Krewetki w słodkowodnym akwarium

Krewetki od pewnego czasu stają się modne w słodkowodnej akwarystyce. Ogólnie krewetkami nieformalnie nazywane są drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. Należą do zwierząt wodnych, ale nie tylko. Swoją coraz większą popularność zawdzięczają przed wszystkim niezwykłemu wyglądowi oraz tendencji do tworzenia małych, aczkolwiek urzekających zbiorników. Wiele osób nie posiada wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika. Z tej przyczyny bardzo często decydują się na hodowlę krewetek. Stanowią one pod wieloma względami idealnych mieszkańców takiego zbiornika. Krewetki są najaktywniejsze w trakcie nocy. W trakcie dnia najłatwiej możemy je zauważyć w jakimś spokojnym miejscu. Boją się silnego światła oraz potrzebują się czegoś trzymać w czasie transportu. Raz na jakiś czas przechodzą proces linienia. Dlatego jeśli zauważymy coś jakby krewetkę leżącą bezwładnie, sprawdźmy czy nie jest to po prostu pusty pancerz.

                              

 Woda


Poszczególne odmiany krewetek nieznacznie różnią się co do wymagań odnośnie parametrów wody. Ogólnie można przyjąć, że wymagają wody o temperaturze nie wyższej niż 18-26 C, miękkiej o twardości ogólnej do 10 dGH oraz lekko kwaśnej (pH 6,5). Konieczna jest regularna podmiana wody w celu utrzymania jej w odpowiedniej czystości, a także wskazany jest dodatek garbników i kwasów humusowych.

                                    

 Odżywianie


Jedzą rozmaite glony, a także mech jawajski. Za ich sprawą szyby w akwarium są czyste, jednakże nie zjadają dużego porostu glonów nitkowatych. Zjadają również drobny plankton zwierzęcy, mułek oraz niewielki narybek. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarmy roślinne. Z uwagi na fakt, że w akwarium glony szybko się kończą powinno się im podawać sztuczne karmy w postaci tabletek roślinnych, liście olszy lub dębu oraz namoczone płatki. Raz na jakiś czas możemy karmić je pokarmami pochodzenia zwierzęcego takimi jak np.: tabletki dla sumików oraz kryl w płatkach. Pokarm najlepiej jest podawać na pozbawionym roślinności fragmencie piaszczystego podłoża. Zazwyczaj karmimy je raz dziennie w niewielkiej ilości, ponieważ należy unikać przekarmiania.

          

 Krewetkarium


Poszczególne gatunki krewetek mogą nieznacznie różnić się pod względem wymagań, jednakże ich podstawowe potrzeby są identyczne. Krewetki najlepiej jest hodować w oddzielnym zbiorniku. Oczywiście wiele niewielkich gatunków ryb nie zjada dorosłych krewetek, jednakże ich potomstwo może z chęcią zostać przez nie pożarte. Akwarium nie musi być duże, a w zupełności wystarczy już 20 litrowe. Krewetki hodujemy w dużych grupach z dużą ilością roślinności wodnej. Oświetlenie powinno być dosyć jasne, a posłużyć za nie może żarówka energooszczędna lub lampka zaopatrzona w świetlówkę kompaktową. Zwierzęta te wydalają do wody dosyć dużo związków azotowych na które są dosyć wrażliwe. Z tej przyczyny nasz zbiornik powinien być zaopatrzony w odpowiedni filtr. Szczególnie polecić można rzadko już w dzisiejszych czasach używany filtr gąbkowy. Taki filtr doskonale nadaje się do zbiornika z krewetkami, ponieważ jest bezpieczny nawet dla świeżo wyklutych osobników, jest tani, a także nie sprawia żadnych problemów w użytkowaniu. Możemy również zastosować mały filtr przelewowy, który umieszczamy na tylniej lub bocznej ścianie akwarium. Na rurkę zasysającą takiego filtra nakładamy czystą pończochę lub kawałek gęstej gąbki.

Zapobiegnie to dostaniu się malutkich krewetek do wnętrza filtra. Z uwagi na fakt, że krewetki preferują temperaturę w graniach 19-24 C nie ma potrzeby nabywania grzałki i sztucznego dogrzewania krewetkarium. Za podłoże możemy zastosować drobny piasek. Jest to najlepsze podłoże, ponieważ pozwala krewetkom na kopanie się w nim, osadzają się na nim nawet bardzo małe kawałki pokarmu oraz widać na nim mieszkańców krewetkarium. Piasek możemy przykryć suchymi liśćmi drzew. Nadają się do tego liście olchowe, bukowe lub dębowe. Stanowią one źródło ważnego pokarmu przeczyszczającego oraz ułatwiają pozbycie się ewentualnych pasożytów wewnętrznych. Ponadto wydzielają one do wody pewne ilości kwasów humusowych oraz garbniki. W krewetkarium można umieścić także korzenie i kamienie. Kamienie musza być obojętne chemicznie. Przed włożeniem do akwarium należy je dokładnie wyszorować oraz wygotować. Drewna nie stosujemy w zbyt dużej ilości. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się drewno wydobyte z torfowisk. Przed włożeniem do krewetkarium należy je moczyć przez 2 tygodnie w często podmienianej wodzie. W akwarium doskonale prezentuje się fragment łupiny orzecha kokosowego. Taką łupię najlepiej nabyć w zwykłym sklepie, a nie zoologicznym. Specjale łupiny są pozbawione włókna drzewnego, które uwielbiają spożywać krewetki. Łupina orzecha nie wymaga żadnych wcześniejszych zabiegów poza oczyszczeniem z kopry oraz dokładnym umyciu. W akwarium umieszczamy możliwie dużą liczbę roślin. Podłoże może być utworzone z gałęzatki. Jest to glon, który na podłożu tworzy bardzo gęste plechy. Bardzo dobrze jak w naszym zbiorniku znajdzie się mech jawajski. Możemy stosować wszelkie miniaturowe gatunki roślin.

                           

 Najpopularniejsze gatunki krewetek:

- Krewetka japońska (Caridina japonica) - Nazywana jest również krewetką Amano, ku chwale znanego japońskiego akwarysty i popularyzatora Takashi Amano. Osiąga ona 4 cm długości. Samice są minimalnie większe od samców. Generalnie polecana jest początkującym hodowcom. Jej ciało jest szkliste z ciemną linią biegnącą wzdłuż grzbietu oraz drobnymi plamkami na bokach, które u samic mają kształt kresek, a u samców kropek. Może zaadoptować się do wody kwaśnej, twardej i zasadowej. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25 C. Rozmnożenie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe ze względu na wielkie trudności w odchowaniu wykluwających się młodych. Samice składają dużą liczbę malutkich jaj, z których wykluwają się słabo rozwinięte larwy, a te przechodzą przez kilka stadiów rozwoju w wodzie słonawej.

- Cardina cf.babaulti - Tworzą one doskonały kontrast w stosunku do czerwonych (Crystal Red). W naturze występuje od Mayanmaru poprzez subkontynent indyjski aż do Iraku. Żyją zarówno w gęsto porośniętych stawach, jak również w wodach płynących. Najlepiej czują się w gęsto zarośniętych zbiornikach o mocnym natlenieniu. Ze względu na swoje zielone ubarwienie są dosyć słabo widoczne na tle roślinności. Spożywają te same pokarmy co inne gatunki. Potrafią szybko zmienić kolor na pomarańczowy, brązowawy lub stać się prawie przeźroczyste. Najprawdopodobniej w ten sposób próbują się dostosować kolorystycznie do otoczenia. Stres powoduje odwracalną utratę kolorów. Zdrowe i prawidłowo pielęgnowane wykazują intensywniejsze barwy.

- Cardina sp. ,,Crystal Red” - Została wyhodowana przed 13 laty w Japonii. Uzyskano wiele starannie wyselekcjonowanych szczepów o ustalonych standardach ubarwienia. Posiada naprzemiennie ułożone perłowo białawe i krwistoczerwone paski. Samice tej odmiany osiągają do 3,5 cm, a samce do 2,5 cm.

- Cardina ,,Biene” - Pochodzi z południowych Chin oraz Hong Kongu. Jej pancerz jest pokryty szerokimi, poprzecznie naprzemiennie ułożonymi białymi i czarnymi pasami, pomiędzy którymi znajdują się delikatne pomarańczowe prążki. Dosyć łatwo rozmnaża się w niewoli pod warunkiem zapewnienia odpowiednich parametrów wody.

- Cardina ,,Tiger” - Jej nazwa wywodzi się od pięciu czarnych pasów widniejących na ciele. Samice tego gatunku są większe od samców. Istnieje odmiana żółta, biała, i niebieska. Preferuję wodę miękką.

- Cardina ,,Fire Red” - Została wyhodowana na Tajwanie z osobników pochodzących z Chin. Z pewnością nadaje się do hodowli przez początkujących hodowców krewetek. Jest uznawana za gatunek dosyć odporny. Samice osiągają 3 cm, natomiast samce 2 cm. Spośród innych gatunków wyróżnia się krwistoczerwonym i intensywnym ubarwieniem. Stosunkowo łatwo rozmnaża się w warunkach domowych. Samica składa do 50 jaj, z których młode wykluwają się po około 3 tygodniach. Dojrzałość osiągają po około 3-4 miesiącach. Młode karmimy tym samym pokarmem co dorosłe. Jest to bardzo ciekawy gatunek.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

287 komentarzy

 1. Mokre paluszki:

  Do Gossip - chyba coś nas oszukujesz po 1. neon to rybka długowieczna żyje ok 10 lat , chyba nie czytałeś artykułu o tej rybce po 2. neony z tego akwa muszą jak najszybciej przenieś sie do conajmniej 50 l

 2. Tuńczyk:

  Cobra masz calkowita racje. zakladalem swoje 200 litrowe i tez czytalem ze te zjedza tamte itp... a prawda jest taka ze nikt nikogo nie zjada,plywaja w przyjazni az milo popatrzec ;) Mialem kilka ofiar ale to ospa. Wybila najslabsze osobniki i sobie poszla...naturalna selekcja. w mysl zasady "co ma wisiec nie utonie " Oczywiscie nie zachecam do trzymania wszystkiego w jednym baniaku gdyz niektore gatunki sa naprawde agresywne ale ktoz nam zabroni experymentowac ? I najwazniejsze kochani- AKWARIUM MA NAS USPOKAJAC A NIE BYC POWODEM ZMARTWIEN. pozdrawiam-Tuńczyk.

 3. Alex:

  Witam, Właśnie jestem w trakcie zmiany akwarium na większe 112l z wpuszczeniem rybek muszę jeszcze trochę poczekać a jak jest z krewetkami? Czy mogę je już teraz dać do nowego zbiornika czy tak jak rybki muszą poczekać?

 4. gossip:

  Ja mam akwarium 10 litrów bez filtra grzałki a w nim 15 gupików i 4 neony. Żyją świetnie już od ok 7 lat. Okres życie jednego gupika czy neona to ok 4-5 lat. Małe gupiki rodzą się co miesiąc, a neon złożył ikrę. I co? Acha nie karłowacieją i mogą swobodnie pływać

 5. rafal:

  Ja mam akwarium 300l 5 neonek 4 danio 2 glonojady 2 mieczki samce 1 samica 3 kiryski 4 bocie i 6 skalarow 2 krewetki i glupik. Jest tak od 1 roku i nic nikogo nie zjada. Skalary zlozyly ikre odlowilem i splesniala. Mieczyka samica kotna odlowilem do kotnika tylko dwie przezyly. Teraz znowu wydala potomstwo nic nie robilem zyje w roslinach okolo 20 rybek. Nic nie robie podmieniam wode raz na miesiac czyszcze filter fluval 305 raz na miesiac zadnych witamin sztucznych dopalaczy i nic nie zdycha okolo 3 lat.

 6. izabela:

  a mam pytanie skad mi sie wziela krewetka nie kupilam!dzisiaj po zmianie wody patrze a tu ta istota :) roslinek tez nie kupowalam tylko 2 rybki ktore mi umarly

 7. FanKirysków:

  ja krewetki karmie specjalnym dla nich pokarmem mam 6 zmienniaków,3 piskorki,5 krewetek,2 molinezje,4 żałobniczki,2 zbrojniki niebieskie,8 kirysków w akwarium 70l

 8. leszek:

  jestem leszek a moje akwarium w planach to zbiornik 240 litrow a w nim 20 paracheirodon simulans, 20 microrasbora galaxy, 20 boraras brigittae + olbrzymie stado krewetek ktore chce wpuscic przed rybami a ryby wpuszcze dopiero jak krewetek bedzie duzo zeby nie podjadaly im malych. moge miec taki zbiornik?

 9. Chytra Baba z Radomia:

  Mam [375] z wieloma krewetkami z gatunków: Black Crystal, Blue Tiger i Red Rili z jarzeńcami, simulansami, razborami borneańskimi i galaxy(wszystkie po ok. 20 sztuk.) To nie jest przerybienie?

 10. zamaskowany incognito:

  Ej Karol, to akwarium to jest raczej kotnik! Tą obsadę to se możesz trzymać w 60 l. zbiorniku! Ale serio ty tylko męczysz te ryby! _MAYDAY i akwarysta mają rację! Jak się nieznasz na akwarystyce to się na to nie pisz...

 11. _MAYDAY:

  KAROL TY CHYBA LUBISZ SIĘ ZNĘCAĆ. Masz 21 rybek i 6 krewetek w 25 l. akwarium to tam jest jakaś masakra. Czy one mają możliwość jakiegokolwiek pływania w tym słoiku??

 12. sambianX:

  Faktycznie troszkę małe akwarium masz na te krewetki, bo jednak brudzą, skalarów tylko nie dopasuj sobie bo ci je wetną tak samo neonki nie moga być ze skalarami bo je wybiją przerabiałem to kilka lat temu jak zakładałem swoje pierwsze akwarium, a na te 25litrów to faktycznie trzymał bym same krewetki, bo jednak przeliczając litr wody na cm ryby to jeszcze ci brakuje tej objętości

 13. kamila co ma problemm:

  ja mam akwa 112l ,3 mieczyki ,1 molinezje (jedna mi zdechla) ,2 glonojady ,5 kiryskow spizowych, 4 kiryski nie wiem jaka naZWA , 3 GURAMI DROBNOLUSKIE, 7 gupikow , 4 danio (5 mi zdechlo) , 5 żółtaczkow indyjskich. czy moge w tym zbiorniku hodowac kilka krewetek? mam problem z glonami na szybach (nie sa to glony nitkowate czy jakos tak) raczej tani osad brazowo zielony.

 14. Kacpero04:

  Czy zmieniać wodę gdy krewetki są jeszcze larwami ?

 15. ww:

  Ad Przemek --> chyba chodzi o krewetkę karłowatą \"Biała perłowa\" (Neocaridina cf. zhangjiajiensis \"White Pearl\")

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter