Oczko wodne - pompy

Celem działania pomp wodnych jest wprawianie wody w ruch oraz przenoszenie jej na wyższy poziom. W sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów do różnorodnego zastosowania. Pompa elektryczna jest stosowana do przetłaczania wody z jednego stawu do drugiego, do fontann oraz do dostarczania wody do górnej części wodospadu. Do małych oczek i instalacji wodnych stosuje się pompy średniej wielkości. Pompy niskonapięciowe składają się z teleskopowego stojaka, głowicy zaopatrzonej w dyszę oraz zintegrowanego filtra. Wybierając odpowiednią pompę musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: Jaki ma być cel jej zastosowania?, Jaka ma być wysokość pompowania?, Jaką ilość wody należy przepompować w danej jednostce czasu?. Na wydajność pompy wpływ ma czynnik drugi i trzeci. Producenci pomp podają na opakowaniu jej moc. Jeśli potrzebujemy pompy do wodospadów i potoków to sami jesteśmy w stanie obliczyć potrzebną moc pompy.

Na początku ustalamy różnicę wysokości pomiędzy źródłem, a pompą. W następnym etapie mierzymy najszersze miejsce. Na 1 cm potrzebna wydajność wynosi 100 l/h. Przykładowo wodospad o szerokości 20 cm wymaga urządzenia o wydajności 2000 l/h. W ostatnim etapie obliczoną wysokość podnoszenia wody i wydajność nanosimy na wykres mocy znamionowej. Przy wyborze odpowiedniej pompy należy się kierować również ilością emitowanego hałasu oraz energooszczędnością.

 

                   Pompa do oczka wodnego

Zasady użytkowania pomp:

- Pompę zawsze umieszczamy na cokole, a nigdy bezpośrednio na dnie oczka wodnego, dzięki temu pompa zapewnia stała cyrkulację części wody, nie brudzi się tak szybko oraz nie mąci wody.

- Pompy zachowują najdłuższą trwałość przy pełnej wydajności.

- Pomiędzy miejscem poboru prądy, a pompą instalujemy automatyczny wyłącznik

- Nie wkładamy ręki do wody, gdy urządzenie elektryczne jest pod napięciem, nawet w przypadku zastosowania automatycznego wyłącznika zasilania.

- Upewniamy się, że elementy obwodów elektrycznych są przeznaczone do zastosowania na dworze.

- Przewody elektryczne powinny zostać umieszczone w rurach, a ich przebieg dokumentujemy na przyszłość.

-W trakcie zimy pompę przechowujemy w pojemniku z wodą w miejscu z dodatnią temperaturą.

-W czasie sezonu pompę regularnie czyścimy i przeglądamy.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter