy pompę powietrza. Pompa wytwarza pęcherzyki powietrza i utrzymuje jaja w ruchu. Po około półtorej doby wykluwają się młode, zaś niejadalne skorupki unoszą się na powierzchni wody. Skorupki przy pomocy sita usuwamy. Potrzebną ilość jaj wyławiamy i przepłukane w odchlorowanej wodzie podajemy narybkowi.

Kilka uwag odnośnie rozmnażania ryb akwariowych.

- Osobniki dobrane do rozmnożenia nie powinny mieć wad fizycznych.

- Ryby w czasie tarła powinny mieć zapewniony maksymalny spokój.

- Warunki panujące w zbiorniku tarłowym powinny odpowiadać konkretnemu gatunkowi ryb akwariowych.

- Chronimy ikrę i narybek przed rodzicami w przypadku gatunków, które nie opiekują się ikra i narybkiem.

Jak widać skutecznie rozmnażanie ryb akwariowych wymaga pewnej ilości przygotowań i pracy własnej. Życzę powodzenia.

35 komentarzy

  1. NajFanka:

    Pilne!!! Mam pytanko... Mam 2 baby i 2 chłopy gupika :D I samce przy samiczkach tak "podskakują" ogonami... Co się dzieję?? Proszę o odpowiedź:) Z góry dziękuje!! Ps: ja nie wiem czy samica jest w ciąży bo jest przy płetwie odbytowej czarna..(taka się urodziła) :)

  2. matirek szafirek:

    Mam 4 samce i 2 samice gupika. Chciałbym żeby coś się urodziło, ale oni NIE LECĄ NA SIEBIE:( CO ROBIĆ!!!!

  3. =)))))):

    moja danio niedlugo złoży ikre nie wiem co mam zrobić czy przełożyć ją do innego akwarium czy nie nie wiem prosze o pomoc

  4. ...............:

    czy w kotniku można trzymać małe rybki które prawdopodobnie były z ikry

  5. kasia:

    kupiłam sobie ten kojec dla gupików ale wszystkie uciekały i czy inne ryby mogą je zjeść

  6. wiktoria:

    jak rozmnożyć bojowniki?

  7. Matisek:

    @Falco - musisz się zabawiać kosztem biednych stworzeń które po prostu chcą żyć?

  8. Matisek:

    Jeśli chodzi o gupiki, to chyba co 2 witryna internetowa jest o nich. :) A kardynałki żyją kaj indziej, wymagania temperaturowe są co najmniej zupełnie inne.

  9. Początkujący:

    Mam pytanie:D Czy mozna wyciagac siatka ikre rybek i wkładac je do kotnika? Prosze o szybka i mądrą odpowiedz... Z Góry Thx.

  10. Manticore:

    Michał - nie wiem czy śmiać się czy płakać czytając Twoją odpowiedź. "Szpikuleć"? "3 samce na jedną samicę"? Pfff. Jeśli już to gonopodium i 3 samice na jednego samca. A poza tym nie uogólniaj i nie wrzucaj wszystkich ryb jajozyworodnych do jednego worka. Sama mam endlerki, które własnymi młodymi nie interesują się wnajmniejszym stopniu, samice rodzą w zbiorniku ogólnym, nawet nie ma tam wielu kryjówek a młode żyją. I żadna z dorosłych na nie nie poluje.

  11. marcinekxpl:

    Najlepiej dla poczatkującego akwarysty wybrać ryby żyworodne jak np.gupik mieczyk . I na pewno będą młode a ryby jajp rodne to np. Barwniak czerwono brzuchy .

  12. Bifing:

    nie prawda. Do ryb labiryntowych nie trzeba podczas tarła. Ale jak się urodzą młode to trzeba bo nie mają jeszcze wytworzonego labiryntu. Tak głupiki i kardynałki mogą być razem. Kardynałki Ci się raczej nie rozmnożą ale głupi będą się rozmnażać cały czas nie zważając na rodzaj wody i jakość :)

  13. Michał:

    Rozmnażanie ryb akwariowych-żyworodnych jest bardzo prostym , nie wymagającym elementem hodowli rybek . Aby rybki się rozmnożyły należy mieć Samca i Samice , rozpoznać można po tym że samiec na podbrzuszu ma tzw. Szpikulec , którym zapładnia samicę , Samica zaś ma na podbrzuszu płetwę . Przy rybkach żyworodnych poleca się by rybki przebywały w stosunku (od 1 samicy na 2 samców) do ( 1 samicy na 3 samców) wtedy na pewno któryś z panów zainteresuje się samiczką. Przy Hodowli rybek żyworodnych trzeba pamiętać że świeżo narodzone rybki są łatwym pokarmem dla wszystkich innych rybek , również ich mama może je zjeść , dlatego by temu zapobiec trzeba będzie albo zainwestować w kotnik (koszt max 10-15z) lub też osobne akwarium z napowietrzoną i o odpowiedniej temperaturze wodzie . Roślinność u tego rodzaju rybek , ma niekiedy dużą wagę , ponieważ gdy nie mamy kotnika ani akwarium , gęsta roślinność w 50% pomoże przetrwać młodym rybką . Jednak gdy oswoją się one z nowym otoczeniem zaczną pływać po całym akwarium i mogą zostać zjedzone.. Młode rybki żyworodne mają już wykształcone w pełni przewody pokarmowe zatem można im podawać specjalne pokarmy dla narybku (takich jak Tropical Microvit) Serdecznie pozdrawiam i życzę szczęścia w Hodowli..

  14. Falco:

    Gupiki i kardynałki można razem trzymać.

  15. patkagaw:

    Do Marta. Samiec glonojada ma wąsy a samica ich nie posiada. Poz złożeniu ikry glonojad (samiec) pilnuje ikry aż do wyklucia po jakimś czasie pływa swobodnie po akwarium a młode(glonojadki) rozpraszają się w kryjówki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter