Oczko wodne – rośliny strefy bagiennej i nadbrzeżnej

Rośliny do oczka wodnego możemy podzielić na kilka głównych grup. Podział ten powstał ze względu na miejsce ich występowania w stawie. Sadząc rośliny musimy wziąć pod uwagę ich preferencje do życia w danej strefie. Strefa bagienna jest to strefa przejściowa pomiędzy wodą, a lądem. Rośliny rosnące w tej części bujnie rozwijają się w naprawdę mokrej ziemi. Rosną na brzegach, a więc pomagają wkomponować oczko w ogólny wygląd ogrodu. Ponadto są doskonałym schronieniem dla żab i innych zwierząt. Sadząc rośliny nie należy wybierać gatunków zbyt wrażliwych. W naturze poziom wody również często obniża się, a rośliny prawie na to nie reagują. Strefa ta powinna być dostatecznie szeroka. W strefie bagiennej możemy zastosować liczne gatunki bylin okrywowych. Pędy płożące w miejscu w miejscu styku z podłożem tworzą korzenie przybyszowe. Ta właściwość pomaga ochraniać gleby przed wymywaniem. W strefie nadbrzeżnej rosną rośliny, które lubią płycizny wokół stawów. Bardzo istotną rolę w uprawie tego typu roślin odgrywa ukształtowanie brzegów zbiornika. W stawach o stromych brzegach praktycznie nie jest możliwa uprawa roślin lubiących tę strefę.

Najpopularniejszymi roślinami tych stref są:

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)- Jest to roślina okrywowa, która w szybkim tempie zarasta brzegi stawu. Jej zielony i gęsty dywan w czerwcu okrywa każdą wolną przestrzeń nad wodą. Gatunek ten może żyć również bez wody w doniczkach i rabatach bylinowych. Może rosnąć na stanowisku cienistym, półcienistym, a także słonecznym. Nadaje się do uprawy także w wodzie stojącej przez cały rok.

Rdest pokrewny (Bistorta affinis) – Roślina ta potrzebuje dużej powierzchni, ponieważ dosyć silnie się rozprzestrzenia. Tworzy dosyć gęste kobierce nad brzegiem, a także wchodzi w suchszą część podłoża. Ponad warstwą liści wyrastają różnobarwne kłosy kwiatostanowe.

                                          Rdest pokrewny

 

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) – Pochodzi z terenów pomiędzy Japonią, a Himalajami. Preferuje miejsca lekko zacienione oraz osłonięte. Jej kwiaty są drobne i zaopatrzone w białe posadki. Liście są kształtu sercowatego.

Pierwiosnek wianuszkowaty (Primula bulleyana) – Jej liście są żywo zielone, a kwiaty koloru pomarańczowego. Ta z Azji pochodząca roślina preferuje podłoże zatopione w wodzie do 4 cm. Łodyga kwiatostanowa osiąga do 65 cm wysokości i jest sztywna. Gatunek ten wysadzamy na wiosnę, ponieważ jest wrażliwy na mróz.

                                                                   Pierwiosnek wianuszkowaty

 

Knieć błotna (Caltha palustris) – Jest to gatunek silnie rosnący, żywotny i wieloletni. Preferuje wodę o głębokości od 0 do 10 cm. Kwitnie od marca do maja. Jej kwiaty są barwy żółtej, a liście nerkowate i błyszczące. Osiąga wysokość do 30 cm. Posiada bardzo dużo trudnych do odróżnienia podgatunków.

                                             Knieć błotna

 

Kroplik złoty (Mimulus luteus) – Roślina łatwo rozmnażająca się. Woda powinna być o głębokości od 0 do 15 cm. Jej kwiaty koloru żółtego pojawiają się od lipca do września. Osiąga wysokość do 30 cm. Potrzebuje stanowiska słonecznego.

Trzcina pospolita (Phragmites Australis) – Jest to efektowna trawa bagienna o pionowych łodygach dochodzących do 4 m wysokości. Jej liście są lancetowate o bardzo ostrych brzegach. Jej kwiatostan jest w kształcie wiechy. Okres kwitnienia przypada od lipca do września.

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) – Gatunek silnie rosnący, osiągający wysokość do 35 cm. Kwiaty barwy białej pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcień. Woda powinna być o głębokości od 5 do 10 cm.

Niezapominajka błotna (Myosotis palustris) – Jest to roślina obficie kwitnąca. Posiada kwiaty barwy niebieskiej. Może rosnąć delikatnie nad poziomem wody, jak również delikatnie pod poziomem wody. Osiąga wysokość do 40 cm, a kwitnie od czerwca do października. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium) – Posiada kwiaty barwy białej pojawiające się od kwietnia do lipca. Preferuję wodę o głębokości od 0 do 10 cm. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Żabieniec babka wodna (Alisma plantagoaquatica) – Posiada kwiaty o kolorze białawo-czerwonawym. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Jej liście są owalne i spiczasto zakończone. Osiąga wysokość do 80 cm. Najczęściej występuje na bagnach, zarastających stawach, trzcinowiskach oraz strumieniach.

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) – Jest to gatunek bardzo charakterystyczny posiadający na wysokich łodygach brązowe kolby. Potrzebuje wody o głębokości od 10 do 30 cm. Pospolicie występuje na brzegach wód stojących oraz w strefie trzcinowisk. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest wiatropylna i preferuje stanowisko słoneczne.

                                                           Pałka szerokolistna

 

Manna mielec (glyceria Maxima) – posiada prążkowane zielonożółte liście oraz skromne nastroszone zielone kwiatki. Swoim wyglądem przypomina trawę. Jest zielona przez cały czas (dorasta do 2 m wysokości). Doskonale nadaje się do ukrycia granicy pomiędzy zbiornikiem, a ogrodem bagiennym. Rośnie na płyciznach na głębokości do 15 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum) – Gatunek bagienny z kolczastymi „kulami” owocostanów wielkości owocu wiśni. Jej kwiaty są praktycznie niewidoczne. Osiąga wysokość 1 m, a jej kłącze jest pełzające (za jego pomocą się rozmnaża). Liście są szerokości 10-15 mm, zaś pęd jest rozgałęziony. Występuje w strefie mulistej wód stojących. Preferuje wodę o głębokości 5-15 cm. Ogólnie uznawana jest za gatunek stosunkowo łatwy w uprawie. Preferuje miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Podłoże powinno być bogate w węglany.

Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) – Jest to roślina wieloletnia osiągająca wysokość 1,5 m z długim pełzającym kłączem. Wyglądem przypomina skrzyżowanego kosaćca z manną wielką. Posiada kolbę kwiatostanową długości 5-10 cm oraz drobne kwiaty koloru zielonkawego. Preferuje wodę na głębokości 20 cm. Tatarak został sprowadzony do Wiednia i Pragi z Konstantynopola. Z czasem rozprzestrzenił się po całym kontynencie.

Strzałka szerokolista (Sagittaria latifolia) – Na wiosnę gatunek ten wypuszcza duże liście dorastające do 45-50 cm wysokości. Okres zimowy może przetrwać za pomocą podziemnych bulw. Kwiaty pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Rozmnaża się za pomocą rozłogów na których końcach tworzą się bulwy. Preferuje wodę o głębokości 25-35 cm na stanowisku półcienistym lub słonecznym. Rośnie dosyć szybko, więc późną jesienią należy przeprowadzić przycinkę bulw.

Strzałka japońska (Sagittaria japonica) – Jest to wieloletnia, wiecznie zielona roślina z liśćmi przypominającymi wachlarz. Jej kwiaty są koloru białego, zaś łodygi osiągają wysokość 60-70 cm. Preferuje wodę o głębokości około 15-16 cm. Bulwy tej rośliny sadzimy jesienią.

Łączeń baldaszkowaty (Buttomus umbellatus) – Gatunek ten dorasta do około 1 metra wysokości. Posiada jaskrawy różowo-czerwony kwiatostan osadzony na nieugałęzionej łodydze. Kwitnie w lipcu. Jej liście są wąskie, trójkanciaste i pochwiasto rozszerzone u nasady. Jest uznawana z roślinę mającą dosyć niskie wymagania (z powodzeniem rośnie w stanowisku słonecznym, jak również lekko zacienionym). W warunkach naturalnych występuje w stawach, wodach z bagnistym dnem oraz martwych odnogach rzek. Rozmnażanie poprzez podział kęp. W trakcie kwitnienia możemy ściąć niektóre pędy do wazonu, ponieważ dobrze znosi cięcie.

Czermień błotna (Calla palustris) – Roślina wieloletnia, która rośnie w wodzie na głębokości 5 cm. Na zimę traci sercowate liście. Jak kwiaty są koloru białego o charakterystycznym lejkowatym kształcie. Osiąga wysokość do 35 cm.

Oroncium wodne (Orontium aquaticum) – Żółte kolby kwiatostanowe osadzone są na białej łodydze. Kwiatostany dorastają do 35 cm, a pojawiają się między majem i czerwcem. Preferuje wodę o głębokości około 13 cm. Gatunek ten potrzebuje żyznego podłoża. Sadzimy ją w niewielkich grupach lub pojedynczo. W zimie należy ją umieścić w głębszych partiach wody.

                                                                Oroncium wodne

Inne rośliny strefy bagiennej i nadbrzeżnej:

Przęstki (Hipporus) – pasują do większości roślin, gęsiówka rozłogowa (Ajuga reptans), strzałka wodna (Sagittaria sagittifola) – długi okres kwitnienia oraz efektowny wygląd, rozpław sercowaty (Pontederia cordata) – posiada tarczowate liście oraz biało żółte liście, żmijownik kamczacki (Lysichiton camtschaticum), kroplik złoty (Mimulus luteus) – rozmnaża się poprzez nasiona, Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) – uwielbiana przez motyle, wilczomlecz błotny (Euphoriba palustris) – w odpowiednich warunkach dosyć szybko się rozmnaża, przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga) – bardzo dobrze prezentuje się wraz z kosaćcami, pięciornik bagienny (Potentilla palustris) – kwiaty barwy czerwonej oraz rozesłana łodyga, stroiczka szkarłatna (Lobelia cardinalis), kruszczyk błotny (Epipactis palustris) – roślina z rodziny storczykowatych, storczyk (Dactylorhiza) – roślina prawnie chroniona w warunkach naturalnych, goryczka wąskolistna (Gentiana pneumonanthe) – posiada kwiaty barwy niebieskiej, mieczyk błotny (Gladiolus plaustris) – roślina bardzo atrakcyjna, jeżogłówka najmniejsza (Sparganium minimum) – białawozielone ubarwienie kwiatów, pałka wąskolistna (Typha angustifolia) – posiada długą kolbę kwiatostanową, kosaćce (Iris) – posiadają różne kolory oraz są wyjątkowo dekoracyjne.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter