Położenie, kształt i wielkość oczka wodnego

Zbiornik wodny w ogrodzie sprawia, że staje się on o wiele bardziej atrakcyjny. Oczko wodne pozytywnie wpływa na mikroklimat, uspokaja oraz pozwala na obserwację procesów zachodzących w naturze. Przemyślane zaplanowanie wielkości, położenia i rodzaju zbiornika umożliwia uniknięcia większych problemów w przyszłości. Przeniesienie tradycyjnie zbudowanego zbiornika nie jest możliwe. Najlepiej jest umieścić oczko wodne lub staw w części rekreacyjnej lub kwiatowej. Zbiornik wygląda naturalnie jeśli umieszczony jest w najniższym miejscu w ogrodzie. Nienaturalnie wygląda w przypadku, jeśli wystaje ponad powierzchnię wody. Wygodnie obserwuje się nasz zbiornik jak jest widoczny w tarasu. W praktyce ważna jest też bliskość sieci wodociągowej i elektrycznej oraz ogólna dostępność stawu ogrodowego. Bliskość sieci wodociągowej jest szczególnie ważna gdy na danym terenie nie ma naturalnego źródła wody. Sieć elektryczna jest wykorzystywana do nocnego oświetlenia oraz innych urządzeń takich jak np.: pompa. Staw ogrodowy nie powinien znajdować się zbyt blisko warzywnika lub sadu, ponieważ mogą się do niego dostać środki ochrony roślin i nawozy co bardzo negatywnie na niego wpływa.

Dla istnienia równowagi biologicznej potrzebna jest odpowiednia temperatura wody co jest pochodną natężenia promieniowania słonecznego. Światło słoneczne powinno docierać do zbiornika przynajmniej przez 5-6 godzin dziennie. Zbyt mocne nasłonecznienie negatywnie wpływa na małe zwierzęta i ryby. W południe powinien znajdować się w cieniu drzewa, wysokiego muru lub płotu. Jednakże drzewa powinny się znajdować w odległości co najmniej kilku metrów, ponieważ spadające jesienią liście niepotrzebnie zanieczyszczają wodę. Zbyt mała ilość światła niekorzystnie wpływa na rośliny, które w przeważającej ilości są światłolubne. Pamiętajmy również, że większość cienia będzie pochodzić od umiejętnie zasadzonych roślin ozdobnych przy brzegu. Do oczka wodnego z jednej lub dwóch stron powinien być swobodny dostęp. Zbyt bliskie położenie dróżek będzie powodowało kurzenie się powierzchni wody. Nasz zbiornik będzie stanowił dużą pokusę dla dzieci. Nawet bardzo płytki zbiornik może stanowić dla nich zagrożenie. Dlatego pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu naszego przy ogrodowego stawu przed dziećmi.

Kształt i wielkość oczka wodnego.

Z upływem czasu rośliny wodne w bardzo szybkim tempie pokryją wolną powierzchnię wody. Z tego powodu nasz zbiornik powinien być możliwie duży. Ponadto w większym zbiorniku łatwiej pielęgnować rośliny i ryby. Najbardziej optymalne są zbiorniki o powierzchni 15-20 m2. Chociaż nie są duże to umożliwiają już stworzenie ciekawych kompozycji roślinnych. Oczka wodne o małej powierzchni powinny mieć kształt figur geometrycznych. Oprócz powierzchni ważna jest także głębokość planowanego zbiornika w ogrodzie. Od niej zależy możliwość przezimowania ryb i dobór roślin. Aby móc hodować ryby oczko powinno mieć co najmniej 90-100 cm głębokości. Dzięki temu w czasie mroźnej zimy mamy pewność, że ryby będą miały się gdzie schronić przed zamarznięciem wody. Ponadto w małych oczkach wodnych ryby szybko zmieniają ilość składników pokarmowych w wodzie poprzez pozostawione resztki podawanego pożywienia. W zbiorniku o głębokości do 50 cm będziemy mogli zasadzić większość roślin wodnych, zaś zbiornik o głębokości do 20 cm umożliwia uprawę roślin pływających i błotnych. Również kształt zbiornika ma duży wpływ na wygląd całego ogrodu. Z tarasem łatwiej jest połączyć zbiorniki o kształcie prostym. Jednakże kształt linii brzegowej ostatecznie zawsze zależy do gustu właściciela ogrodu. Obecnie buduje się zbiorniki w których można wyróżnić zasadnicze strefy takie jak: wilgotnej łąki, płytką błotną, roślin pływających oraz głęboką. W pierwszych dwóch strefach będą mogły żyć płazy i owady. W strefie drugiej i czwartej będą mogły żyć ryby, które znajdą zarówno płycizny do odbycia tarła, jak również głębię do przezimowania. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych zbiorników o różnorodnych kształtach. Jednakże każdy kto chce włożyć trochę własnej inwencji częściej sięga po folię i tworzy zbiornik na wzór własnych preferencji.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter