Jeśli Twoje rybki wyglądają na chore i nie wiesz co im jest, sprawdź czy przypadkiem w zbiorniku nie wzrósł niebezpiecznie poziom amoniaku. Wywołuje on u ryb zatrucie, które może w konsekwencji doprowadzić nawet do ich śmierci.
Wykrywanie
Zatrucia amoniakiem są jedną z głównych przyczyn powodujących śmierć rybek w akwarium. Najczęściej występują, gdy zbiornik jest jeszcze w miarę nowy. Jednakże mogą też wystąpić w wyregulowanym akwarium np. kiedy dopuścimy do akwarium zbyt dużą liczbę ryb, zapcha nam się filtr lub jeśli wyniszczymy kolonie pożytecznych bakterii przez stosowanie leków.
Do najbardziej charakterystycznych objawów należy łykanie przez ryby powietrza spod tafli oraz powiększone i zaczerwienione skrzela. Powinna też nas zaniepokoić apatyczność ryby oraz jej brak apetytu. Warto zwrócić uwagę na pływanie oraz „leżenie” ryby na samym dnie akwarium oraz możliwe czerwone plamki na ogonie lub innej części ciała.
Objawy zatrucia amoniakiem mogą pokazać się nagle bądź w przeciągu paru dni. Początkowo można zaobserwować specyficzne łykanie przez rybę powietrza. Skrzela mogą nabrać barwy purpurowo-czerwonej, a nawet zacząć lekko krwawić. Następnie ryby mogą tracić swój apetyt i stawać się dość apatyczne. W niektórych przypadkach da się zauważyć leżenie rybek na kamieniach oraz schowane płetwy.
Ponieważ, zatrucie amoniakiem nadal trwa, poszczególne tkanki zostają zniszczone, o czym świadczyć mogą czerwone smugi lub małe, krwawiące rany na ciele rybki. W następnej kolejności zostają zniszczone wewnętrzne organy, takie jak mózg oraz ośrodek układu nerwowego. Ryba dostaje wielu krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, co w efekcie powoduje jej śmierć.
Leczenie
Leczenie rybek nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki szybkiej interwencji, może przynieść pożądany skutek. Na początek należy zmniejszyć pH poniżej 6,5-7, następnie powinniśmy wymienić sporą część wody (30-50%). Do tego warto zastosować środki chemiczne do neutralizacji amoniaku oraz zaprzestać lub zmniejszyć karmienie.
Jeśli poziom amoniaku wzrośnie powyżej 0,01‰, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Obniżenie pH przyniesie oraz wymiana wody (temperatura powinna być taka sama jak w akwarium) przyniesie natychmiastowe efekty. Kilka zmian wody w krótkim okresie może sprawić, że poziom amoniaku spadnie poniżej 0,01‰.
Jeśli ryby są naprawdę chore, należy zastosować chemiczne środki do neutralizacji poziomu NH3. Karmienie powinno być na tyle ograniczone, aby na dnie nie pozostawały żadne resztki. W przypadku bardzo dużego stężenia amoniaku należy zaprzestać karmienia na kilka dni. Nowe ryby można wpuścić dopiero, gdy poziom amoniaku i azotanów spadnie do poziomu bliskiego zeru.
Ponieważ toksyczność amoniaku jest związana z jego pH, dlatego oprócz standardowego testu na poziom na NH3, warto zrobić też test na poziom pH. Amoniak staje się bardzo toksyczny, gdy jego poziom wzrośnie powyżej 7. Z tego powodu, że jest wiele zmiennych tego poziomu, nie można tylko na jego podstawie stwierdzić jaki jest poziom amoniaku, jednak istnieją podobne wytyczne w celu obniżenia odczynu zarówno amoniaku, jak i innych substancji.
Przy poziomie około 0,01‰ ryby są narażone na stres, nawet jeśli nie widać po nich żadnych objawów choroby. Poziom wysoki, ale poniżej tej granicy może też mieć fatalne skutki dla rybek. Z tego powodu należy robić testy NH3 codziennie, aż do czasu, gdy jego poziom spadnie do odpowiednio niskiej wartości.
Zapobieganie
W celu zapobiegnięcia zatruć ryb amoniakiem należy pamiętać, aby zakładać akwaria powoli. Zbiorniki same najlepiej radzą sobie z NH3, pod warunkiem, że są one już wyregulowane. Rybki powinno się karmić umiarkowanie. Jeżeli na dnie zostaje sporo odpadów, należy zmniejszyć ilość pokarmu oraz w miarę możliwości pozbyć się resztek z dna. Podmiany wody należy robić regularnie, dzięki temu w miarę wzrostu stężenia, sukcesywnie będziemy je za każdym razem zmniejszać. Wodę należy badać regularnie, aby wcześniej wykrywać możliwe z nią problemy.
Kluczem do unikania śmierci ryb z powodu amoniaku jest przede wszystkim utrzymanie go na odpowiednio niskim poziomie. Podczas zakładania nowego zbiornika, ryb możemy kupować i wpuszczać je stopniowo, zanim zbiornik odpowiednio się nie wyreguluje. Nawet w dobrze ugruntowanym akwarium, należy dodawać jedynie po parę ryb naraz w celu uniknięcia przerybienia oraz wzrostu stężenia NH3. Rybki karmić powinniśmy dość skromnie, a pozostałe resztki w miarę możliwości usunąć. Zbiornik zaleca się czyścić z grubsza co tydzień, usuwając część mułu, obumarłe roślinki itd. Część wody powinniśmy wymieniać raz na tydzień, a w silnie zarybionych akwariach częściej. Warto robić badanie wody na obecność amoniaku dwa razy w miesiącu, aby móc monitorować stan wody i szybko reagować w razie potrzeby. Zawsze, gdy zauważysz, że ryba jest chora, sprawdź poziom amoniaku, aby wykluczyć możliwość zatrucia nim. Jeśli filtr się zatrzyma, zrób test na obecność amoniaku, aby sprawdzić czy kultury bakterii w zbiorniku nie zostały naruszone. Jeśli będziemy odpowiednio zapobiegać temu zjawisku, na pewno nie będziemy mieć z nią wiele do czynienia.
Artykuł przesłany przez użytkownika o nicku Jesqel. Dziękujemy.
18 komentarzy
sandi708:
10.06.2014 11:30Karolinka 10 litrów i 20 gupików?! Kobieto, gdzie ty masz rozum? Żółć Ci go przetrawiła? Jak można w kawalerce trzymać 20 ryb? I to jeszcze w kuli bez filtra, grzałki itp?! I Ty się dziwisz, że ona krwawi i jest rozdrażniona? ja się dziwię, że one jeszcze żyją!
Rybka123:
30.01.2014 21:41Mój Kirys Albinos ciągle leży na dnie i się nie rusza.Czasami też pływa bokiem na samej górze akwarium.A mój gupik ciągle pływa do góry akwarium i w dół,do góry i w dół.Czy to mogą być zatrucia amoniakiem?
magda:
11.01.2014 14:55czy ryby z czerwonymi płetwami mogą zarazić inne?
:
22.10.2013 21:53a CO JESLI RYBY SIE OCIERAJĄ O DNO MAJĄ OSPE BO WIDAĆ NA JEDNEJPLAMKĘ BIAŁĄ A POWPUSZCZENIU ICHTIO ZACZĘŁY LEŻEĆ NA DNIE , CO JESLI TO ZATR AMONIAKIEM I OSPA NA RAZ CO ROBIĆ
Karolinka:
25.08.2013 14:19moja rybka(gupiczka)zaczęła krwawić! Wczoraj wieczorem pojawiła się jej na bokach krew!Mam akwarium 10 l bez żadnego termometru ,grzałki filtru kula.Dodam że jest tam 20 gupików i jest już tak 5 lat.Co z tą krwią? Bo rybka pływa normalnie i jest rozdrażniona.
K@mci@:
31.07.2012 12:19Co powinnam zrobić jeżeli do akwarium dostał sie Muchozol i w ciągu ostatnich 4 dni zdechło ich para co trzeba zrobić???
Ola:
22.12.2011 17:57Chciałabym zapytać czemu mój sumik ( ok. 15 cm )ma czerwone i przezroczyste " baloniki " na głowie, skrzelach i brzuchu. Prawie wogóle nie pływa.Kiedy inne małe rybki do niego podpłyną i dotkną jego " bąble "zrywa się z miejsca i zaczyna pływac po akwarium ok. 30 sek. Martwię sie o niego . pomocy ! :_(
Daria;*:
19.10.2011 19:57Dlaczego moja gupiczka ma znacznie powiększone oczy i są one ciemniejsze niż zwykle.Chcę jeszcze dodać,ze jest w ciąży!!PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ!!!
akwwa:
01.10.2011 00:41Podobno wkład do filtra z zeolitu - skały wulkanicznej pochłania amoniak. Do tego stabilizuje pH i wychwytuje metale ciężkie.
CzakiCB:
24.06.2011 23:09Warto dodać że narybek zatruty amoniakiem wykazuje dziwne zachowania, fikołki itp. A pod mikroskopem widać obraz rozpaczy na jego ciele.
mikaa:
16.06.2011 14:07wczoraj zauważyłam jak 2 gupiki (pan&pani) pływają na dnie. dzisiaj rano dosłownie leżały, ok. godz. temu zdechł mi jeden z nich (pan), teraz przeniosłam panią gupik do oddzielnego pojemnika i dalej leży na dnie zbiornika :/ Aa duże prawdopodobieństwo, że gupiczka jest w ciążdy..
KAROL:
29.12.2010 23:05mam akwarium 25l i jeden gupik ciągle leży na dnie, ma czerwone płetwy, nic nie je i aby czasami pływa, ale czasami przez kilka sekund pływa. Zauważyłem, że moja molinezja ,,siada'' na dnie akwarium. Akwarium założyłem niedawno. To chyba zatrucie amoniakiem ??? Pilnie proszę o odpowiedź.
pika505:
07.11.2010 13:59Ja słyszałam o takiej roślince na azotany i fosforany ale nie jestem co do niej pewna. Nazywa się czerwony mangowiec .
gupik:
20.02.2010 23:54odp do krzychu : ja mam to samo kupilem 6 gupikow mam akwa 60l i wlasnie jeden smigal przy filtrze a drugi gora dół wzdluz szyby przy filtrze i kurcze co sie okazalo dzisiaj mi dwa zdechly :((( a byly takie zywe i ładne co moze byc przyczyna ????????
krzychu:
16.02.2010 15:03niedawno napisałem mam taki problem: wczoraj wpuściłem do mojego pierwszego akwa rybki w tym 4 gupiki 1 gupik ciągle siedzi na filtrze i nic nie robi a pozostałe gupiki pływają normalnie po całym akwa co może być temu gupikowi co siedzi na filtrze pliss o odp.? tera mój jeden gupik zdechł a ten niebieski nadal leży na filtrze czy to może być amoniak?