Rozdętka Pospolita

Rozdętka Pospolita - posiada lewoskrętną skorupkę dorastającą do 12 mm i podobną do tej u Świderka, tylko mocno „rozdętą” na początku skąd wzięła się nazwa. Muszla jest owalnego kształtu, silnie lśniąca o gładkiej powierzchni i półprzezroczystych ściankach. Ślimak pożyteczny, lecz bardzo szybko się rozmnaża. Ma zalety lecz i wady. Oto one: Zalety: - Wyjada z akwarium glony, - W hodowli nie sprawiają dużych problemów, - Jeśli ktoś chce mieć dużo małych ślimaków - to właśnie one. - Zjada zgniłe rośliny - Zjada odchody ryb i innych ślimaków Wady: - Szybko się rozmnażają, - Gdy nie ma glonów, jedzą rośliny, - Bardzo trudno się dopatrzeć wyklutych osobników (mają mniej niż 1mm.). Ślimak w hodowli powinien mieć od 18°C do 24°C - 26°C Nie ma problemów z rozmnażaniem. Ślimaki są obojniakami. Składają kładki jajowe (młode - 10-50 jaj, dorosłe - 80-100 jaj). Powinny mieć 7 pH lub więcej (gęsta i mulista woda - ponieważ ślimaki w naturze żyją w stawach i jeziorach.

Artykuł przesłany przez użytkownika Pana Damiana Wójcika. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść przesyłanych artykułów.

12 komentarzy

 1. Maciek:

  Do onel : daj ślimaki Hellena i będzie po wszystkim .

 2. młody:

  jak masz ich nadmiar wyślij mi je ja kupilem dwie heleny zapomnialem o innych slimakach mam nadmiar helenek i glonow a reszty brak

 3. Magda:

  Pozbądź się ich to najgorsza plaga przez nie musiałem zlikwidować akwarium zmętniły mi całą wodę i strasznie szybko się rozmnażają.

 4. seop:

  ja też tak miałem kupiłem mech a tu prezent ten ślimak i to jeszcze kupowałem w centrum akwarystycznym roślinkę

 5. Heniu:

  Kupcie sobie Helenke ( Anentome Helena ) ona jest bardzo pozyteczna i zjada inne slimaki no i jest bardzo ładna

 6. paula:

  Ja miałam pełno ślimaków kupiłam Bocje Wspaniałą i już żadnego nie ma 8)

 7. BorAdamus:

  Popiera zdanie "rybokuba" - kup Bocję. Ja w swoim 126l mam 4 bocje i o ślimakach zapominałem.

 8. rybokuba:

  Popieram zdanie Eli 533

 9. eli 533:

  kup sobie bocje to ona zlikwiduje twoj problem

 10. Krzysiek:

  Do onel:Jak masz ich nadmiar to może wysłalbyś koledze akwaryście:) Mam plagę glonów i słyszałem że mozna slimaki w tym celu wykorzystać

 11. onel:

  Mam je w swoim akwarium. Strasznie szybko się rozmnarzają.Na początku był jeden potem pojawiły się setki.Zjadaią mi rośliny.Nie mogę się ich pozbyć codziennie odławiam ok. 20 sztuk. Nic nie pomaga. Ktoś wie jak je usunąć?

 12. MoNa:

  Niedawno zauważyłam w swoim akwarium ślimaka wodnego, właśnie rozdętkę którą poznałam w necie ( bo nie znam się na ślimakach, dopiero zaczynam akwarystykę ) Pomyślałam że jak kupowałam roślinkę w zoologicznym to się cwaniaczak przyplątał xdd No i mam ślimaczka w akwarium ;]

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter